Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Otestujte sa doma: Ako fungujú domáce diagnostické testy na potravinové intolerancie, helicobakter, okultné krvácania a CRP testy?

Domáce diagnostické testy dokážu v súčasnosti veľmi jednoducho a rýchlo odpovedať na vaše otázky ohľadom zdravotného stavu. Stali sa čiastočnou náhradou niektorých lekárskych vyšetrení, pretože je ich možné realizovať v domácom prostredí. Každý lekár alebo farmaceut vám však dnes povie, že tieto testy sú len orientačné a ich hodnoty a výsledky je lepšie overiť aj laboratórnym testom. Pozitívny či negatívny výsledok testu však môže byť správnou orientačnou cestou k nejakému diagnostickému výsledku, a preto ak máte podozrenie na nejaké ochorenie, môžete ich vyskúšať.

Aké domáce testy nájdete v lekárni?

Medzi najpoužívanejšie testy patria tehotenské testy, ovulačné testy (zisťujú plodné a neplodné dni u ženy), CRP testy (zisťujú prítomnosť zápalu v tele), testy na drogy, cukor alebo veľmi aktuálne testy na COVID-19. Okrem toho však v lekárňach nájdete aj potravinové testy, napríklad na intoleranciu na lepok, testy na helicobakter či okultné krvácanie.

Výhody domáceho testovania sú:

  • Pohodlie domova
  • Rýchlosť prevedenia
  • Rýchlosť vyhodnotenia
  • Malá vzorka telesnej tekutiny
  • Vykonáva sa nezávisle od príjmu potravy
  • Realizované kdekoľvek a kedykoľvek

CRP test: dá vám odpoveď na otázku, či máte v tele zápal

Najčastejšie používaný laboratórny ukazovateľ v bežnej klinickej praxi je C-reaktívny proteín. Hodnota C-reaktívneho proteínu (CRP) sa niekoľkonásobne zvyšuje v akútnej fáze zápalu, ale je aj sledovaným parametrom v diagnostike chronického zápalu. Pomocou meniacich sa hodnôt CRP je ľahšie sledovať priebeh a efekt nastavenej liečby. CRP objavili v roku 1930 Tillet a Francis z Rocefellerovho inštitútu a zistili, že v sére pacientov s akútnou pneumokokovou pneumóniou sa nachádza vo vysokej miere kapsulárny C-polysacharid baktérie Streptococcus pneumoniae. Preto ho nazvali C-reaktívny proteín, no až do obdobia 90 rokov sa mu nevenovala prílišná pozornosť.

Dnes si už ani nevieme predstaviť, že by nám lekár tento parametre nedal laboratórne vyšetriť. Zvýšené CRP veľmi spoľahlivo signalizuje, že v ľudskom organizme prebieha zápalový proces, no zistenie pôvodcu zápalu si vyžaduje ďalšie vyšetrenia, ktoré definitívne stanovia diagnózu. V pediatrii sa diagnostický marker CRP využíva najmä pri rozlíšení vírusovej a bakteriálnej infekcie. Zo všetkých mikróbov najmohutnejšie zvyšujú hladinu CRP baktérie, miernejší nárast vyvolávajú mykobaktérie a plesne.

Ako sa stanoví CRP?

Stanovenie hodnoty CRP môže prebehnúť tromi spôsobmi:

  • Laboratórnym vyšetrením odobratej krvi zo žily – výsledok je dostupný obvykle na nasledujúci deň.
  • Vyšetrením z kvapky krvi z prsta – výsledok je známy v priebehu niekoľkých minút pomocou prístroja v ambulancii lekára.
  • Domácim CRP test – je dostupný v lekárni, ale má len informatívny charakter.

Na čo sa teda domáci CRP test používa?

V praxi sa CRP testom rozlišuje, či má pacient bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Ak sa cítite chorý, práve CRP test vám môže pomôcť odhaliť pôvod choroby. Zvýšená hladina CRP môže poukazovať na:

  • bakteriálnu infekciu,
  • chronické ochoreniu (Crohnovu chorobu, reumatoidnú artritídu, zápalové ochorenie ciev),
  • malígne ochorenie (lymfóm, sarkóm, karcinóm),
  • posttraumatické a pooperačné stavy (popáleniny, zlomeniny),
  • nekrózu a kardiovaskulárne ochorenie.

