Posilnenie imunitného systému počas tehotenstva aj pomocou homeopatie
Tehotenstvo sprevádzajú zmeny v imunitnom systéme, ktoré môžu budúcu matku a jej dieťa urobiť zraniteľnejšími voči infekciám. V tomto období je preto pre ňu dôležité posilniť svoj imunitný systém udržiavaním zdravého životného štýlu.
Ako možno posilniť imunitný systém počas tehotenstva?
Počas tehotenstva sa imunitný systém budúcej matky mení a prispôsobuje v dôsledku hormonálnych zmien. Žena sa stáva zraniteľnejšou voči určitým infekciám, ktoré môžu ovplyvniť jej zdravie a mať vplyv aj na vývoj plodu. Keďže mnohé lieky sú pre tehotné ženy zakázané, je pre ne aj pre ich budúce dieťatko dôležité zachovať si silnú imunitu počas celého obdobia tehotenstva pomocou prírodných a šetrných riešení. Aké zásady by mala budúca mamička dodržiavať?
1. Udržiavať pravidelnú, prispôsobenú fyzickú aktivitu
Pravidelná, mierna fyzická aktivita má vo všeobecnosti imunostimulačné a ochranné účinky proti infekciám. U tehotných žien má 2,5 až 3 hodiny stredne intenzívneho fyzického cvičenia týždenne pozitívny vplyv na ich zdravie a zdravie vyvíjajúceho sa plodu. Fyzická aktivita dodáva nastávajúcim mamičkám pocit duševnej a psychickej pohody. Znižuje riziko zápchy, tehotenskej hypertenzie a tehotenskej cukrovky; zabraňuje nadmernému priberaniu na váhe; znižuje riziko inkontinencie moču, bolesti v dolnej časti chrbta a panvy a depresívnych príznakov po pôrode. Toľko výhod vďaka jednoduchej fyzickej aktivite.
Odporúča sa kombinácia vytrvalostných cvičení, cvičení na posilnenie svalov a cvičení na ohybnosť. Počas tehotenstva sa odporúča najmä chôdza, plávanie a gymnastika. Športy, ktoré predstavujú traumatické riziká pre matku aj plod, sú samozrejme zakázané. Lyžovaniu, bicyklovaniu, stepovaniu, jazde na koni a bojovým športom by sa mala nastávajúca mamička úplne vyhýbať.
Všetky ženy sa môžu venovať fyzickej aktivite prispôsobenej ich schopnostiam, ale na konkrétny druhu a intenzitu fyzickej aktivity sa odporúča poradenstvo lekára alebo pôrodnej asistentky.
2. Dodržiavanie vyváženej stravy
Zdravá a vyvážená strava je nevyhnutná na zachovanie a posilnenie imunitného systému počas celého života, najmä počas tehotenstva. Pripomíname, že vyvážená strava pozostáva z:
- piatich dávok ovocia a zeleniny denne,
- celozrnného chleba,
- obilnín a iných pomalých cukrov (strukovín) pri každom jedle,
- mliečnych výrobkov trikrát denne,
- bielkovín (mäso, ryby alebo vajcia) každý deň.
Tehotné ženy by však mali dodržiavať určité stravovacie opatrenia, alebo sa dokonca vzdať niektorých výrobkov. V tehotenstve sa odporúča obmedziť konzumáciu niektorých potravín, ako napríklad:
- kávy, niektorých druhov čajov a energetických nápojov, o ktorých sa predpokladá, že majú vplyv na srdcový tep dieťaťa,
- výrobkov bohatých na vitamín A, ako je pečeň, ktoré by mohli viesť k predávkovaniu a zvýšiť riziko niektorých malformácií plodu,
- sóje, ktorej jedna zo zložiek je podozrivá z narušenia endokrinného systému,
- potravín bohatých na fytosteroly odporúčané ľuďom s vysokou hladinou cholesterolu (margaríny, jogurty, mliečne nápoje, šalátové dresingy).
3. Nulová konzumácia alkoholu a tabaku počas tehotenstva
Alkohol a tabak môžu mať vážne následky na zdravie dieťaťa a matky. Počas celého tehotenstva platí pravidlo: žiadny alkohol a žiadne fajčenie. Rozhodnutie mať dieťa je skvelou príležitosťou prestať, pretože výhody sú ešte väčšie, ak prestanete fajčiť pred začiatkom tehotenstva. Je nevyhnutné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, pretože existuje mnoho podporných riešení, a to aj počas tehotenstva. Z homeopatických liekov môže mamička siahnuť:
- Tabacum 9CH: na zníženie silnej závislosti, 5 granúl ráno a večer, v kombinácii so sprievodnými homeopatickými liekmi:
- Staphysagria 15CH: frustrácia a pocit nespravodlivosti, 5 granúl ráno a večer
- Nux vomica 15CH: podráždenosť, hnev a poruchy spánku, 5 granúl ráno a večer
4. Dobrý spánok
Úloha spánku v imunite je predmetom mnohých výskumov. Hoci mechanizmy ešte nie sú úplne objasnené, zdá sa, že spánok zohráva zásadnú úlohu v účinnosti imunitného systému a ochrane pred infekciami. U tehotných žien sa môžu vyskytnúť rôzne poruchy spánku. Tie, ktoré sa vyskytujú počas prvého trimestra, môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami a/alebo stresom súvisiacim s tehotenstvom. Aby ste im predišli, je dôležité dodržiavať pravidelný čas budenia a spánku a vyhýbať sa príliš neskorému zaspávaniu.
