Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Máte bolesti ucha? Je možné, že máte zápal vonkajšieho alebo stredného ucha.

Ucho je zmyslový orgán, ktorý je miestom sluchu a rovnováhy. Zápaly ucha sú veľmi nepríjemné a bolestivé. Pacienta často privádzajú do ambulancie praktického lekára alebo akútne na pohotovosť. Špecialista, ku ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou pacient dostane, je otorinolaryngológ. Podľa lokalizácie môžeme zápaly ucha rozdeliť na zápaly vonkajšieho ucha (Otitis externa) a stredného ucha (Otitis medea).

Ako funguje ucho?

Pre lepšie pochopenie problému zápalu vonkajšieho a stredného ucha je potrebné vedieť, ako ucho funguje, z akých jednotlivých častí sa skladá a akú majú tieto časti úlohu. Pozostáva z vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Vonkajšie ucho, zložené z ušnice a zvukovodu, zachytáva zvukový signál a pomocou riasiniek ho šíri sluchovým kanálikom (zvukovodom) k bubienku, ktorý rozdeľuje vonkajšie a stredné ucho. Slúži v podstate ako satelit. Dĺžka zvukovodu u dospelého človeka je približne 3 cm a produkuje ušný maz. Po tom, ako zvukový signál prejde celým zvukovodom narazí do bubienka a rozochveje ho. Zosilnený signál je odovzdaný do stredného ucha, ktorý je zložený z troch kostičiek – kladivko, nákovka a strmienok.

Zoskupenie týchto kostičiek prenáša zvuk do vnútorného ucha. Zo stredného ucha vedie Eustachova trubica (sluchová trubica), ktorá prepája ucho s nosohltanom a jej dôležitá funkcia spočíva vo vyrovnávaní tlaku v strednom uchu s tlakom vonkajšieho prostredia. Vo vnútornom uchu je slimák, časť skrúteného labyrintu, ktorý zabezpečuje prenos zvukového signálu cez receptory sluchu a sluchovým nervom až do mozgu. U človeka je vo vnútornom uchu lokalizovaný aj vestibulárny aparát, vďaka ktorému vieme udržiavať rovnováhu 1.

Zápal vonkajšieho ucha

Zápal vonkajšieho ucha je najčastejšie spôsobený infekciou vo zvukovode, ktorá sa na tomto mieste usídli vplyvom zníženej tvorby ušného mazu.  Ušný maz totiž vytvára akýsi ochranný film, a keď je ho nedostatok, tak je koža suchá a citlivá. Niektoré kozmetické prípravky, mydlá a šampóny, môžu narúšať celistvosť tejto ochrannej vrstvy. Často však infekcia vzniká ako dôsledok iného akútneho alebo chronického ochorenia (cukrovka, hypovitaminóza, psychické zaťaženie).

Infekcia je miestom množenia sa mikroorganizmov – baktérií, kvasiniek alebo vírusov. Najčastejšími baktériami, ktoré osídľujú ucho a vyvolávajú zápal, sú Haemophilus influenzae, Streptococcus, Staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa, E. coli alebo Proteus mirabilis. Pôvodcami zápalov môžu byť vírusy vyvolávajúce chrípku alebo herpetické vírusy 2,3. Zápalmi vonkajšieho ucha trpia pacienti vo väčšej miere cez leto, v sezóne kúpania sa v bazénoch alebo v netestovaných vodných plochách.

Prejavy a liečba zápalu vonkajšieho ucha

Bolesť celého ucha, časti tváre či krku

nezanecháva fľaky - ikona

Zapáchajúci hnis

na zápal stredného ucha - ikona

Slabší sluch či zaľahnutie

Zápal vonkajšieho ucha, resp. zvukovodu, je veľmi bolestivý. V opuchnutom mieste sa môže tvoriť nepríjemne zapáchajúci hnis. Pacienti sa sťažujú na bolesť celého ucha a časti tváre či krku. Mnoho krát slabšie počujú a majú pocit zaľahnutia a šumenia v uchu.

Liečba závisí od pôvodcu ochorenia a je väčšinou lokálna v podobe ušných kvapiek. Prvou voľbou je roztok octanu a vínanu hlinitého (Instillatio aluminii acetico-tartarici), ktorý je známy aj ako Burow roztok alebo octanové kvapky. Tieto kvapky majú vďaka obsahu organickej soli hliníka sťahujúci účinok a schopnosť vytvárať na koži a sliznici vrstvu, ktorá uľahčuje hojenie a tvorbu nového zdravého tkaniva. Bez receptu si môžete kúpiť aj kvapky s obsahom glycerínu, ktorý má schopnosť viazať veľké množstvo vody a tým sťahuje opuch, zmierňuje bolesť a vytvára ochranný film. Obľúbené sú aj voľnopredajné kvapky s obsahom lidokaínu, ktoré tlmia bolesť pri akútnom zápale. Mierne protizápalové a antibakteriálne účinky majú kvapky s obsahom cholín-salicylátu a thymolu 4.

