Čo spôsobuje prekyslenie žalúdka a ako na domácu liečbu?
Ako už napovedá samotný názov, prekyslenie žalúdka pomenúva jav, kedy je obsah žalúdka príliš kyslý. V žalúdku sa totiž síce nachádzajú kyslé žalúdočné šťavy napomáhajúce tráveniu, avšak aj tie majú dané určité pH, ktoré napomáha správnej funkcii žalúdka a umožňuje mu tiež ničiť škodlivé mikróby. Pokiaľ je pH žalúdka veľmi nízke, hovoríme o prekyslenom žalúdku. Na takéto problémy sa ako rýchla pomoc odporúčajú napríklad nasledovné lieky, doplnky a prípravky:
Prekyslenie žalúdka nie je nezvyčajné, no netreba ho ignorovať
Do určitej miery je prekyslenie žalúdka prirodzené a môže sa sem-tam objaviť u každého. Ovplyvňuje ho predovšetkým to, čo jeme a ako žijeme. Niekoho potrápi naozaj len sporadicky, napríklad v prípade, že to preženie s určitým jedlom. Iní však majú s prekyslením pravidelný, alebo dokonca dlhodobý, problém. Ako zistíte, že máte prekyslený žalúdok?
Prekyslený žalúdok a jeho príznaky
Ak máte prekyslený žalúdok, objavia sa u vás napríklad tieto príznaky:
- pocit pálenia v žalúdku, pálenie záhy,
- bolesť, ktorá môže začať v hornej časti brucha a pokračuje smerom hore za hrudnú kosť,
- bolesť pod rebrami,
- nevoľnosť, zvracanie,
- nadmerné grganie,
- kŕče v žalúdku,
- nafúknuté brucho, plynatosť,
- nepríjemný pocit po konzumácii jedla.
Čo môže spôsobiť prekyslenie žalúdka?
Žalúdočná kyselina je prirodzenou súčasťou ľudského tráviaceho systému. Telo ju produkuje pri jedle a dokonca aj pri pohľade naň. Pokiaľ je však kyseliny v žalúdku priveľa, prípadne ste skonzumovali dráždivé potraviny, zvyknú sa objaviť vyššie spomenuté nepríjemné príznaky prekyslenia. Príčina prekyslenia sa u človeka môže líšiť a záleží od mnohých faktorov. Najčastejšou príčinou je stravovanie, životospráva, či pijete alkohol, fajčíte a dokonca koľko stresu zažívate.
- Ak konzumujete alkohol, dochádza u vás k zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny. To má za následok podráždenie sliznice žalúdka.
- Fajčenie síce priamo neovplyvňuje tvorbu kyseliny, avšak pôsobí na zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. V cigaretovom dyme sa nachádzajú látky, ktoré môžu zapríčiňovať uvoľňovanie tohto zvierača a následný návrat žalúdočnej šťavy do hornej časti tráviaceho traktu.
- Stres vplýva na veľké množstvo telesných problémov. Ak prežívate náročné stresujúce obdobie, odrazí sa to na stave vašej pokožky, spánku, ale vo veľkej miere aj na trávení. Okrem toho, že sa vplyvom stresu zvykne celkovo zhoršiť trávenie, vznikajú hnačky či vracanie, vplývajú stres a úzkosti aj na zvýšenú produkciu žalúdočných štiav.
- Konzumácia nevhodných potravín, ako sú napríklad mastné, tučné a ťažké jedlá, sú častou príčinou podráždeného žalúdka. Neblahý vplyv môže mať aj nadmerná konzumácia potravín z bielej múky, cukru, kávy a „umelých potravín“. Kyslosť žalúdka navyše podporujú aj zlé stravovacie návyky – napríklad rýchle jedenie a nedostatočné prežúvanie jedla.
Prekyslenie žalúdka domáca liečba – toto vám môže pomôcť
S liečbou prekysleného žalúdka vám pomôže úprava životosprávy, ale napríklad aj zmena v stravovacích návykoch. V prvom rade by ste si vždy mali nájsť čas nielen na to, aby ste si pripravili zdravé jedlo, ale taktiež na to, aby ste sa najedli v pokoji. Prečo? Pretože rýchle a hltavé jedenie je jednou z veľmi častých príčin zažívacích ťažkostí. Keď sa ponáhľate, často sústa poriadne neprežujete, čo následne zaťažuje žalúdok.
Na prekyslený žalúdok, a s ním spojené pálenie záhy, vám pomôžu tiež vyššie spomenuté voľnopredajné lieky – napríklad Nolpaza, Rennie, Talcid či Reloxan. Pomoc môžete hľadať aj u Matky prírody, a to predovšetkým medzi bylinnými čajmi. Vyskúšajte napríklad:
- Zázvorový čaj – uvoľňuje svalstvo v pažeráku, čím bráni vytláčaniu žalúdočných štiav.
- Čaje z fenikla, anízu alebo rasce – pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach.
- Čaj z koreňa ibiša lekárskeho – produkuje látku, ktorá chráni sliznicu pažeráka pred nepríjemným pálením.
- Čaj z púpavy lekárskej – pomáha detoxikovať žalúdočnú sliznicu a odstraňuje nebezpečné splodiny látkovej premeny. Vďaka tomu bráni nadmernému prekysleniu žalúdka i záhe.
Nápomocné býva aj žutie žuvačky bez cukru či roztok zo sódy bikarbóny a niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy. Neutralizácii kyslých žalúdočných štiav napomáha tiež pitie štiav so zásaditým charakterom – napríklad mrkvová, uhorková, reďkovková alebo cviklová šťava.