Pečeňové testy sú rutinným vyšetrením, ktoré však dokáže mnoho odhaliť. Čo o nich treba vedieť?
Trápia vás dlhšie trápia rôzne ťažkosti vnútorných orgánov a pri návšteve lekára vám ako prvé odobrali krv, z ktorej boli robené aj tzv. pečeňové testy? Alebo vás lekár pri pravidelnej lekárskej prehliadke zaskočil informáciou o zhoršených výsledkoch pečeňových testov, hoci neholdujete pravidelnému popíjaniu alkoholu? Prečo sa pečeňové testy robia, čo zahŕňajú a aké informácie o zdravotnom stave nám dokážu priniesť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Na čo slúži pečeň?
Predtým, ako si povieme, prečo sú pečeňové testy neoddeliteľnou súčasťou diagnostiky a sledovania zdravia, je dobré zopakovať si, na čo nám pečeň vlastne slúži.
Pečeň si môžeme predstaviť ako chemickú „továreň“ alebo „laboratórium“ s nepretržitou prevádzkou v našom tele. Vykonáva stovky funkcií a produkuje množstvo látok nenahraditeľných pre život človeka. Medzi najdôležitejšie funkcie pečene patria1:
Metabolizmus
Pečeň zohráva hlavnú rolu v látkovej premene živín, najmä cukrov, tukov a bielkovín na formy, ktoré môže telo využiť na aktuálne potreby alebo uskladniť na ďalšie použitie. V pečeni sa napríklad tvorí cholesterol, ktorý je dôležitou stavebnou jednotkou bunkových membrán, ale i nevyhnutnou zložkou pre tvorbu viacerých hormónov a žlčových kyselín. Glukóza – cukor prijatý z potravy, sa zas v pečeni ukladá vo forme glykogénu a slúži ako energetická zásoba pre prípad, že hladina glukózy v krvi klesne.
Detoxikácia
Pečeň je hlavným orgánom, ktorý má schopnosť odstraňovať z tela škodlivé a toxické látky, odpadové produkty metabolizmu, alkohol a lieky. Vďaka tejto filtračnej a čistiacej schopnosti pečeň zabraňuje „otrave krvi“.
Tvorba žlče
Pečeň produkuje žlč, ktorá je potrebná pre trávenie tukov v čreve. Žlč vytvorená v pečeni sa skladuje v žlčníku a uvoľňuje do čreva po príjme potravy.
Uskladnenie živín
Okrem už spomínaného glykogénu pečeň ukladá aj rôzne vitamíny (najmä vitamíny A, D, E, K a B12) a minerály (železo, meď), potrebné pre správnu funkciu organizmu.
Tvorba bielkovín
Pečeň produkuje množstvo bielkovín (proteínov), ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi (hemokoaguláciu), udržiavanie rovnováhy tekutín a tlaku v tele, transport živín alebo plnia funkciu enzýmov.
Imunitná funkcia
Pečeň, spolu so slezinou, sa podieľa na odstraňovaní starých a poškodených červených krviniek. Okrem toho produkuje a uskladňuje aj množstvo imunitných molekúl, ktoré sú potrebné najmä v akútnej fáze infekcie.
Termoregulácia
V menšej miere pečeň prispieva k udržiavaniu stabilnej telesnej teploty, a to pravdepodobne vďaka teplu, ktoré produkuje pri metabolických procesoch.
Ako zistiť, v akom stave je vaša pečeň?
Keďže pečeň vykonáva obrovské množstvo funkcií, existuje naozaj široké spektrum porúch, ktoré ju môžu postihnúť. Zmeny v pečeňových funkciách preto môžu poukazovať nielen na problém samotnej pečene, ale aj iného orgánu, napríklad poruchu obličiek.
Na posúdenie aktuálneho stavu a funkcie pečene lekári najčastejšie využívajú tzv. pečeňové alebo hepatálne testy. Znie to zložito, no vykonávajú sa z odobratej venóznej krvi. Na odber krvi sa zvyčajne prichádza nalačno, krv sa odoberie do skúmavky zo žily v lakťovej jamke a odošle do biochemického laboratória na rozbor.
Deň pred odberom krvi sa všeobecne odporúča nekonzumovať mastné, ťažké a tučné potraviny, ale skôr ľahšiu stravu, napríklad chudé mäso, ryby a zeleninu.