Pri bakteriálnom pôvodcovi vám lekár predpíše kvapky so širokospektrálnymi antibiotikami (ofloxacín, ciprofloxacín, neomicín, bacitracín), často v kombinácii s kortikoidmi (dexametazón) 4. Ich efekt je rýchly a úľava sa dostaví po pár dňoch. Liečba mykózy v uchu je založená na pravidelnom vyplachovaní a čistení ucha antimykotickými roztokmi. V niektorých prípadoch lekár rozhodne o užívaní systémových antimykotík. Na rozdiel od bakteriálnej infekcie si vyžaduje pomerne dlhú liečbu, aby sa predišlo prípadnej recidíve. Vírusové infekcie sa liečia antivirotikami v kombinácii s kortikosteroidmi 2.

zápal vonkajšieho alebo stredného ucha

Trápi vás zápal vonkajšieho ucha?

Niektoré lieky objednáte aj bez receptu. Pozrite si celý sortiment ušných kvapiek, vhodných aj ako pomoc pri zápale vonkajšieho ucha.

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha postihuje deti aj dospelých, no v detskom veku je výskyt ochorenia častejší. Najmä deti od 8 mesiacov do 7 rokov sú na toto ochorenie citlivejšie. Je to spôsobené tým, že Eustachova trubica je u malých detí kratšia a horizontálne uložená, čo zhoršuje činnosť riasinkového epitelu pre čistenie sliznice a uľahčuje prienik mikróbov z nosohltanu do stredného ucha. Až v siedmich rokoch dieťaťa dosiahne Eustachova trubica dĺžku 3,5 – 3,7 mm a náchylnosť k ochoreniu sa zníži.

Vznik zápalu stredného ucha je často spôsobený zápalom horných dýchacích ciest a samotná liečba musí riešiť oba problémy. Často ide o kombináciu vírusovej a bakteriálnej infekcie. Z baktérií sú to najčastejšie  Streptococcus pneumonae, Haemophilus influenzae a Moraxella cattarhalis5. Podľa celosvetových štatistík postihne zápal stredného ucha takmer každé dieťa do 3 rokov.

Ďalšou komplikáciou u detí v predškolskom veku je zväčšená nosohltanová mandľa, ktorá nielen, že tlačí na sluchovú trubicu, ale vytvára aj miesto chronických infekcií. Nepriechodnosť trubice spôsobí pokles tlaku a nahromadenie hlienu v strednom uchu. To vedie k takzvanej sekretorickej otitíde, ktorá môže pri dlhodobom asymptomatickom stave viesť až k poruchám sluchu2.

Pri akútnej otitíde najprv nastane opuch sliznice Eustachovej trubice, čím dochádza k uzavretiu trubice. Zápal sa ďalej šíri do bubienkovej dutiny, pričom nastáva zvýšený tlak na bubienkovú stenu. Následne vzniká hnis.

Bodavá bolesť v uchu

na zápal stredného ucha - ikona

Opuch v oblasti ucha

senzor tlaku - ikona

Pocit tlaku a zaľahnutia v uchu

pri príznakoch chrípkky - ikona

Bolestivé smrkanie a prehĺtanie

Zhoršený sluch, svrbenie v uchu

Horúce okolie ucha, závrate

použitie pri horúčke - ikona

Zvýšená teplota a podráždenosť

tekuté zložky

Pocit prelievanie tekutiny pri pohybe hlavou

Rizikové faktory zápalu stredného ucha

Najrizikovejším faktorom vzniku zápalu stredného ucha je jednoznačne vek – náchylnejšie sú deti od 8 mesiacov do 7 rokov. Ďalej sem patria:

  • opakujúce sa infekcie horných dýchacích ciest,
  • celodenné používanie cumlíkov u malých detí,
  • vrodené poruchy funkcie riasiniek,
  • pitie z fľašiek po ležiačky,
  • pasívne fajčenie.

Do rizikovej skupiny patria aj deti s nízkou popôrodnou hmotnosťou a deti s rázštepom podnebia alebo s Downovým syndrómom.

Diagnostika a liečba akútneho zápalu stredného ucha

Pre správnu liečbu akútneho zápalu stredného ucha je najvhodnejšia návšteva špecialistu – otorinolaryngológa (ORL lekár), ktorý na základe otoskopického vyšetrenia diagnostikuje ochorenie a posúdi jeho príčinu a závažnosť. Keďže sa jedná vo väčšine prípadov o bakteriálnu infekciu, prvou voľbou sú antibiotiká zamerané na najčastejšie patogény (S. pneumonae, H. influenzae a M. cattarhalis). Predpisované sú aminopenicilínové antibiotiká stabilné voči ß-laktamázam, makrolidové antibiotiká, linkozamidy alebo cefalosporíny, ktoré sa podávajú až do vymiznutia príznakov2,4. Proti bolesti je vhodné podávať tabletky analgetík (paracetamol alebo ibuprofén).

