Obličkový záchvat alebo obličková kolika: Ako sa prejavuje, čo ho spúšťa a čo máte robiť, ak vás chytí obličkový záchvat?
Obličkovú koliku možno poznáte skôr pod ľudovým názvom obličkový záchvat. Je príznakom vážneho ochorenia, nazývaného urolitiáza. Ochorenie súvisí s prítomnosťou obličkových kamienkov, respektíve „piesku“ v močových cestách. Kamene, čiže konkrementy, sa môžu nachádzať v obličkovej panvičke, v močovode, ale aj močovom mechúre a môžu byť zložené z rôznych látok, väčšinou na báze minerálov.
Prítomnosť kameňov v močovom trakte môže byť silne bolestivá a núti človeka vyhľadať lekára v čo najkratšom čase. Prejavuje sa silnou, kolísavou, neutíchajúcou, záchvatovitou bolesťou, ktorá sa môže aj stupňovať a veľmi ovplyvňuje kvalitu života človeka. Prakticky môžeme povedať, že človek s takouto bolesťou nedokáže normálne fungovať.
Prečo vzniká obličkový záchvat?
Počas obličkovej koliky, teda záchvatu, je moč zahustený, koncentrovaný, minerály k sebe priľnú a kryštalizujú.1 Niekedy sa môžu uvoľniť ako drobné kamienky či piesok a cestovať močovopohlavným traktom ďalej, čo spôsobuje ďalšiu bolesť. Samotný stav sa môže skomplikovať pri stáze moču v obličke, ktorá sa zväčšuje. Niekedy nasadne na oblasť aj infekcia, čo len komplikuje situáciu.
Niekoľko faktorov môže viesť k vzniku obličkových kameňov, teda k urolitiáze a k obličkovej kolike. Samotné kamene sa tvoria, keď sa v moči nachádza zvýšené množstvo niektorých látok, hlavne vápnik, oxalát alebo kyselina močová. Avšak spolu s týmto javom sa deje aj to, že moč samotný neobsahuje látky, ktoré by chránili pred vznikom kameňov.
Aké typy obličkových kameňov, odborne urolitov, poznáme?2
- Vápnikové kamene – kalciové: vyskytujú sa často vo forme kalcium oxalátu, alebo aj kalcium fosfátu.
- Struvitové kamene – horčíkové: dávajú sa do súvisu s močovou infekciou, rastú rýchlo.
- Kamene z kyseliny močovej: vyskytujú sa pri ochorení dna, kedy je v krvi zvýšené množstvo kyseliny močovej. Dáva sa to do súvisu s nezdravou stravou v koincidencii s metabolickým syndrómom a obezitou.
- Cystínové kamene – vznikajú u ľudí s vrodenou cystinúriou pri zvýšenom množstve aminokyseliny cysteín.
Obličková kolika ako prejav močových kameňov
Močový trakt je zložený z párových obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice. Pokým sa obličkový kameň nedostane z obličky do močovodu, býva toto ochorenie často bez príznakov, teda asymptomatické. Keď sa však kameň dostane do močovodu, prichádzajú typické príznaky:
- Veľká bolesť
- Nemožnosť vymočiť sa
- Zmenená farba moču
- Pocit na vracanie, vracanie
- Zvýšená teplota
Obličkový záchvat súvisí hlavne s bolesťou, ktorá je ostrá a rezavá. Často sa vyskytuje na strane chrbta alebo pod rebrami. Prichádza vo vlnách, vyžaruje do spodnej časti brucha a býva spojená aj s pálením pri močení.
Niekedy je prejavom obličkového záchvatu okrem bolesti aj zmenený moč. Môže byť červenkastý, ružový a spenený. Inokedy sa mení aj charakter samotného močenia – býva prerušované s neschopnosťou vymočiť celý obsah mechúra a podobne. Obličkovú koliku niekedy sprevádza aj pocit na vracanie so samotným vracaním. Súvisí to s predráždením autonómneho nervového systému. Zvýšená teplota a zimomravosť môžu svedčiť o prebiehajúcej infekcii, čo komplikuje zdravotný stav a priebeh urolitiázy.
Ako sme už vyššie spomenuli, pri blokáde močovodu kameňom dochádza k tzv. hydronefróze. Pri hromadení moču nad prekážkou (kameňom) vzniká vyššie riziko infekcie. Samotná kolika súvisí práve so spazmami hladkého svalstva močovodu, ktorý sa „bráni“ novej situácii.
Aké sú rizikové faktory vzniku obličkovej koliky?
K obličkovej kolike môžu viesť aj niektoré tráviace ochorenia a chirurgické zákroky.
