Marshova stupnica: Čo vám klasifikácia podľa Marsha povie o vašej celiakii?
Asi každý celiatik sa už stretol s pojmom Marshova stupnica. Nie každý však zrejme vie, čo jej hodnoty vlastne predstavujú. Klasifikácia podľa Marshovej stupnice je podstatnou súčasťou diagnostiky celiakie, nakoľko lekárovi prezradí, do akej miery sa celiakia „vybúrila“ na vašom tenkom čreve. Čo potrebujete o tomto klasifikačnom systéme vedieť?
Úloha Marshovej stupnice v diagnostike celiakie
Diagnostika celiakie pozostáva z viacerých krokov. V niektorých prípadoch začína samotestovaním, prípadne zapisovaním skonzumovanej potravy a následných ťažkostí. Skutočná diagnostika však začína až u lekára. V prvom rade vám odoberie vzorku krvi, ktorú pošle do laboratória, kde ju otestujú na IgA a prítomnosť protilátok proti gliadínu či tkanivovej transglutamináze.
V prípade, že sa krvné testy ukážu ako pozitívne, odporučí vám lekár vyšetrenie u špecialistu z odboru gastroenterológie. Len gastroenterológ môže totiž diagnostikovať celiakiu. Najčastejšie sa tak deje po endoskopickom vyšetrení tenkého čreva a jeho biopsii. Toto vyšetrenie prebieha zavedením sondy do tenkého čreva, vizuálnou kontrolou stavu črevnej sliznice a následného odobratia malej vzorky. Vzorku lekár pošle na rozbor.
Na základe tohto vyšetrenia je lekár nielen schopný s istotou diagnostikovať celiakiu a určiť jej stupeň, ale dokáže rozpoznať aj iné ochorenia tráviaceho traktu, ako sú rôzne intolerancie, alergie a podobne. Ak sa u vás potvrdí celiakia, nájdete v diagnóze uvedenú klasifikáciu ochorenia podľa Marshovej stupnice. Práve o nej si teraz povieme viac.
Chcete vedieť viac o tom, ako prebiehajú testy na celiakiu?
Aké symptómy sledovať, kedy siahnuť po domácom samoteste a ako postupovať pri pozitívnom výsledku? Prečítajte si viac v článku.
Marshova stupnica – čo to vlastne je?
Marshova stupnica je klasifikačný systém vyvinutý Dr. Michaelom Marshom v roku 1992. Slúži na uľahčenie klasifikácie mikroskopických poškodení tenkého čreva, čiže takzvaných histologických zmien u pacientov s celiakiou. Pôvodná Marshova stupnica obsahovala typy 0 až 4, pričom hodnota od 3 a vyššie signalizovala celiakiu. Dnes sa však stretnete s modifikovanou Marshovou stupnicou s podrobnejším delením tretieho typu histologických zmien. Použitie tejto stupnice pomáha lekárom presne zmerať rozsah poškodenia klkov tenkého čreva spôsobeného celiakiou. Vďaka tomu je možné určiť rozsah progresie ochorenia. V Marshovej stupnici sa používajú jednotky IEL/100 enterocytov – čiže počet intraepiteliálnych lymfocytov na 100 enterocytov.1
Malý slovníček pojmov:
- Enterocyty sú bunky tenkého čreva tvoriace povrch klkov
- Klky sú slizničné výrastky veľké asi 0,3 – 1 mm a ich úlohou je zväčšovať absorpčnú plochu čreva
- Intraepiteliálne lymfocyty (IELS) patria k druhu bielych krviniek zastúpených v sliznici tenkého čreva
Ako vyzerá klasifikácia podľa Marshovej stupnice?
- Typ 0: Črevná výstelka je v norme – celiakia je u pacienta vysoko nepravdepodobná.
- Typ 1: Črevná výstelka bola infiltrovaná IELS – tento typ je pozorovaný u pacientov na bezlepkovej diéte, u pacientov s dermatitis herpetiformis a u rodinných príslušníkov pacientov s celiakiou. Môže naznačovať aj zápal žalúdka, precitlivenosť na potraviny, infekcie (vírusové, parazitárne, bakteriálne), Crohnovu chorobu a podobne.
- Typ 2: Veľmi zriedkavý typ, občas pozorovaný pri dermatitis herpetiformis.
- Typ 3: Zastrešuje spektrum zmien pozorovaných pri symptomatickej celiakii, rozdeľuje sa na tri podskupiny:
Typ 3a:
Čiastočná atrofia klkov – klky sú v čreve stále prítomné, ale zmenšili sa
Typ 3b:
Medzištádium atrofie klkov – zmenšenie črevných klkov je výrazné
Typ 3c:
Celková atrofia klkov – výstelka čreva je úplne plochá bez klkov
Čo sa deje s vaším telom, keď nastane atrofia klkov?
Klky plnia v tenkom čreve dôležitú úlohu – zväčšujú plochu vstrebávania živín z prijatej potravy. Pri celiakii, a to predovšetkým pri tej neliečenej, dochádza k ich atrofii, čiže vyhladzovaniu. Vitamíny, minerály a živiny sa tým pádom nemajú ako vstrebať do tela a dochádza k malabsorpcii živín a ich následnému vylúčeniu z tela von.
Malabsorpcia je súčasne príznakom a aj následkom celiakie. Sú totiž takí celiatici, ktorí nepociťujú žiadne klasické príznaky celiakie (hnačky, zápchy, nadúvanie), ale s postupom času sa u nich prejavia následky nedostatku živín. Živiny sú dôležité pri mnohých zásadných procesoch v ľudskom organizme. U cieliatikov sa teda často vyvinie anémia, osteoporóza, problémy s plodnosťou a u žien aj s menštruáciou, ale tiež chronická únava či dokonca depresie.
Poznáte 5 najčastejších príznakov celiakie?
Celiakia sa môže prejavovať klasickými príznakmi, ako sú hnačky, zápcha, bolesti brucha či nadúvanie. Okrem toho poznáme však aj ďalšie príznaky. Ktoré to sú?
Dá sa atrofia klkov zvrátiť?
Áno, atrofia klkov sa dá zvrátiť, respektíve, je možné klky obnoviť. Presne preto je pri celiakii kľúčové práve to, aby ste poctivo dodržiavali bezlepkovú stravu. Po úplnom vylúčení lepku sa črevo začne postupne hojiť. Nečakajte však, že sa vaše črevo obnoví po týždni diéty. Ide o dlhodobý proces. Čakajú vás tiež kontrolné vyšetrenia u lekára, ktorý bude sledovať progres nastavenej liečby.
Objavte bezlepkové produkty v našej ponuke
Všetko o celiakii na jednom mieste
Vstúpte do nášho Bezlepkového sveta a objavte množstvo užitočných i zaujímavých informácií o celiakii, nechajte sa inšpirovať chutnými receptami a nájdite odpovede na všetky vaše otázky.
Zdroj použitý v článku:
1. What are the Marsh Classification Pathology Criteria for Celiac Disease Patients? In: Celiac.com. 2022. [online] [cit. 9-11-2023] Dostupné z https://www.celiac.com/celiac-disease/what-are-the-marsh-classification-pathology-criteria-for-celiac-disease-patients-r5918/