Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Máte ťažkosti s nadmerným potením? Poradíme vám, ako zmierniť jeho prejavy

Každý z nás sa z času na čas výraznejšie spotí. Ide o prirodzenú reakciu organizmu na teplo, fyzickú aktivitu či zvýšenú telesnú teplotu v dôsledku choroby. Ak však organizmus vylučuje veľké množstvo potu v situáciách, kedy by k tomu prirodzene dochádzať nemalo, hovoríme o nadmernom potení – hyperhidróze. Tá môže mať negatívny dopad nielen na sebavedomie, ale aj na fyzickú pohodu, sociálne interakcie a celkovú kvalitu života. Viete, čo sa za hyperhidrózou skrýva a ako si s ňou poradiť?

Normálne potenie verzus hyperhidróza. Aký je rozdiel?

Potenie je veľmi dôležitá telesná funkcia, vďaka ktorej sa organizmus chráni pred prehriatím a udržuje si optimálnu teplotu. Zabezpečujú ju malé a veľké potné žľazy, z ktorých sa na povrch kože uvoľňuje pot.

Malé – ekrinné potné žľazy:

Sú umiestnené po celom tele, no ich najväčšie zastúpenie je na dlaniach a chodidlách. Produkujú priehľadný pot pozostávajúci z 99% vody a 1% solí.

Veľké – apokrinné, pachové potné žľazy:

Nachádzajú v oblasti konečníka, slabín, pŕs a podpazušia. Aktívne začínajú byť až v období puberty. Produkujú mliečne zakalený pot, ktorého súčasťou sú okrem vody a solí aj organické zložky. Tie sa po reakcii s mikrobiálnou flórou pokožky rozkladajú, čo je sprevádzané špecifickým zápachom.

Zdravý dospelý človek za normálnych okolností vyprodukuje zhruba 1,5 l potu denne. Konkrétne množstvo sa môže medzi jednotlivcami líšiť a závisí najmä od genetiky, veku a pohlavia. Muži sa spravidla potia intenzívnejšie než ženy, pričom intenzita potenia s rastúcim vekom klesá.

Výraznejšie potenie je prirodzené v situáciách, kedy sa organizmus potrebuje ochladiť. Patrí k nim:

  • vykonávanie fyzickej aktivity,
  • pobyt v teplom prostredí,
  • konzumácia pikantných jedál, horúcich nápojov, alkoholu,
  • prekonávanie ochorenia sprevádzaného zvýšenou telesnou teplotou.

Niektorí ľudia sa však výrazne potia aj v úplne bežných situáciách, kedy optimalizácia telesnej teploty potením nie je potrebná. Takýto stav sa označuje ako nadmerné potenie, odborne hyperhidróza.Charakteristickým príznakom hyperhidrózy je, že sa človek potí aj v pokoji, kľude a pri miernej teplote prostredia. Škvrny od potu na oblečení sú väčšie ako 5 cm. Typické pre hyperhidrózu je tiež to, že na ňu nezaberajú žiadne bežne používané antiperspiranty.1

nadmerne potenie

Aké sú príčiny nadmerného potenia?

Hyperhidróza je spájaná s hyperaktivitou malých potných žliaz nachádzajúcich sa najmä v podpazuší, na dlaniach, chodidlách, v oblasti hlavy a tváre. Na základe vyvolávajúcej príčiny rozlišujeme 2 typy hyperhidrózy:

bod cislo jeden

Primárna hyperhidróza

Nemá presnú príčinu, zvyčajne je dedičná a objavuje sa už v detskom veku. Môže prebiehať v epizódach, kedy sa obdobie s príznakmi strieda s obdobím bez príznakov.Trpia ňou zhruba 3% svetovej populácie.

bod cislo dva

Sekundárna hyperhidróza

Môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami (puberta, tehotenstvo, menopauza, zvýšená činnosť štítnej žľazy), emočným vypätím, obezitou, cukrovkou, neurologickými, srdcovo-cievnymi či onkologickými ochoreniami, ale aj užívaním alkoholu, kofeínu a vybraných druhov liekov.2

Ak vás hyperhidróza trápi, určite sa nepotešíte nasledovnému faktu: Neexistuje liečba, ktorá by úplne zastavila potenie. K dispozícii je však široká škála chirurgických aj nechirurgických riešení, ktoré môžu pomôcť znížiť aktivitu potných žliaz. V prípade sekundárnej hyperhidrózy je však nutné riešiť aj vyvolávajúcu príčinu, obzvlášť ak je ňou iné ochorenie.

