Onychomykóza je zradná choroba nechtov. Ako spoznáte, že vaše nechty napadlo hubové ochorenie a čo naň pomáha?
Onychomykóza je odborné pomenovanie pre hubové ochorenie nechtov na rukách a nohách. Vo väčšine prípadov je ľahko rozpoznateľné. Začína ako biely či žlto-hnedý bod pod končekom nechta. Ako táto infekcia prerastá hlbšie, necht sa odfarbuje, je hrubší a postupne sa rozpadáva. Huba môže postihnúť viac prstov naraz.1
Pokiaľ je tento stav mierny a neobťažuje vás, nie je potrebná liečba. Ak je však necht bolestivý, prst zhrubnutý, terapia je na mieste. Aj napriek nej sa však ochorenie často vracia, preto je dôležité dbať aj na prevenciu. Tiež je potrebné odlíšiť od onychomykózy iné hubové ochorenie tinea pedis, ktoré sa ale častejšie vyskytuje na koži medzi prstami nôh a nepostihuje nechty. Ako ich rozoznať a čo vám pri onychomykóze pomôže?
Onychomykóza je chronické, teda dlhotrvajúce ochorenie. V populácii sa vyskytuje u 12 – 13% ľudí, pričom s narastajúcim vekom rastie aj jeho výskyt medzi ľuďmi.
Príčiny hubového ochorenia nechtov
Onychomykóza, latinsky tinea unguium, je ochorenie spôsobené hubami. Získať ochorenie tohto typu je možné napríklad pri používaní spoločných spŕch alebo pri častom používaní tých istých topánok, hlavne pri športe. Veľkú rolu pri šírení tejto hubovej infekcie teda zohráva vlhké prostredie.Samotné zanesenie infekcie sa deje najčastejšie prostredníctvom nechtových trhliniek.
Medzi hlavných vyvolávateľov onychomykózy patrí Trichophyton rubrum, Epidermophyton, Aspergilus či Fusarium. Z kvasinkových patogénov k nej najčastejšie vedie Candida albicans. Nie vždy je onychomykóza viditeľná voľným okom. Hlavne v počiatočných štádiách ochorenia je možné ju zistiť len pod mikroskopom.2
Nechtové hubové infekcie sa častejšie vyskytujú u mužov ako u žien a častejšie u dospelých, ako u detí.3 Niekedy sa ochorenie šíri v rodinách z člena na člena, ale tiež u športovcov zdieľajúcich spoločné sprchy.
Kvasinky, baktérie a plesne vedú k vzniku infekcie nechtov zriedkavejšie. Na rozdiel od húb, ak spôsobí infekciu nechta baktéria, jeho farba sa zmení na zelenú až čiernu. Infekciu tohto typu nazývame tinea pedis, teda atletická noha. Môže prejsť z kože na necht a tiež naopak – z nechtu na kožu končatiny.
Ako sa prejavujú symptómy onychomykózy?
- Zhrubnutie nechta
- Strata farby nechta
- Lámavosť, drobivosť nechta
- Nechtová deformácia
- Oddelenie od nechtového lôžka
- Lokálny zápach
Onychomykóza sa môže objaviť na všetkých nechtoch, avšak častejšie postihuje nechty na nohách. Nepredstavuje však len estetický problém. Až 51% pacientov má problémy pri chôdzi a až 33% pociťuje bolestivosť, čím značne znižuje kvalitu života.
Upozornenie:
Lekára je potrebné vyhľadať hlavne vtedy, ak pacient trpí cukrovkou a spozoroval pleseň na nechtoch. Tiež je dobré urobiť tento krok, pokiaľ okolie nechta krváca, opuchne a vyskytnú sa problémy s chôdzou.
Rizikové faktory onychomykózy sú:
- Vyšší vek
- Nosenie topánok, v ktorých sa vám potí noha
- Atletická noha v minulosti
- Chodenie naboso vo verejných priestoroch, ako sú plavecké bazény, sauny a spoločné sprchy
- Menšie kožné a nechtové poranenia
- Ochorenie ako psoriáza, ktoré postihuje nechty
- Cukrovka, problémy s prekrvením končatín či oslabený imunitný systém
Domáca liečba onychomykózy môže byť efektívna
Liečba onychomykózy u lekára nie je vždy potrebná. V niektorých prípadoch si totiž dokážete pomôcť aj sami vďaka liečivám bez predpisu. K dispozícii máte rôzne masti, krémy, perá či laky na nechty. Toto sú niektoré z nich:
Môže trvať aj mesiace, kým uvidíte výsledky. Napriek vyliečeniu sa toto ochorenie zvykne vrátiť, preto nepodceňujte prevenciu.
Ako prebieha liečba onychomykózy u lekára?
