Popraskané päty: Ako si s nimi poradiť? Stavte na správnu starostlivosť o pokožku chodidiel
Hoci sú popraskané päty pre mnohých len estetická záležitosť, pre iných predstavujú nepríjemný a bolestivý problém. Praskliny na pätách sa totiž môžu prehĺbiť, krvácať a bolieť. Čo vlastne vznik popraskaných piat spôsobuje a ako mu predchádzať? Určite vás neprekvapí, že kľúčom je vhodná starostlivosť o vaše chodidlá. Prečítajte si viac a zbavte sa popraskanej kože na pätách aj z pohodlia domova.
Popraskané päty a ich príčiny – prečo máte pokožku piat suchú a popraskanú?
Päty a chodidlá sú dennodenne vystavené veľkej záťaži – nohy vás predsa nesú kamkoľvek potrebujete. Vplýva na ne váha vášho tela, ale aj súbor vonkajších a vnútorných faktorov, ako sú napríklad:
- nosenie otvorenej obuvi, napríklad sandálov či šľapiek,
- kúpanie a sprchovanie v príliš horúcej vode,
- celkový sklon k suchej pokožke,
- používanie kozmetiky s vysušujúcim zložením,
- poveternostné vplyvy, ako napríklad suché alebo chladné počasie,
- dlhé státie,
- niektoré ochorenia a zdravotné problémy, ako napríklad hypotyreóza, atletická noha, pätové ostrohy, plesňové infekcie chodidiel, Sjögrenov syndróm1 či cukrovka.
Tieto faktory, a to jednotlivo alebo v kombinácii, spôsobujú, že pokožka na vašich pätách tvrdne a hrubne. Keď sa k tomu navyše pridá tlak vznikajúci pri chôdzi, vysušená pokožka sa napne, praskne a vytvoria sa praskliny. Popraskané päty sa u vás môžu objaviť bez ohľadu na pohlavie a vek.
Čo na popraskané päty?
Popraskané päty si vyžadujú dôkladnú a predovšetkým pravidelnú starostlivosť, pozostávajúcu z odstraňovania odumretých kožných buniek, hydratácie a ošetrenia. Nasledovné metódy by vám mali pomôcť.
Kúpeľ na popraskané päty
Kúpeľ na popraskané päty je ideálny prvý krok celej kúry. Pomôže vám pokožku zmäkčiť, vďaka čomu sa bude lepšie odstraňovať jej zhrubnutá vrstva. Chodidlá si máčajte vo vlažnej vode aspoň 10 až 20 minút. Vyskúšajte čistú vodu, prípadne použite mydlo alebo prípravok špeciálne určený na kúpeľ nôh. Obľúbené sú napríklad rôzne soli do kúpeľa a esenciálne oleje s dezinfekčnými a upokojujúcimi účinkami. Pokiaľ máte päty popraskané až do krvi, uistite sa, že je prípravok do kúpeľa, ktorý sa chystáte použiť, vhodný. Po kúpeli nohy jemne osušte prikladaním čistého uteráka.
Odstránenie odumretých kožných buniek z piat
Keď je koža chodidiel po kúpeli mäkšia, siahnite po pemze, pedikérskom pilníku či inej pomôcke, pomocou ktorej jemne a súčasne účinne odstránite zhrubnutú kožu. Dávajte si však pozor a celý proces vykonávajte opatrne a jemne – predovšetkým v prípade, že máte na pätách hlboké praskliny.
Upozornenie:
Okrem odstraňovania suchej pokožky namokro sa dá tento proces vykonávať na sucho – pri problémoch s popraskanými pätami sa to však veľmi neodporúča. Mohlo by totiž dôjsť k podráždeniu alebo väčšiemu poškodeniu pokožky. Opatrný buďte aj pri používaní exfoliačných ponožiek. Tie sa nesmú používať pri poranenej pokožke.
Hydratácia a ošetrenie krémom na nohy
Ako posledný krok si na pokožku chodidiel naneste hutný hydratačný krém na nohy, prípravok na popraskané päty či kozmetickú vazelínu.
Vazelína na popraskané päty
Kozmetická vazelína na popraskané päty má schopnosť uzamknúť vlhkosť v pokožke a zjemniť ju. Niektoré druhy vazelíny sú dokonca obohatené o rôzne prírodné zložky a vitamíny napomáhajúce regenerácii a vyživovaniu pokožky chodidiel.
Krém na popraskané päty
Krémy na popraskané päty obsahujú kombináciu zložiek, ktoré zvlhčujú a zmäkčujú pokožku a napomáhajú tiež odstraňovaniu odumretých kožných buniek. Nájdete v nich napríklad:
- ureu,
- kyselinu salicylovú,
- alfa-hydroxykyseliny,
- kyselinu mliečnu.
Upozornenie:
Vyššie spomenuté zložky môžu v niektorých prípadoch spôsobiť štípanie, prípadne podráždenie pokožky. Ak máte veľmi popraskané päty, poraďte sa pri výbere vhodného krému s lekárnikom alebo lekárom.
Krémy na popraskané päty sa zvyčajne odporúča nanášať na noc, aby sa všetky zložky mohli vstrebať, pokožku poriadne vyživiť a napomôcť jej regenerácii. Po nanesení štedrej vrstvy krému si na chodidlá natiahnite jemné bavlnené ponožky a nohy si vyložte. Suchú pokožku je potrebné hydratovať a ošetrovať krémom pravidelne, pokojne aj dvakrát denne – ideálne ráno a večer.
Popraskané päty a starostlivosť o pokožku pri cukrovke
Možno ste už počuli o tom, že cukrovkári majú citlivejšiu, suchšiu a často aj popraskanejšiu pokožku. S tým súvisí aj to, že pri cukrovke ste oveľa náchylnejší na kožné ochorenia, infekcie, mykózy a navyše, vaše rany sa hoja dlhšie, pomalšie a horšie. Veľmi častou komplikáciou cukrovky je tiež takzvaná diabetická noha, ktorá často vedie až k amputácii končatiny. Preto je veľmi dôležité, aby sa diabetici o svoju pokožku dobre starali – a to nielen o pokožku nôh, ale celkovo.
Vo všeobecnosti sa odporúča používanie mydiel a umývacích prípravkov nevysúšajúcich pokožku. V prípade kožných ochorení a nechtovej mykózy je dôležité problém neignorovať, ale ho čo najskôr začať riešiť. Nohy je potrebné pravidelne kontrolovať, aby ste prípadne včas odhalili problém, infekciu a podobne. Okrem bežnej každodennej starostlivosti odporúčame aj pravidelné návštevy u pedikéra.