Pankreatitída: Ako sa prejavuje, vzniká, a lieči zápal pankreasu?
Pankreatitída je odborné pomenovanie zápalu pankreasu. Zápal je pritom obranným mechanizmom imunitného systému organizmu. Je spojený s opuchom, zväčšením, začervenaním, stratou funkcie a bolesťou daného tkaniva. Tak je to aj v prípade pankreasu.
Pankreas, teda podžalúdková žľaza alebo slinivka brušná, je dlhá žľaza zložená z hlavy, tela a chvosta, nachádzajúca sa za žalúdkom. V organizme má viac funkcií – tvorí tráviace šťavy a tiež hormóny zodpovedné za metabolizmus glukózy, teda hroznového cukru. Zápal pankreasu môže byť náhly, alebo dlhotrvajúci, takže rozlišujeme akútny a chronický zápal tohto orgánu.
Na čo slúži pankreas?
Na úvod si vysvetlíme, aká je úloha pankreasu v ľudskom tele. Má dve hlavné úlohy. Prvou je, že produkuje hormóny inzulín a glukagón, ktoré sa zúčastňujú metabolizmu glukózy. Vďaka nim sa tento cukor dostáva do buniek a z buniek, čo zabezpečí efektívny prísun energie. Tiež je vďaka nim udržovaná hladina glukózy v krvi v presných medziach.
Okrem tejto endokrinnej funkcie má pankreas aj úlohu exokrinnú – tvoria sa v ňom tráviace enzýmy, ktoré sa dostávajú vývodom až do tenkého čreva, najprv v inaktívnej podobe. Až v čreve sa zaktivizujú, vedú potom k tráveniu bielkovín a niektorých tukov. Pri zápale pankreasu môže dôjsť k tomu, že tieto enzýmy kvôli imunitnej odpovedi natrávia pankreas, jedná sa vtedy o dráždenie, poškodenie či zničenie buniek pankreasu.
Aké príčiny môžu vyvolať zápal pankreasu?
Akútnu pankreatitídu môže vyvolať:
- Blokáda v žlčových vývodoch, tzv. žlčové kamene1
- Ťažké užívanie až nadužívanie alkoholu
- Niektoré lieky
- Zvýšené triacylglyceroly v krvi
- Vysoké hladiny vápnika v krvi
- Rakovina pankreasu
- Poranenia pankreasu, úrazy
Chronickú pankreatitídu môže vyvolať:
- Poškodenie plynúce z opakovanej akútnej pankreatitídy
- Užívanie alkoholu
- Niektoré gény sú spojené so zápalom pankreasu
- Zvýšené triacylglyceroly v krvi
- Vysoké hladiny vápnika v krvi
- Cystická fibróza
Niekedy sa nevie nájsť príčina vzniku pankreatitídy, hovoríme vtedy o idiopatickej pankreatitíde. Pankreas má spoločný vývod do dvanástnika spolu so žlčovodom, preto pri žlčových kameňoch a následnej prekážke vo vývode môže dôjsť aj k zápalu pankreasu.
Aké sú príznaky pankreatitídy?
Príznaky zápalu pankreasu sa môžu líšiť od prípadu k prípadu. U niektorých pacientov sa ťažkosti objavia až po skomplikovaní stavu.Symptómy akútnej pankreatitídy sú:
- Bolesť v hornej časti brucha
- Bolesť v hornej časti brucha vyžarujúca do chrbta
- Brucho je priehmatné pri dotyku
- Horúčka
- Zrýchlený pulz
- Ťažkosti s trávením v zmysle ťažkého žalúdka
- Vracanie2
Chronická pankreatitída sa prejavuje:
- Bolesť v hornej časti brucha
- Bolestivosť sa zhoršuje po najedení
- Strata telesnej hmotnosti bez diétnych opatrení
- Olejová, zapáchajúca stolica
Kedy vyhľadať lekára? Lekára je dôležité vyhľadať vtedy, ak pociťujete bolesti brucha, niekedy vyžarujúce do oblasti chrbta. Rovnako neváhajte, ak máte s bolesťami aj horúčku a váš stav sa zhoršuje vracaním či dlhšie trvajúcimi bolesťami po najedení.
Tieto rizikové faktory zvyšujú riziko vzniku zápalu pankreasu:
Riziko zároveň zvyšuje aj rodinná anamnéza. Niekoľko génov bolo pripísaných vzniku chronickej pankreatitídy. Ak sa vo vašej pokrvnej rodine vyskytol zápal pankreasu, je možné, že sa tieto gény rozvinú aj u vás, predovšetkým ak ich „podporíte“ niektorým z vyššie spomenutých rizikových faktorov. Riziká sa neopláca podceňovať, nakoľko pankreatitída môže viesť k týmto závažným komplikáciám:
- Zlyhanie obličiek – akútna pankreatitída môže viesť k stavu, že obličky nedokážu filtrovať splodiny organizmu, preto je niekedy potrebná dialýza.
- Ťažkosti s dýchaním – akútna pankreatitída môže viesť k vzniku ťažkostí s dýchaním, znižuje tým hladiny kyslíka v krvi.
- Infekcia – akútna pankreatitída môže viesť k väčšej náchylnosti pankreasu k infekciám. To môže vyvolať vážne ochorenie, ktoré potrebuje adekvátnu intenzívnu terapiu. Niekedy je potrebný aj chirurgický zásah k odstráneniu infekčného tkaniva pankreasu.