Hodnoty CRP:

Podľa hodnoty CRP môžeme rozlíšiť aj pôvod ochorenia. Bežná koncentrácia u zdravých ľudí je približne 1,0 – 8,0 mg/l:

Hodnota CRP (mg/l) Príčina
nižšia než 10 normálna
5 – 30 mierne zvýšená bežná nádcha alebo prechladnutie
10 – 40 ľahký zápal, vírusová infekcia
25 – 100 zvýšená chrípka bez komplikácií, mononukleóza, mykoplazmová alebo adenovírusová infekcia
40 – 200 akútny zápal bakteriálnej infekcie
100 – 200 vysoká bakteriálna infekcia močových ciest
vyššia než 200 ťažká infekcia, popáleniny
400 – 800 akútny žlčníkový zápal, zápal pľúc

Vysokoúčinné multi-parametrové prúžky na analýzu moču: používajú sa pri problémoch s obličkami

Výsledky prúžkov na analýzu moču poskytujú informácie o stave metabolizmu karbohydrátov, funkcie obličiek a pečene, stave kyseliny a biokultúry. Prúžky slúžia na stanovenie mnohých klinicky významných parametrov:

  • pH – určuje kyslosť/zásaditosť moču v citlivosti od pH5 – pH8,5: fyziologické pH moču u ľudí je 5 – 6,5. Hodnota pH je vo veľkej miere ovplyvňovaná stravovaním. Napríklad vegetariáni majú moč zásaditejší, naopak ľudia konzumujúci veľké množstvo mäsa majú moč kyslejší. Vysoké (zásadité) pH môže signalizovať ochorenie obličiek, infekcie močového traktu alebo poruchy dýchacieho systému. Príliš nízke (kyslé) pH naznačuje diabetickú acidózu (komplikácia cukrovky), podvýživu alebo dehydratáciu. Kyslosť respektíve zásaditosť moču môže byť ovplyvnená aj užívaním niektorých liekov.
  • Hemoglobín – krvné farbivo: v moči zdravého človeka by sa nemal vyskytovať. Jeho prítomnosť môže signalizovať poruchy obličiek, úrazy a iné zdravotné komplikácie.
  • Glukóza a ketóny: môžu naznačovať prítomnosť cukrovky, poruchy obličiek alebo prípadné tehotenstvo.
  • SG-hustota moču a leukocyty: môžu poukazovať na poruchu funkcie alebo poškodenie obličiek a močových ciest.
  • Nitrity – dusitany: môžu signalizovať bakteriálnu infekciu močových ciest.
  • Bielkoviny: naznačujú poruchu obličiek, horúčku, nadmernú fyzickú námahu alebo aj srdcovocievne ochorenia-
  • Bilirubín a urobilirubín: môžu značiť poruchu funkcie pečene.
  • Askorbová kyselina: jej indikácia v moči naznačuje nesprávne stanovenie glukózy. Keď je vysoká hladina kyseliny askorbovej v moči, výsledok glukózy vykazuje nižšie hodnoty, preto treba test zopakovať.

Prúžky predávané v lekárňach majú veľmi jednoduché vizuálne a automatické prevedenie. Sú vyrobeného z tenkého filtračného papiera a v balení je priložená porovnávacia farebná stupnica. Použitie je jednoduché, pretože prúžok stačí pridržať pri močení v prúde moču alebo sa ponorí do už odobratého moču. Výsledok testu sa zobrazí v priebehu 2 minút a vyhodnotíte ho podľa sfarbenia okienok na prúžku, ktoré porovnáte s farebnou škálou na stupnici.

Testy na potravinové alergie a intolerancie: vhodné na diagnostiku, ak máte alergie alebo po jedle pociťujete brušné problémy

V súčasnosti sú veľmi populárne domáce testy na potravinovú alergiu alebo intoleranciu. Testov na trhu je niekoľko typov: Niektoré dokážu detegovať intoleranciu až na niekoľko desiatok bežných potravín (ovos, pšenica, ryža, orechy, vajcia mäso, ryby, zeleniny, ovocie, mlieko a iné). Tieto kombinované testy sú síce vykonávané doma, ale vzorky musíte zaslať podľa pokynov výrobcu do laboratória. Výsledky obdržíte mailom  za 7 – 14 dní.