Pri nadmernom potení sa odporúča dodržiavať tieto zásady:

  • Každý deň sa sprchujte a striedajte teplú a studenú vodu.
  • Noste vzdušné oblečenie z ľanu alebo bavlny, vyhýbajte sa syntetickým materiálom.
  • Obmedzte konzumáciu korenistých jedál, alkoholu a kofeínu.
  • Znížte stres a emočné vypätie.
  • Pravidelne pite šalviový čaj, 1 – 2 šálky denne, ideálne ráno alebo popoludní. Čaj by mal byť teplý, ale nie horúci. Po 2 týždňoch užívania je vhodné dať si aspoň 1 týždeň prestávku. Šalviový čaj nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Používajte špeciálne antiperspiranty určené na liečbu hyperhidrózy. Dôležité je aplikovať ich na čistú a nepodráždenú pokožku tesne pred spaním. Nakoľko však obsahujú vyššie množstvo aluminiumhydroxychloridu, nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Posledné 2ks skladom
Vichy Pri nákupe 2ks - 25%

Aké zákroky môžu pomôcť zmierniť nadmerné potenie?

  • Injekčná aplikácia botulotoxínu typu A: vhodná pre podpazušie, účinok trvá zhruba 6 mesiacov.
  • Iontoforéza: vhodná pre dlane a chodidlá, na udržanie želaného efektu je potrebné procedúru pravidelne opakovať každý týždeň.
  • Laserová deštrukcia potných žliaz: vhodná pre podpazušie a dlane, účinok je dlhodobý, nie však trvalý.
  • Podkožná liposukcia potných žliaz: vhodná pre podpazušie, účinok je trvalý.
  • Chirurgické odstránenie potných žliaz: vhodná pre podpazušie, účinok je trvalý.3

K takýmto zákrokom sa pristupuje v prípade, že vyššie uvedené odporúčania nezaberajú a nadmerné potenie človeka naozaj obmedzuje. Hoci je totiž hyperhidróza frustrujúcim a nepríjemným problémom, so správnym prístupom môže byť zvládnuteľná. Nebojte sa však hľadať pomoc aj u odborníkov, obzvlášť ak si nie ste istý, čím môže byť hyperhidróza spôsobená. Vždy je totiž vhodné najskôr sa uistiť, či sa za ňou neskrýva aj vážnejšia a nebezpečnejšia príčina.

Trápi vás nadmerné potenie?

Máme pre vás ponuku špeciálnych antiperspirantov, ktoré môžu byť účinné aj pri vyššom, ako bežnom potení. Cíťte sa sviežo a spokojne.

co na nadmerne potenie

Zdroje použité v článku:

1. BLAŠKO, M. Hyperhidróza: anatómia, patofyziológia a liečba s dôrazom na úlohu botulotoxínu A., Dermatol. Prax, 2014; 8(3): 108-112. [online] [cit. 31.05.2023]. Dostupné z:
https://www.solen.sk/storage/file/article/fe8da6f3d912da520fda580e0b5a7e1b.pdf
2. CLEVELAND CLINIC. Hyperhidrosis. [online] [cit. 31.05.2023]. Dostupné z:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17113-hyperhidrosis
3. AAD. Hyperhidrosis: Diagnosis and treatment. [online] [cit. 31.05.2023]. Dostupné z: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/hyperhidrosis-treatment

Neprehliadnite