Migréna s aurou: V čom sa líši od migrény bez aury a aký má priebeh?
V súčasnosti trpí čoraz viac ľudí v produktívnom veku migrénami. Odborníci dnes už migrénu zaraďujú k civilizačným ochoreniam, ktoré vplývajú nielen na súkromný, ale aj pracovný život obyvateľstva. Prudká pulzujúca bolesť hlavy, spojená s neznášanlivosťou svetla a nevoľnosťou – práve to sú základné príznaky tohto ochorenia. Migréna má niekoľko fáz, na základe ktorých ju môžeme rozdeliť na dva základné typy – s aurou a bez aury. Čo to znamená, keď máte migrénu s aurou?
Čo to vlastne aura je?
Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že aura sa nemusí týkať len migrény. Aura, inak povedané zmyslový vnem, je vo väčšine prípadov predzvesťou alebo určitým signálom. Hoci to nemusí byť vždy pravidlom, zväčša o nej hovoríme v súvislosti s prichádzajúcimi záchvatmi – napríklad pri epilepsii či migréne. Objaviť sa však môže aj pri iných ochoreniach a dokonca aj samostatne.
Pri niektorých ochoreniach sa môžete vďaka aure pripraviť na to, čo príde. Môžete si (v závislosti od ochorenia a vášho stavu) napríklad:
- vziať liek, ktorý pomôže zmierniť záchvat,
- sadnúť, prípadne ľahnúť,
- požiadať niekoho o pomoc.
Ako sa aura prejavuje?
Pri aure nejde len o jeden typ signálu. Môže sa prejavovať viacerými spôsobmi, dokonca sa jej prejavy môžu zmeniť, respektíve prejavovať počas života rôznymi formami. Najdôležitejším znakom aury však je, že ide len o prechodný úkaz. Pokiaľ príznak trvá dlhšie, nejde už o auru, ale o samostatný symptóm ochorenia alebo zdravotného problému.
Aké typy vnemov patria pod auru?
Zraková porucha – záblesky, mihanie, bodky alebo iné útvary pred očami
Sluchová porucha – pískanie, šelest alebo iné zvuky objavujúce sa pred záchvatom
Motorická porucha – problémy s koordináciou pohybov
Jazyková porucha – problémy s vyslovovaním slov a ovládaním jazyka1
Priebeh migrény s aurou – tieto 4 fázy vás čakajú
Fáza 1 – Prodrómy
Podrómy, alebo symptómy objavujúce sa pred nástupom príznakov určitého ochorenia, nie sú pri migréne ničím nezvyčajným. Nemusia sa však objaviť u každého pacienta. Prejavujú sa napríklad podráždenosťou, nepokojom, zhoršeným sústredením, únavou či malátnosťou niekoľko hodín pred záchvatom.
Fáza 2 – Aura
Táto fáza postihuje približne 20% ľudí, ktorí trpia migrénou. Ako sme už spomenuli, ide o určitú predzvesť alebo signál, že prichádza záchvat. Medzi najčastejšie typy aury pri migréne patrí zraková aura vo forme zábleskov alebo výpadkov zorného poľa. Občas môže byť sprevádzaná aj brnením v tvárovej oblasti či končatinách. Fáza aury nastúpi zväčša 10 – 20 minút pred začiatkom migrény, nikdy však netrvá dlhšie ako 60 minút.
Fáza 3 – Bolesť hlavy
Vrcholnou fázou migrény je samotná bolesť hlavy. Často ju sprevádza nevoľnosť, únava, citlivosť na svetlo, zvuky či pachy. Táto fáza nasleduje po prodrómoch a aure, no môže sa rozvinúť aj bez nich – vtedy hovoríme o migréne bez aury.
Fáza 4 – Pozáchvatové obdobie
Po ústupe migrény nastáva 4. fáza, takzvané pozáchvatové obdobie. Po náročných hodinách nepríjemnej migrény prichádza pocit úľavy spojený s odznením bolesti a súčasne tiež únava či vyčerpanie.2
Migréna bez aury má prudší nástup. Zvyčajne dôjde priamo k nástupu fázy bolesti hlavy. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť prodrómy, ktoré vám naznačia, že sa migréna blíži, ale nemusí ich mať každý. V zásade však môžeme povedať, že jediný rozdiel medzi migrénou s aurou a bez aury je prítomnosť „upozornení“ od vášho tela. Fáza bolesti hlavy, pridružené symptómy i pozáchvatové obdobie prebiehajú, tak ako u migrény s aurou.
Bolesť hlavy pri záchvate migrény vs. tenzná bolesť hlavy
Často sa stáva, že pod migrénou býva označovaná tenzná bolesť hlavy. Hoci ide v oboch prípadoch o bolesť nepríjemnú, je medzi nimi veľký rozdiel:
Bolesť hlavy pri migréne
Zväčša sa sústreďuje na jednu stranu hlavy, no v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj na oboch. Ide o stredne silnú až silnú pulzujúcu bolesť, ktorá môže trvať niekoľko hodín, ale aj tri dni. Vo väčšine prípadov vám migréna znemožní normálne fungovať. Často sa s ňou spájajú pridružené symptómy ako vracanie, nevoľnosť, citlivosť na svetlo a iné podnety. Pokiaľ migréna trvá dlhšie ako 72 hodín, označuje sa ako status migrenosus.