Počas posledného trimestra sú problémy so spánkom častejšie spojené s kŕčmi, bolesťami chrbta, potrebou močiť, nepohodlnou polohou v dôsledku veľkosti brucha, pohybmi dieťaťa alebo stresom z pôrodu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dobre sa vyspať počas posledných týždňov:
- ľahnite si o ¾ doľava, aby ste uľahčili cirkuláciu žilového návratu z nôh a predišli kŕčom,
- zakliňte si materský vankúš alebo podušku medzi kolená alebo pod brucho,
- vyhnite sa pitiu bezprostredne pred spaním a mierne zdvihnite posteľ pod nohami, aby ste podporili krvný obeh.
Okrem toho môžete siahnuť po homeopatických liekoch na zlepšenie spánku. Na nespavosť sa odporúča 5 granúl večer a pred spaním z vybraných homeopatických liekov:
- Gelsemium sempervirens 15CH: strach z nespavosti a neočakávaná úzkosť z budúcnosti.
- Ignatia amara 15CH: zaspávanie v hlučnom prostredí.
- Coffea cruda 15CH: tok nápadov a myšlienok bránia zaspávaniu.
- Ambra grisea 15CH: zaspávanie pred televízorom, neschopnosť zaspať v posteli.
Na nočné prebudzanie sa odporúča 5 granúl pred spaním a keď sa zobudíte z vybraných homeopatických liekov:
- Arsenicum album 15CH: prebúdzanie sa medzi 1:00h a 3:00h s pociťovanou úzkosťou.
- Nux vomica 15CH: prebúdzanie sa medzi 3:00 a 5:00h ráno, intenzívne premýšľanie, ranná ospalosť a zobúdzanie sa so zlou náladou.
Vyhýbanie sa stresu
Stres môže aktivovať obranné mechanizmy organizmu, mať škodlivé účinky na zdravie a spúšťať patologické stavy. Bez ohľadu na jeho príčiny je dôležité stres zvládať, aby ste si zachovali silný imunitný systém. Relaxačné techniky, dychové cvičenia, meditácia a Sédatif PC ho môžu pomôcť udržať pod kontrolou.
Nepoužívajte terapeutické prostriedky bez lekárskeho odporúčania
Probiotiká, minerály, vitamíny a niektoré rastliny môžu pomôcť posilniť imunitný systém, najmä s blížiacou sa zimou. Zaujímavou možnosťou sú aj potravinové doplnky, ktoré môžu pomôcť podporiť prirodzené obranné mechanizmy organizmu a prispieť k normálnemu fungovaniu imunitného systému. Homeopatia tiež ponúka riešenia bez známych vedľajších účinkov na posilnenie imunity tehotnej ženy v podobe nasledujúcich dvoch homeopatických liekov. Odporúča sa 1-mesačná opakujúca sa liečba počas celého zimného obdobia:
- Autostimulačný účinok a prevencia sekundárnej infekcie:Echinacea 5CH, 5 granúl ráno
- Posilnenie imunitnej odpovede:Silicea 15CH, 5 granúl večer
Počas celého obdobia tehotenstva by sa však budúce mamičky nemali liečiť samy. Hneď po zistení tehotenstva je nevyhnutné informovať svojho lekára, ak užívate akékoľvek lieky na predpis alebo samoliečbu či potravinové doplnky.
Autorka článku: Mgr. Jana Boleková, farmaceutka
Upozornenie:
Tabacum 9CH, Staphysagria 15CH , Nux vomica 15CH, Gelsemium sempervirens 15CH, Ignatia amara 15CH, Coffea cruda 15CH, Ambra grisea 15CH, Arsenicum album 15CH, Nux vomica 15CH, Echinacea 5CH, Silicea 15CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe užívania a dávkovania sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Ak príznaky ochorenia trvajú dlhšie ako tri dni alebo sa zhoršujú, je nutné vyhľadať lekára. Zdroj: Materia medica homeopatica
Upozornenie:
Sédatif PC je voľnopredajný homeopatický liek. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.