- Pseudocysta – pri pankreatitíde môže dôjsť ku kolekcii tekutiny vo vačku, nazývanom aj pseudocysta. Ak je vačok veľký, môže prasknúť a viesť k ďalším komplikáciám ako krvácanie a infekcia.
- Malnutrícia – zhoršená výživa môže byť následkom zápalu pankreasu ako náhleho, tak i dlhotrvajúceho. Pacient stráca telesnú hmotnosť, pretože pankreas netvorí dostatočné množstvá tráviacich enzýmov, máva aj hnačky.
- Cukrovka – diabetes mellitus môže vzniknúť ako komplikácia chronickej pankreatitídy, kedy sa môžu poškodiť bunky pankreasu produkujúce inzulín.
- Rakovina pankreasu – dlhotrvajúci zápal pankreasu je rizikom vzniku rakoviny tohto orgánu.
Ako prebieha diagnostika akútnej a chronickej pankreatitídy?
Základom správnej diagnostiky je rozhovor lekára s pacientom a odobratie anamnézy, teda samotné rozpomínanie pacienta na ťažkosti. Následne si lekár fyzikálne vyšetrí celého pacienta. Všíma si okrem rôznych kožných a iných prejavov hlavne oblasť brucha. Veľa môže odhaliť už pohmatom tejto oblasti.
K ďalším vyšetreniam patria krvné testy, ultrazvuk (môže odhaliť žlčové kamene v žlčníku, ale aj zápal), CT vyšetrenie, MRI, endoskopický ultrazvuk (môže dokázať pankreatickú rakovinu, zápal, kamienky v žlčovodoch), vyšetrenie stolice (odhalí nedostatočnú absorpciu nutrientov v tráviacom trakte).
Ako sa lieči zápal pankreasu?
Neexistuje konkrétna špecifická liečba pri zápale pankreasu. Väčšinou je táto choroba riešená cestou hospitalizácie v nemocnici a podávaním symptomatickej liečby, ušitej pre každého pacienta na mieru. Aké lieky sa podávajú?
- Lieky proti bolesti – pankreatitída môže spôsobiť silnú bolesť. Lekári bojujú proti bolestiam naordinovaním niektorých liekov zo skupiny NSAID alebo opiátov.
- Intravenózne tekutiny – dostatočná hydratácia je dôležitá. Aby sa predišlo vracaniu, tekutiny sa podávajú priamo do žily.
- Výživa – ak je možnosť, príjem stravy je ordinovaný cez ústa. V istých prípadoch však musí byť pacient zasondovaný pomocou nazogastrickej sondy.
Ak sú príznaky a komplikácie pod kontrolou, lekár môže stanoviť aj ďalší typ liečby. Na lokalizáciu a odstránenie žlčového kameňa sa využíva endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia – ERCP. Sonda sa zavádza cez ústa do tráviaceho traktu a žlčovodu. Endoskop zároveň obsahuje aj drobné nástroje, vďaka ktorým je možné vyňať samotný kamienok a vyčistiť žlčovod. Je ňou tiež možné drénovať prebytočnú tekutinu z oblasti pankreasu vznikajúcu pri zápale.
Častou je aj operácia žlčníka – cholecystektómia. Ak žlčové kamene vedú k vzniku pankreatitídy, v niektorých prípadoch sa vyoperuje žlčník. Pomôcť tiež môže zmena liekov. Ak sa vyhodnotí, že niektorý z liekov vedie k rozvoju zápalu pankreasu, s ohľadom na celkový zdravotný stav sa skúšajú aj zmeny liekov.
Upozornenie:
Ak k pankreatitíde vedie nadužívanie alkoholu, sú programy, ktoré môžu pomôcť závislým pacientom. Pokračovanie v príjme alkoholu len zhoršuje zápal pankreasu a môže viesť k vážnym komplikáciám tohto ochorenia
Ako pankreatitíde predchádzať?
Zápalu pankreasu je možné predchádzať zdravou životosprávou. Začať by ste mali stravovaním. Zmeny diéty je dobré konzultovať s dietológom, nakoľko sa prihliada na celkový zdravotný stav pacienta. Samozrejmý je prísny zákaz alkoholu a skoncovanie s fajčením. Pri chronickej pankreatitíde sa v zásade neodporúča jesť červené mäso, vnútornosti, vyprážané jedlá, plnotučné mlieko, sladké múčniky a nápoje, kofeín.3
V rámci dodatočnej liečby naordinovanej lekárom môže pacient dostať lieky na bolesť. Chronická pankreatitída totiž často vedie k dlhotrvajúcej bolestivosti. Rovnako môžu pomôcť tráviace enzýmy na zlepšenie trávenia. Ak chronická pankreatitída vedie k strate telesnej hmotnosti a častým hnačkám, siaha sa aj po doplnkoch na báze pankreatických enzýmov. Toto sú niektoré z liekov a doplnkov, určených na podporu pankreasu.
Upozornenie:
1. MAYO CLINIC STAFF: Pancreatitis. 2023. Mayoclinic [online] [cit. 07.29.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227
2. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: Pancreatitis. 2023. WebMD [online] [cit. 07.29.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis
3. ROTH, E. a kol.: Everything You Need to Know About Pancreatitis. 2024. Healthline [online] [cit. 07.29.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/pancreatitis