Test na zistenie neznášanlivosti lepku:

Ľudia, ktorí majú problém s trávením, bolesťou brucha, nafukovaním alebo trpia častými hnačkami, siahajú po jednokrokovom domácom teste na zistenie neznášanlivosti lepku. Test obvykle trvá len niekoľko minút a z malej vzorky krvi zistíte prítomnosť protilátok proti tkanivovej transglutamáze (IgA protilátok), ktoré signalizujú neznášanlivosť lepku. Ak test vyjde pozitívny, mali by ste o tom oboznámiť svojho všeobecného lekára a nastaviť si s ním vhodný stravovací režim. Po 6 mesiacoch je vhodné test zopakovať, pri bezlepkovej diéte IgA protilátky klesnú.

Kedy si urobiť test na intoleranciu lepku?

Domáci test je vhodné urobiť si vtedy, ak po jedle pociťujete niektoré z nasledovných problémov:

  • tráviace ťažkosti – bolesť brucha, zápcha alebo hnačka, pocit nafúknutého brucha, plynatosť, nevoľnosť,
  • únava – predovšetkým po najedení,
  • bolesť hlavy a migrény,
  • kožné problémy – akné, zapálené kožné vyrážky, začervenané ložiská, výsyp drobných vyrážok,
  • psychické poruchy – depresie, výkyvy nálad,
  • alergické prejavy – dutiny, nádcha.

Test na zistenie intolerancie na laktózu:

Veľa ľudí si zamieňa laktózovu intoleranciu a alergiu na kravské mlieko. Zatiaľ čo laktózová intolerancia vzniká v dôsledku neschopnosti nášho tela štiepiť laktózu (mliečny cukor), vznik alergie na kravské mlieko je spôsobený neprimeranou imunitnou reakciou na bielkovinu, ktorá sa nachádza v mlieku. Rýchly prehľad v rozdieloch oboch intolerancií vám poskytne nasledovná tabuľka:

Laktózová intolerancia Alergia na kravské mlieko
Rozdiely Nie je spôsobená imunitnou reakciou Je spôsobená imunitnou reakciou
Porucha trávenia a schopnosti štiepiť laktózu Alergia na bielkovinu v mlieku
Zhromažďovanie nerozštiepenej laktózy, vody a elektrolytov Hypersenzitívna reakcia imunitného systému
Dôsledky

 

Laktózu rozkladajú baktérie v hrubom čreve, za vzniku plynov a kyseliny mliečnej Zvýšená hladina IgE protilátok, histamínu a zápalových markerov
Typy Detský typ – vrodená.

Dospelý typ – vyvíja sa pribúdajúcim vekom.

Krátkodobý typ – po liečbe antibiotikami, úraze, operácii, pri rôznych ochoreniach.

Vekom sa môže meniť.

V 2., 4. a 6. roku života sa tolerancia na bielkovinu mení

Symptómy Bolesť brucha, nafukovanie, plynatosť, hnačka Žihľavka, svrbenie kože, opuch pier, jazyka a hrdla, dýchavičnosť, dusenie, vracanie, kŕče v bruchu, hnačka, plynatosť, krvavá stolica, anafylaktický šok
Diagnostika Invazívna metóda – meranie aktivity enzýmu laktázy (biopsia tkaniva tenkého čreva).

Neinvazívna metóda – výdychový test

Iné – pH stolice, laboratórne testy krvi.

Imunologické vyšetrenie – stanovenie hladín IgE, kožné testy, krvné testy

 

V domácom prostredí možno testovať len alergiu na kravské mlieko. Tieto špecifické testy detegujú protilátky IgE v krvi, ktoré sú v prípade alergie zvýšené. Test si vyžaduje krv odobranú z prsta a výsledok sa zobrazí do 30 minút. Podobne fungujú aj testy na zistenie alergie na vajcia.

Test na okultné krvácania: test, ktorý identifikuje onkologické ochorenie:

Tento test je známy aj pod názvom FOB Test. Označenie FOB pochádza z anglickej skratky Fecal Occult Blood a znamená skryté krvácanie v stolici. Práve tento nenápadný symptóm môže signalizovať rôzne ochorenia, ako napríklad divertikulitídy, polypy, Crohnovu chorobu, rakovinu hrubého čreva alebo konečníka. Test na okultné krvácanie vykonáva lekár pri pravidelných preventívnych prehliadkach, no máte možnosť si ho urobiť aj v domácom prostredí.