Brušné operácie, ako napríklad operácia žalúdka, syndróm dráždivého čreva či chronická hnačka môžu viesť až k obličkovej kolike z toho dôvodu, že pri týchto stavoch môže byť zmenené vstrebávanie vápnika a vody.
Ako sa lekár dopracuje k diagnóze?
K základným pilierom diagnózy obličkových kameňov patria tieto procedúry:
- Fyzikálne vyšetrenie a anamnéza – je prítomná bolestivosť strany chrbta, pod rebrami, ale aj v dolnej časti brucha. Pacient bolestivo reaguje na poklep po postihnutej strane, sťažuje sa na ťažkosti s močením a úpornú vracajúcu sa bolesť, trvajúcu aj pri zmene polohy tela.
- Krvné vyšetrenie – môže viesť k dôkazu zvýšenej kyseliny močovej alebo vápnika v krvi. Tiež sa dá pomocou neho zistiť funkčnosť obličiek.
- Vyšetrenie moču – vyšetruje sa v nadväznosti niekoľkých dní, pričom môže ukázať prítomnosť kameňov priamo v moči.
- Zobrazovacie metódy – používa sa ultrasonografia a CT vyšetrenie. Klasický röntgen nemusí zachytiť drobné konkrementy ani piesok.
- Analýza vylučovaného kameňa – pacient môže byť vyzvaný, aby močil do nádoby s filtrom, ktorý zachytí drobný piesok alebo kamienok. Tie sa potom môžu poslať na laboratórny rozbor, čo spresňuje diagnostiku.
Prvá pomoc a liečba pri obličkovej kolike
Prvá pomoc pri obličkovom záchvate je pitie veľkého množstva vody. Voda môže dopomôcť k rozpusteniu konkrementu a jeho vyplaveniu z tela. Avšak nedeje sa to vždy, preto najdôležitejším je vyhľadanie odborníka. Pri obličkovom ochorení typu kameňov sa tiež niekedy odporúča pitie bylín vo forme čajov. Patrí k nim žihľava, prípadne praslička v menších množstvách.
Upozornenie:
Musíme upozorniť, že tieto rastliny majú močopudné účinky. Preto je ich pitie pri obličkových problémoch potrebné prebrať so svojím ošetrujúcim lekárom.
Liečba aj prvá pomoc by mali patriť do rúk lekára. Je možné užiť liek od bolesti s účinnou látkou ibuprofén. Alfa-blokátory ako tamsulozín a dutasterid môžu pomôcť s vyplavením drobných obličkových kameňov, a tým uľavia od kolikovitej bolesti. Pri väčších obličkových kameňoch sa využíva extrakorporálna litotrypsia rázovou vlnou, tradičná operačná liečba s vyňatím konkrementu či použitie laparoskopu k odstráneniu kameňov.
Ako predísť obličkovým kameňom a kolike?
K preventíve patrí pitie dostatku tekutín, najlepšie nesýtenej neochutenej vody. Týka sa to hlavne obéznych pacientov, prípadne ľudí, ktorí trpia na ochorenie dna. Pravidelný pohyb tiež predchádza vzniku kameňov a následnej koliky. Športovanie utužuje telo i ducha.
Kľúčom k vyhnutiu sa týmto ťažkostiam patria aj diétne opatrenia. Mali by ste sa zamerať na stravu s nižším obsahom soli, glutamanu sodného3, živočíšnych proteínov a purínov. Príjem vápnika v strave je síce žiaduci, avšak jeho prebytok môže viesť k formovaniu sa obličkových konkrementov, hlavne u rizikových pacientov.
V prevencii zohráva svoju úlohu aj užívanie niektorých liekov. Tzv. tiazidové diuretiká vedú k zníženiu tvorby obličkových kameňov. Liek ako allopurinol znižuje koncentráciu kyseliny močovej v krvi, čím predchádza vzniku urátových kameňov a dny ako takej. Prevenciou vzniku struvitových kameňov je použitie antibiotík, ktoré eliminujú baktérie. Cystínovým kameňom sa dá predísť diétou. Všetky tieto lieky a doplnky na obličky a močové cesty by ste mali užívať na odporúčanie lekára. Niektoré z nich nájdete aj v našej online lekárni.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Kidney Stones. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 06.08.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755
2. ROSSIAKY, D. & kol.: What Are The Different Types of kidney Stones? 2022. Healthline [online] [cit. 06.08.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/types-of-kidney-stones-chart
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS & KHATRI, M.: Kidney Stone Prevention. 2022. WebMD [online] [cit. 06.08.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/kidney-stones/understanding-kidney-stones-prevention