Pokiaľ máte bolesti, postihnuté miesto zapácha alebo problém znižuje kvalitu vášho života, navštívte dermatológa. Podľa potreby odoberie vzorku afekcie pomocou nožničiek alebo zoškriabe napadnuté miesto. Následne vzorky odosiela do laboratória, kde sa zistí, ktorý mikroorganizmus spôsobuje nechtové ochorenie. Je totiž dôležité odlíšiť iné ochorenia od tých hubových, aby vedel lekár správne nastaviť liečbu.
Lekár môže pri týchto ťažkostiach predpísať niektoré lieky s protihubovým účinkom, tzv. antimykotiká. Patrí sem napríklad itrakonazol, vďaka ktorému začne rásť nový necht bez prítomnosti infekcie. Toto liečivo sa užíva 6 – 12 týždňov a má úspech predovšetkým pri nedermatofytových nákazách. Úspech tejto terapie je nižší u pacientov starších ako 65 rokov.
Tiež je možné podať pacientovi liečivo s názvom cikopirox, ktoré má podobné účinky, prípadne lieky na báze terbinafinu. Tie sú vhodné hlavne pri dermatofytózach.4 Liečiviny je možné podať v roztoku alebo vo forme tabliet, liečivého laku či krému.
Chirurgická liečba onychomykózy
Ak ochorenie nereaguje na klasickú liečbu liekmi dostatočne, alebo je rozšírené aj pod nechtom, môže sa pristúpiť k chirurgickému zákroku. Necht sa odstráni a vznikne priestor na rast nového. Ak nie je iná možnosť, je nutné vyoperovať aj nechtový koreň.
Fytoterapia na onychomykózu
Odporúča sa nechtíkový krém, prípadne výluh zo žihľavy, ktorý je vhodný na kúpeľ mykózou postihnutých častí tela. Na doplnkové preliečenie sa odporúča pamajorán. Čajovníkový olej môže tiež zmierniť príznaky a pomôcť pri spomínaných ťažkostiach.
Aká je prevencia proti rozvoju onychomykózy?
- Strihanie nechtov je veľmi podstatné pri predchádzaní onychomykózy. Vykonávajte ho s citom, aby nedošlo k poškodeniu nechta, a zároveň aby necht zostal upravený a zaoblený. Neodporúča sa strihať okolitú pokožku.5 Zároveň dezinfikujte nožničky a pilníky po každom použití.
- Nechty udržiavajte v suchu a čistote. Tiež si pravidelne umývajte ruky a nohy, môžete použiť napríklad protiplesňový prášok či sprej.
- Absorbujúce priedušné ponožky sú vhodné najmä pre športovcov, ale ich nosenie pomôže predísť týmto ťažkostiam plošne. Pri praní ponožiek môžete používať protiplesňový prášok alebo dezinfekciu do bielizne.
- V rizikových zariadeniach typu fitness centrá, plavárne, sauny a podobne, vždy noste šľapky, nikdy do spoločných spŕch nevstupujte bosý.
- Vhodnou prevenciou je aj návšteva manikúry a pedikúry.
- Ak sa u vás vyvinie atletická noha, je dôležité ju adekvátne liečiť, a tým predchádzať aj zaneseniu infekcie k nechtom.
- Kneippov chodník v prírode ako rehabilitačná procedúra môže dobre poslúžiť v prevencii onychomykózy z dlhodobého hľadiska, pretože má pozoruhodné účinky na prekrvenie dolných končatín.
- Ochrana pred úrazom je tiež dôležitá. Nechty po úraze sú náchylnejšie na zanesenie infekcie.
Ako sa vyhnúť onychomykóze?
Onychomykóza je bežné nechtové ochorenie, prenosné z človeka na človeka pri zdieľaní spoločných umyvární, ale aj pri nedostatočnej hygiene tela. Vzhľadom k týmto skutočnostiam prispôsobte svoje hygienické návyky. V zásade platí, že čím skôr toto ochorenie odhalíte a začnete mu venovať pozornosť, tým lepšia je prognóza na jeho vyliečenie. Pozrite si množstvo produktov v nízkych cenách, ktoré vám s ním pomôžu.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Nail fungus. 2024. MayoClinic [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/symptoms-causes/syc-20353294
2. NEWMAN, T.: What you need to know about nail fungal infection. 2024. Medicalnewstoday [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/151952
3. KAHN, A. a kol.: Fungal Nail Infection. 2023. Healthline [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/fungal-nail-infection
4. POLÁKOVÁ, K.: Súčasné možnosti liečby onychomykózy. 2017. Solen [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/51a70b7b5570bd5ca9f65d323f58efe2.pdf
5. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: How to Prevent Nail Fungus. 2022. WebMD [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/preventing-nail-fungal-infection