Základné pečeňové testy z krvi sa opierajú o sledovanie týchto ukazovateľov2:
- Aktivity pečeňových enzýmov – konkrétne alanín-aminotransferázy (ALT), aspartát-aminotransferázy (AST), alkalické fosfatázy (ALP) a gama-glutamyl-transferázy (GMT): Enzýmy sú chemické látky, ktoré uľahčujú alebo urýchľujú priebeh chemických reakcií v tele. ALT a AST sa podieľajú na prenose aminoskupín medzi aminokyselinami alanínom alebo aspartátom a 2-oxoglutarátom. ALP umožňujú v tele rozklad bielkovín a GMT zabezpečujú transport niektorých aminokyselín a peptidov cez bunkové membrány z mimobunkového prostredia do vnútra buniek. Poškodenie pečeňových buniek (hepatocytov) alebo zápal pečene preto zvyšujú uvoľňovanie týchto enzýmov do krvi, čo sa prejaví zvýšenými hodnotami pečeňových parametrov.
- Bielkovín produkovaných pečeňou – bilirubínu, prípadne albumínu: Bilirubín vzniká ako odpadový produkt v pečeni pri metabolizme červeného krvného farbiva hému zo zaniknutých červených krviniek. Je súčasťou žlče, ktorá pomáha tráviť tuky a spôsobuje jej typické žlté zafarbenie. Ak je pečeň zdravá, dokáže väčšinu bilirubínu spracovať. V prípade poškodenia pečene sa však nespracovaný alebo nadbytočný bilirubín dostáva do krvného obehu, kde ho detegujeme ako zvýšený pečeňový marker.
Upozornenie
Nadbytok bilirubínu môže spôsobovať žltačku (žlté zafarbenie kože, slizníc a očných bielok).
Mali ste zvýšené pečeňové testy? Čo to môže znamenať?
Pečeňové testy dokážu odhaliť množstvo abnormalít. Tie sa v krvných testoch zvyčajne prejavia zvýšením hodnôt pečeňových enzýmov alebo bilirubínu – aj preto doktori pri negatívnych výsledkoch hovoria, že „ste mali zvýšené pečeňové testy“. To, ktorý parameter je zvýšený, môže napovedať o charaktere problému.2,3 Čo jednotlivé zvýšené hodnoty v pečeňových testoch signalizujú?
1. Zvýšenie ALT a AST môže indikovať poškodenie na úrovni pečeňových buniek, teda tzv. hepatocelulárne poškodenie.
- ALTsa v pečeni nachádza vo vysokých koncentráciách a u väčšiny pečeňových ochorení je zaznamenaná jej vyššia aktivita ako u AST. Medzi ochorenia a stavy charakteristické predominantným zvýšením ALT patrí napríklad akútna alebo chronická vírusová hepatitída, hemochromatóza, intoxikácia liekmi alebo chemikáliami, Wilsonova choroba alebo vrodený deficit alfa1-antitrypsínu.
- ASTmožno okrem pečene nájsť aj v kostrovom svale, obličkách, mozgu, pankreasu, pľúcach i krvinkách. Zvýšenie AST preto poukazuje nielen na steatózu (stukovatenie) pečene alebo poškodenie pečene navodené alkoholom, ale aj na zvýšenú fyzickú námahu, poškodenie srdcového svalu pri infarkte alebo poruchu štítnej žľazy.
2. Zvýšenie ALP a GMT naznačuje poškodenie na úrovni žlčovodov, teda tzv. cholestatické poškodenie.
- ALP je prítomná vo všetkých bunkách ľudského tela, najmä však v žlčových cestách, kostiach, čreve a placente. Nárast jej hladín je preto typický pre ochorenia pečene a žlčových ciest, ale aj osteoporózu a nádory kostí.
- GMT sa nachádza, podobne ako ALP, v pečeni a žlčových cestách, v menšom množstve aj v obličkách, pankrease, čreve, slezine, srdci a mozgu. Pre poruchy a ochorenia spojené s odtokom žlče je však GMT špecifickejším markerom, pretože na rozdiel od ALP nie je prítomná v kostiach. GMT sa stanovuje spolu s ALP a bilirubínom. Vzájomný nárast týchto troch parametrov najčastejšie poukazuje na cholestázu (sťažený odtok žlče), napr. pri zúžení alebo upchatí žlčovodov žlčovými kameňmi alebo nádorom.
Na problémy s pečeňou môžu upozorniť aj zmenené hodnoty iných parametrov vyšetrovaných z krvi, napríklad zvýšené hladiny cholesterolu a znížené hladiny plazmatickej bielkoviny albumínu, ako aj zmenené ukazovatele zrážanlivosti krvi (INR, PT, APTT, protrombínový čas).
Upozornenie
Hodnoty jednotlivých parametrov sledovaných v krvi sa môžu pri výsledkoch z rôznych biochemických laboratórií mierne líšiť v závislosti od použitej metódy.
Čo nastane potom, ako lekár zistí zvýšenú hladinu pečeňových testov?
