Laryngitída: Čo ju vyvoláva, ako sa lieči a je možné proti nej preventívne zasiahnuť?
Zápal hrtanu, laryngitída, je najčastejšie spôsobený infekciou, no môže vzniknúť aj dlhotrvajúcim dráždením tejto oblasti, prípadne preťažením (napríklad spevom). Z gréčtiny laryngos znamená „horná priedušnica“, prípona -itis z latinčiny vyjadruje vzťah k ochoreniu, ktoré súvisí so zápalom.
Hlavne u detí patrí laryngitída k závažným ochoreniam. Je to preto, že u detí je hrtan menej priestorný a opuch sliznice pri zápale vedie k zúženiu a môže spôsobiť dusenie.1 Ako veľmi je teda laryngitída vážna a ako sa lieči?
Anatómia a fyziológia hrtanu
Aby ste pochopili príčiny vzniku a priebeh laryngitídy, je dôležité povedať si niečo z fyziológie. Larynx – hrtan sa nachádza medzi hltanom a priedušnicou. Je zložený zo špecializovaných chrupaviek, okolo ktorých sú väzy aj svaly. Jeho štruktúra a tvar sú prispôsobené jeho hlavnej funkcii – tvorbe zvuku. K tomu slúžia hlasové väzy umiestnené v jeho vnútri, okolo ktorých prúdi zvuk.
Hlasové väzy majú dva záhyby s úzkou štrbinou. Tá sa môže otvárať a zatvárať vďaka chrupavke, okolitým svalom a samotným väzom. Otvorená alebo zatvorená je v závislosti od dýchania a tvorby zvukov. Zvuk sa formuje pri prúdení vzduchu hrtanom.
Reč vzniká vtedy, keď vzduch prúdi z pľúc cez priedušky, priedušnicu až k hrtanu. Samotné prúdenie spôsobí, že hlasivky (hlasové väzy) vibrujú a vytvárajú zvuk. Ten je premenený do slov vďaka anatómii ústnej dutiny, hlavne mäkkému podnebiu, jazyku, perám, ako aj svalom v tejto oblasti.
Čo laryngitídu spôsobuje?
Zápal hrtana môže byť buď náhly – akútny, alebo dlhotrvajúci – chronický (trvá viac ako 3 týždne). Najčastejšie ho spôsobujú vírusy, avšak pri poruchách tvorby hlasu môže mať aj iné ťažkosti. Väčšina príčin laryngitídy je dočasná.
Príčiny akútnej laryngitídy sú:
- Vírusová infekcia
- Bakteriálna infekcia – menej častá príčina ako vírusová infekcia
- Hlasová námaha až vreskot – pri nadmernom používaní hlasiviek
- Nachladnutie
Príčiny chronickej laryngitídy sú:
- Inhalované iritanty (dráždidlá) chemickej povahy vrátane alergénov a dymu
- Refluxná choroba žalúdka a pažeráka
- Chronický zápal prínosových dutín
- Excesívne pitie alkoholu
- Hlasné povzbudzovanie, spev
- Fajčenie
- Bakteriálne, hubové či parazitárne agensy
- Rakovina
- Hlasivková paralýza – raritná pri niektorom type operácie krku
- Úraz – prienikové poranenie alebo úder do krku
Zápal hrtanu, ak je spôsobený infekciou, je často prenosný v kvapôčkach. Znamená to, že je možné sa ním nakaziť od inej osoby. Ak však vznikol z preťaženia hlasiviek, napríklad počas kričania pri futbalovom zápase, vtedy prenosným nie je.
Zápal hrtanu sa vyskytuje vo viacerých závažných formách
Symptómy laryngitídy alebo ako spoznáte, že ide o toto ochorenie?
Pri laryngitíde často dochádza k tomu, že hlasivky opuchnú a reč znie skreslene, zachrípnuto. V niektorých prípadoch nie je reč a tvorba zvukov vôbec odhaliteľná. Prejavy ochorenia trvajú zhruba 2 týždne. Tie najčastejšie prejavy sú:
- Zachrípnutie, chrapot2
- Slabý alebo žiadny hlas, strata hlasu, šepot (dysfónia, afónia)
- Porucha dýchania v zmysle dýchavice, v krajnom prípade dusenie, objaviť sa môže aj cyanóza (modré sfarbenie kože)
- Šteklivé pocity v hrdle
- Bolesť v krku
- Suchý krk
- Suchý kašeľ
Rizikové faktory vzniku laryngitídy
Medzi faktory ovplyvňujúce vznik zápalu hrtanu patrí fajčenie, krik a spev (hlavne u profesionálnych spevákov), vystavenie sa chladu v zimných mesiacoch, dlhodobé užívanie alkoholu, infekcie respiračného traktu (chronické bronchitídy a podobne).
Komplikácie laryngitídy
Najvážnejšou komplikáciou je šírenie infekcie nižšie do respiračného traktu. Môže viesť k vzniku zápalu priedušnice, priedušiek a pľúc.