Tenzná bolesť hlavy
Tenzná bolesť hlavy patrí k primárnym a veľmi častým bolestiam hlavy. Môže súvisieť so stuhnutím svalov na krku, ale napríklad aj so stresom, dlhým časom stráveným pri počítači alebo s dehydratáciou. Tento typ bolesti hlavy pociťujete ako zväčša obojstrannú bolesť, pričom ju môže sprevádzať bolesť v spánkoch. Na rozdiel od migrény ide však o typ bolesti pripomínajúci pocit tlaku.
Je potrebné pri migréne navštíviť doktora?
Príčin bolesti hlavy môže byť viacero. Niekedy môžu poukazovať na nesprávny životný štýl, inokedy môžu byť symptómom migrény či vážneho ochorenia. Pokiaľ vás trápia silné bolesti hlavy, ktoré sa opakujú, mali by ste navštíviť lekára. Najdôležitejšie je totiž správne diagnostikovať príčinu zdravotného problému. Len tak môže lekár vylúčiť vážne ochorenie a stanoviť liečbu, ktorá vám naozaj pomôže.
Migréna a predovšetkým jej ťažšie formy, patria do rúk neurológa. Ten sa pri diagnóze i samotnej liečbe opiera o anamnézu, frekvenciu, prejavy a trvanie príznakov. Následne môže vykonať niekoľko ďalších odborných vyšetrení, ktoré migrénu potvrdia alebo vyvrátia. Medzi zobrazovacie metódy pri diagnostike patrí RTG, CT, MRI.3
Spúšťače migrény s aurou – čo u vás môže vyvolať migrénu?
Spúšťačov migrény je mnoho a sú v zásade veľmi individuálne. U niekoho vyvolá migrénu prudká zmena počasia, u iného hormonálne zmeny či stres. Ničím výnimočným však nie sú ani spúšťače, ako napríklad pachy či niektoré druhy jedál. Medzi najčastejšie patria:
- stres a zvýšená psychická záťaž,
- silné emócie, napríklad smútok alebo hnev,
- bolesť očí alebo napríklad zubov,
- počasie a zmeny biometrického tlaku,
- niektoré druhy jedla, prípadne nadmerná konzumácia jedla,
- hlad,
- zlý spánkový režim,
- nadmerná fyzická záťaž,
- zmena prostredia, napríklad pri cestovaní,
- pachy, vône alebo záblesky svetla,
- hormonálne zmeny, veľmi časté sú napríklad migrény počas menštruácie,
- niektoré lieky.
Čo vám môže pomôcť pri migréne s aurou?
Pri záchvate migrény vám pomôžu 3 T:
Ticho
Ľahnite si niekam, kde je ticho a skúste si pospať.
Tma
Zatiahnite žalúzie či rolety, aby ste v miestnosti mali čo najväčšiu tmu.
Tabletka
Užite liek, ktorý vám predpísal lekár, prípadne voľnopredajné analgetikum na potlačenie bolesti.
Tak ako pri iných ochoreniach, aj pri migréne je kľúčová práve prevencia. Zapisujte si čo najviac informácií o vašich záchvatoch – napríklad kedy začali, čo ste v ten deň robili a jedli, aké bolo počasie, či sa u vás objavili pridružené symptómy a koľko migréna trvala. Pokiaľ sa vám totiž podarí odsledovať, čo migrénu u vás spúšťa, môžete sa týmto faktorom vyhnúť.
Dôležité je tiež:
- vyhýbať sa stresu a venovať dostatok času relaxu a psychohygiene,
- dbať na pravidelný spánkový režim,
- snažiť sa jesť pravidelne a zdravo,
- nezanedbávať pitný režim,
- nájsť si čas na pohyb na čerstvom vzduchu.4
Trápi vás migréna?
Pozrite si našu ponuku voľnopredajných liekov, ktoré vám pomôžu uľaviť od príznakov migrény.
Zdroje použité v článku:
- Hrebík, M. Aura. 20. 10. 2020 [online] [cit. dňa 25.8.2022] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/priznaky/aura/
- OZ Migréna je choroba. O migréne [online] [cit. dňa 25.8.2022] Dostupné z: https://www.migrenajechoroba.sk/o-migrene
- Tóth, L., Bc. Migréna: Čo je to za bolesť hlavy, aké má príčiny a príznaky? 2.5.2022 [online] [cit. dňa 25.8.2022] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/choroby/migrena/
- Juterot, L. Vad är migrän med aura och hur lindrar man det? 29.6.2022 [online] [cit. dňa 26.8.2022] Dostupné z: https://www.varden.se/blogg/3895-vad-ar-migran-med-aura-och-hur-lindrar-man-det