Pri vážnejších stavoch je možné podstúpiť v lokálnej anestéze paracentézu. Tá je vhodná pre staršie deti alebo dospelých, pričom sa pomocou ihly prepichne blanka bubienka v mieste najväčšieho zdurenia a spôsobí odtekanie nahromadeného hnisu z bubienkovej dutiny. Pomocou paracentézy sa zníži tlak, zmierni bolesť a pacient je následne doliečený štandardnou antibiotickou formou2. Menej častý chirurgický zákrok myringotómia. Spočíva v aplikácii malých trubičiek do zapáleného ucha, konkrétne ide o vytvorenie malého otvoru v bubienku na odtok nahromadenej tekutiny a uvoľnenie tlaku. Trubičky sa umiestňujú na dlhší čas a obvykle vypadnú samy po 6 až 12 mesiacoch6.

Opakujúce sa zápaly stredného ucha u detí

Opakujúce sa zápaly sú pre deti a ich rodičov veľmi nepríjemné. Závisí od lekára, ako sa rozhodne recidivujúce ochorenie liečiť. Dlhodobé užívanie antibiotík nie je riešením a prístup musí byť individuálny. Rodičom sú odporúčané zmeny v režime dieťaťa, napríklad obmedzenie cumlíka a pitia z fľaše v ľahu. Dieťa by malo byť istý čas mimo kolektívu, aby nebolo v prostredí s častým výskytom infekcií dýchacích ciest. Frekvencia zápalov sa s vekom môže znížiť a deti z týchto ťažkostí mnohokrát „vyrastú“.

Ak majú deti neustále zápaly stredného ucha (viac ako 3x do pol roka), lekári zvažujú odstránenie nosohltanovej mandle (adenotómia). Samotná mandľa je imunitne veľmi aktívna hlavne v mladšom veku a jej úloha spočíva v obrane organizmu pred vírusmi a baktériami. Opakovanými infekciami dýchacích ciest však môže dôjsť k jej zväčšeniu a sama môže byť stálym miestom infekcie. Deti ťažko dýchajú, sú zahuhňané, prípadne v spánku chrápu. Najčastejšie sa chirurgicky odstraňuje mandľa deťom vo veku 3 – 5 rokov, starším deťom už len veľmi zriedkavo7.

Zápaly uší bývajú veľmi bolestivé a neraz okrem tých najmenších potrápia aj rodičov. V súčasnosti je diagnostika a liečba v rukách špecialistu a jeho včasná návšteva môže pacientovi rýchlo uľaviť. Otorinolaryngológ berie do úvahy všetky symptómy a celkový stav pacienta. Sleduje opakujúce sa zápaly a v celom kontexte zdravotného stavu volí čo najvhodnejší postup. Zápaly uší si vyžadujú mnohokrát nielen lokálnu liečbu a odstránenie patologických vplyvov, ale aj systémovú antibiotickú liečbu, prípadne chirurgický zákrok.

Zdroje použité v článku:

1. Hawkins, Joseph E. „Human ear“. Encyclopedia Britannica , 29. October 2020, https://www.britannica.com/science/ear. Accessed April 2022
2. Nechojdomová, D., Kabátová, Z., Profant, M., AKÚTNE ZÁPALY VONKAJŠIEHO A STREDNÉHO UCHA. Via practica. 2007, roč. 4 (2): 62-65, https://www.solen.sk, 2007
3. Krošlák, M., OTITÍDY V AMBULANCII VŠEOBECNÉHO LEKÁRA. Via practica, 2008, roč. 5 (2): 72-74, https://www.solen.sk, 2008
4. Súhrny charakteristických vlastností liekov [online]. Dostupné na: <https://www.adcc.sk> Accessed April 2022
5. Dobrovanov, O., Králinský, K., Furková, K., VOLÁM SA MORAXELLA CATTARHALIS! Pediatria (Bratisl.) 2020, 15 (1):21-23, 2020
6. Staníková, A., SEKRETORICKÁ OTITÍDA A STAROSTLIVOSŤ O DIEŤA S VENTILAČNÝMI TRUBIČKAMI. Pediatr. prax, 2020, 21 (5): 225-226, 2020
7. Staníková, A. INDIKÁCIE NA ADENOTÓMIU. Pediatr. prax, 2014, 15 (2): 71-73, 2014

Neprehliadnite