Mierne zvýšenie pečeňových parametrov (približne trojnásobné)2je u pacientov pomerne bežné a nemusí hneď signalizovať závažné ochorenie typu cirhóza alebo karcinóm. Je však vhodné, aby sa testy pečeňových parametrov po určitej dobe zopakovali, a v prípade opätovného nálezu bol pacient odoslaný k špecialistovi – hepatológovi alebo gastroenterológovi. Ten vykoná podrobnejšie vyšetrenia a nastaví vhodnú liečbu.
Doplnkové vyšetrenia pre určenie presnej diagnózy môžu zahŕňať napríklad vyšetrenia imunologické, ultrasonografické, počítačovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI), pozitrónovú emisnú tomografiu (PET) alebo scintigrafiu. V ojedinelých prípadoch sa pristupuje aj k odberu vzorky tkaniva – biopsii pečene.
Upozornenie:
V prípade výrazného zvýšenia hodnôt pečeňových testov (viac ako desaťnásobného)1 sa pravdepodobne jedná o akútny alebo dokonca život-ohrozujúci stav – napríklad zlyhanie pečene po otravách. V tomto prípade je nevyhnutné zabezpečiť okamžitú zdravotnú starostlivosť.
Komu sa odporúča vykonať pečeňové testy?
Pečeňové testy predstavujú rýchly a jednoduchý vyšetrovací nástroj, vďaka čomu nachádzajú široké uplatnenie v diagnostike, monitorovaní liečby i prevencii. Pečeňové testy sa odporúčajú vykonávať predovšetkým u2:
- Osôb s príznakmi možného pečeňového ochorenia – ako sú bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie, strata chuti do jedla, nafukovanie a kŕče v bruchu, zápcha, zmeny farby moču alebo stolice, opuch končatín, tvorba modrín a krvných podliatín bez príčiny
- Chronických konzumentov alkoholu
- Pacientov dlhodobo užívajúcich niektoré typy liekov
- Osôb s možným kontaktom s vírusmi hepatitíd (užívatelia drog, zdravotnícki pracovníci)
- Pacientov s chronickým ochoreniami – diabetes (cukrovka), obezita
- Pacientov pred niektorými chirurgickými výkonmi
- Ako súčasť preventívnej lekárskej prehliadky
Ak patríte do niektorej rizikovej skupiny, alebo vás trápia nevysvetliteľné ťažkosti s trávením, prípadne vás čaká pravidelná preventívna prehliadka, návštevu lekára neodkladajte. Z jednoduchého vyšetrenia krvi dnes vieme odhaliť mnoho problémov týkajúcich sa práve pečene.
Pečeň je totiž schopná regenerovať sa a kompenzovať určitý rozsah poškodenia, preto zachytenie problémov včas zvyšuje šancu na účinnú liečbu a zastavenie alebo spomalenie progresie. Udržanie zdravej a funkčnej by pre nás malo byť jednou z priorít, pretože pečeň je kľúčovým orgánom k udržaniu zdravia celého organizmu.
Ako udržiavať pečeň v dobrej kondícii?
- Dbajte na zdravú stravu, dajte si pozor predovšetkým na nadmerný príjem soli a tukov
- Vyhýbajte sa alkoholu a iným návykovým látkam, ako sú drogy či cigarety
- Dajte si pozor na svoju váhu, obezita a sedavý spôsob života prispievajú k problémom s pečeňou
- Neužívajte lieky svojvoľne alebo zbytočne, pokiaľ vám ich neodporučí lekár
- Pokiaľ je to žiaduce, podporte zdravie pečene rôznymi doplnkami s látkami podporujúcimi zdravie pečene. Najčastejšie sú esenciálne fosfolipidy (cholín, fosfatidylcholín), silymarín, berberín či kurkumín.
Posilnite zdravie svojej pečene
Silymarín, cholín, kurkumín a mnohé ďalšie látky dokážu posilniť zdravie vašej pečene. Objavte ich v podobe doplnky stravy, ktoré vám doručíme s expresne rýchlou dopravou.
Zdroje použité v texte:
1. KUŽELA, L. Ochorenia pečene. Univerzita Komenského Bratislava, 2013. 65 s. ISBN 978-80-223-3500-3
2. JARČUŠKA, P. Pečeňové testy: Zvýšené hodnoty môžu naznačovať vážnu chorobu. Národný portál zdravia. In: npz.sk [cit. 08-11-2023]. Dostupné na: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Hepatalne_testy.aspx?did=4&sdid=48&tuid=0&page=full&
3. VASIMAHMED, L., ZUBAIR, M. a MINTER, D.A. Liver function tests. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island(FL): Stat Pearl Publishing; 2023
4. Elevated liver enzymes. In: my.clevelandclinic.org [cit. 08-11-2023]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17679-elevated-liver-enzymes