Kedy vyhľadať lekára?
V prípade dospelého vyhľadajte lekára vtedy, keď pacient kašle krv, má problémy s dýchaním, má zvýšenú teplotu a dlhotrvajúcu bolesť v oblasti krku.
U dieťaťa je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc v prípade, že dieťa dýcha prerušovane, vo zvýšenej miere mu tečú sliny, má problém prehĺtať, má ťažkosti s dýchaním alebo horúčku.
Diagnostika laryngitídy patrí do rúk lekára
Diagnostika sa opiera o anamnézu a fyzikálne vyšetrenie lekárom. Okrem možných zväčšených uzlín v oblasti krku si lekár všíma chrčanie pri dýchaní a zachrípnutie. Oblasť hrdla môže byť bolestivá. Diagnostika by mala pomôcť odlíšiť laryngitídu od iných ochorení hrtanu a hlasiviek, ako sú vredy, cysty a tumory hlasiviek.
Aké metódy na diagnostiku laryngitídy lekári používajú? Auskultačným vyšetrením fonendoskopom sa zisťuje, či sa infekcia nedostala aj nižšie do dýchacieho traktu. Začervenanie ústnej dutiny totiž môže byť predzvesťou aj zápalu hrtana.
Lekár taktiež môže použiť metódu tzv. laryngoskopie na vizualizáciu oblasti hrtana. Vykonáva sa pomocou laryngoskopu so svetlom alebo prístrojom s optickým vláknom a zabudovanou kamerou. Na odber biologického materiálu sa využíva biopsia. Odobratú vzorku je možné zobraziť pod mikroskopom a tak diagnostikovať typ ochorenia (infekcia, nádor a podobne).
Ako sa laryngitída lieči?
Z medikamentóznej liečby je niekedy nutné siahnuť po antibiotikách (pri bakteriálnej infekcii)3. V liečbe zápalu majú svoje miesto aj kortikosteroidy. Pri kašli volí lekár antitusiká, respektíve mukolytiká a expektoranciá.
Laryngitída môže byť problém aj u ľudí s profesiou, pri ktorej človek svoje hlasivky namáha nadmieru (napríklad speváci, navádzači či komentátori). V takomto prípade je nutné naučiť svoje hlasivky odpočívať. Liečebný potenciál môže mať aj sedenie u logopéda či fonochirurgia na liečbu ťažkostí s hlasivkami a hlasovou štrbinou.
Z fytoterapie má v liečbe zápalu hrtana svoje miesto mäta pieporná, šalvia lekárska, sladké drievko a pľúcnik lekársky. V niektorých prípadoch pri zápale hrtana pomáha aj dýchanie chladného vzduchu, používanie zvlhčovača alebo inhalovanie pary s mentolom na úľavu od suchosti hrtana. Pozor: Časté používanie inhalátora pri bronchiálnej astme môže naopak viesť k zápalu hrtanu.
Upozornenie:
Liečbu zápalu hrtana môže komplikovať fajčenie pacienta.Naopak pomôcť jej môže pitie dostatku tekutín, pretože zlepšuje tvorbu a odchod hlienu z dýchacích ciest.
Ako vyzerá prevencia pred vznikom laryngitídy?
Najdôležitejšie je dávať si pozor na vysušenie a dráždenie hlasiviek. Čo dodržiavať?
- Zákaz fajčenia a tiež vyhýbanie sa fajčiarskym prevádzkam.
- Zníženie príjmu alkoholu a kofeínu.
- Pitie dostatku tekutín, čo prospieva zvlhčovaniu hlasiviek.
- Pozor na korenisté jedlá, nakoľko môžu spôsobiť vznik refluxnej choroby žalúdka a pažeráka.
- Nevystavovať sa kontaktu s osobami chorými na respiračné ochorenie.
Vakcinácia proti chorobám ako záškrt alebo haemophilus influenzae znižuje riziko smrteľných komplikácií, ako aj častosť výskytu niektorých foriem laryngitíd u detí. Riziko prenosu infekcie medzi populáciou sa znižuje umývaním rúk v sociálnych zariadeniach, nosením rúška či pravidelnou hygienou dýchacích ciest.4
Zdroje použité v článku:
1. ROZSYPAL, H. Základy infekčního lékařství. Sufokující infekce laryngu. 2015. S.147. Karolinum [cit. 03.23.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-2932-2
2. MAYO CLINIC STAFF. Laryngitis. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 03.23.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/laryngitis/symptoms-causes/syc-20374262
3. JOHNSON, S. Laryngitis. 2019. Healthline [online] [cit. 03.23.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/laryngitis-2#complications
4. SACHDEV, P. & WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS. What Is Laryngitis and How to Treat It. 2023. WebMD [online] [cit. 03.23.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/cold-and-flu/what-is-laryngitis