Test predstavuje rýchlu, jednostupňovú imunochromatografickú analýzu na základe prítomných monoklonálnych protilátok na zistenie ľudského hemoglobínu. Tento test sa odporúča vykonať 1 – 2x ročne všetkým ľuďom nad 40 rokov a tým, ktorí majú dlhodobo problémy s tráviacou sústavou (bolesti brucha, kŕče, hnačky, zápchy, nadúvanie). Je to test, ktorý v niektorých prípadoch dokáže doslova zachrániť život.

Kedy by ste sa mali určite otestovať? Test sa odporúča vykonať, ak máte:

  • časté poruchy vylučovania stolice – striedanie zápchy a hnačky, nutkanie na stolicu,
  • tmavú farbu stolice,
  • bolesti brucha a kŕče,
  • hlienovitú stolicu,
  • bolesti pri vyprázdňovaní,
  • hemoroidy,
  • stratu hmotnosti bez zjavnej príčiny,
  • ste zoslabnutý, máte závrate a cítite sa dlhodobo unavený.

Test na Helicobacter pylori: spozornieť by ste mali pri častom pálení či bolení žalúdka

Helicobacter pylori je batéria, ktorá infikuje sliznicu žalúdka, čím spôsobuje jej narušenie a preniká do stien žalúdka. Veľmi ľahko kolonizuje celý žalúdok, čo má za následok poruchy trávenia a silné bolesti žalúdka a kŕče. Dlho neobjavená a neliečená infekcia môže dokonca viesť k vredom v hornej časti tenkého čreva alebo na žalúdku. Najstrašnejším dôsledkom tejto infekcie však môže byť rakovina žalúdka.

Príznaky infekcie baktériou Helicobacter pylori:

  • Bolesť brucha a kŕče – zosilnené pri hlade alebo naopak po najedení sa.
  • Nevoľnosť a pocit na vracanie.
  • Strata chuti do jedla alebo naopak nutkanie stále jesť, neustály hlad.
  • Pocit plnosti po najedení sa.
  • Strata hmotnosti bez stravovacích zmien.
  • Grganie.
  • Pálenie záhy, reflux.
  • Tmavá stolica alebo zvratky.

Spustenie nepríjemných symptómov môže byť spôsobené, že zjete niečo príliš pikantné, nedostatočne tepelne upravené alebo dráždivé. Môže sa vám stať, že prvotné príznaky po pár dňoch ustúpia, no môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov. Ak máte dlhodobé problémy s trávením, v lekárni si môžete zakúpiť domáci test na Helicobacter pylori.

V súčasnosti sú na trhu dva typy testu na Helicobacter pylori. Test na detekciu protilátok Helicobacter pylori v krvi a test na detekciu antigénu Helicobacter pylori v stolici. Vo všeobecnosti je test založený na detekcii protilátok vhodný pre novoinfikovaných pacientov, ktorí infekciu nemali ešte nikdy diagnostikovanú. Hodnota protilátok v krvi totiž môže ostať zvýšená aj po úspešnej liečbe. Pri podozrení na opakovanú infekciu touto baktériou je vhodnejšie spraviť si test založený na detekcii antigénu v stolici. Ten si môžete urobiť aj pre potvrdenie účinku liečby. V prípade pozitívneho výsledku ihneď kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý výsledok overí a nasadí vhodnú liečbu.

Použité zdroje:

1.Nehring SM, Goyal A, Bansal P, Patel BC. C Reactive Protein. 2021 Dec 28. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 28722873.

2.Seifert, Bohumil, Drahomíra, Springer, Jaroslav Racek a Tomáš Zima. POCT metody: doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře 2020. Praha: Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2020. Doporučené postupy pro praktické lékaře. ISBN 978-80-88280-20-0.

3.Čierna, MUDr Iveta, 2007. Intolerancia laktózy nie je alergia. 2007, Pediatria pre prax, www.solen.sk, s. 4.

4.Švestka, MUDr Tomislav, 2011. Infekce Helicobacter pylori. 2011, www.medicinapropraxi.cz, s.3.

Neprehliadnite