Peľová sezóna je v plnom prúde. Čo mať v zásobe na prvú pomoc pre peľového alergika?
Peľová sezóna je už v plnom prúde. Obdobie peľových alergií začína už koncom februára a môže trvať až do septembra. Každý peľový alergik by preto mal byť poriadne pripravený a zásobený potrebnými liekmi a prípravkami. Neviete akými? Poradíme vám, ako sa popasovať s príznakmi alergie na peľ, napríklad s kýchaním, nádchou i slzením očí.
Alergia na peľ má viac príznakov
Alergia na peľ, ktorú označujeme aj senná alebo alergická nádcha, sa prejavuje niekoľkými príznakmi. Tieto príznaky nie sú samy o sebe špecifické. To, čo ich robí charakteristickými je, že sa objavia vtedy, keď váš organizmus príde do kontaktu s alergénom – peľom zo stromov, kvetov, tráv a burín. Medzi najčastejšie príznaky peľovej alergie patrí:
Upchatý nos, nádcha, kýchanie
Slzenie a svrbenie očí
Svrbenie pokožky
Dráždenie v hrdle a alergický kašeľ
Nie každý alergik na peľ reaguje rovnako. U niekoho je silnejšie svrbenie očí či nádcha, u iného sa môže objaviť podráždenie pokožky, kašeľ alebo kombinácia viacerých príznakov.
Čo pomáha na alergiu na peľ?
Pokiaľ ste alergik s diagnostikovanou alergiou na peľ, pravdepodobne už máte od alergológa predpísané lieky. Aby ste boli naozaj pripravený, mali by ste si lieky na alergiu nechať predpísať už v predstihu. Pri užívaní postupuje podľa inštrukcií lekára, prípadne podľa informácií v príbalovom letáčiku.
Okrem liekov na predpis sú dostupné aj rôzne voľnopredajné prípravky s obsahom antihistaminík a iných látok pomáhajúcich potláčať príznaky peľovej alergie, upokojovať sliznice a regenerovať ich. Pozrime sa teda na jednotlivé ťažkosti a spôsoby, ako si s nimi poradiť.
Trápi vás nádcha, upchatý nos či kýchanie? Majte po ruke sprej do nosa
Väčšina peľových alergikov pravdepodobne pozná “večnosť” trvajúcu nádchu a neustále kýchanie. Týmito mechanizmami sa telo snaží dostať dráždivé peľové čiastočky preč z dýchacej sústavy. Podráždenie dýchacích ciest spôsobuje opuch sliznice, nadmernú tvorbu hlienu a pocit „šteklenia“ v nose, ktoré dráždi na kýchanie. S alergickou nádchou vám pomôžu bojovať kortikosteroidné spreje do nosa viazané na lekársky predpis.
Z voľnopredajných liekov na peľovú alergiu vyskúšajte antihistaminické prípravky, ako napríklad:
Upozornenie:
Voľnopredajné liečivé spreje majú síce účinky aj na zvlhčenie slizníc, avšak nesmiete zabúdať na to, že väčšinu týchto liekov by ste nemali používať dlhodobo. Sliznica by si totiž mohla na liečivo zvyknúť, čím by sa na jednej strane znížila účinnosť daného prípravku a na druhej by mohla vzniknúť „závislosť“ na nosovom spreji.
Udržujte nosové sliznice zvlhčené
Alergia je veľmi častou príčinou vysušovania nosovej sliznice. Vysušená sliznica je podráždená a náchylnejšia na infekcie a zápaly. Ako udržiavať sliznice vlhké? V rámci dlhodobej starostlivosti a liečby siahnite po hypotonických alebo izotonických sprejoch do nosa.
Podporte liečbu alergickej nádchy pomocou inhalovania
Inhalovanie je obľúbenou formou prevencie vzniku rôznych respiračných ochorení a problémov. Pomáha dýchaciu sústavu prečistiť a zvyšuje jej odolnosť voči patogénom, škodlivým látkam a alergénom v ovzduší. Inhalovanie sa alergikom odporúča počas celého obdobia „kvitnutia“ alergénu. V rámci prevencie je výborné inhalovanie minerálnej vody Vincentky, pokojne si však môžete pripraviť aj domáci soľný roztok z prevarenej vody a kuchynskej soli (pomer 9g soli na 1 liter vody).
Trápia vás svrbiace a uslzené oči? Pomôžu vám očné kvapky
Medzi očné prejavy peľovej alergie nepatrí len svrbenie a slzenie, ale aj začervenanie, opuch viečka, pálenie a pocit, že máte niečo v oku. Všetky tieto prejavy sú spôsobené reakciou vášho imunitného systému na peľové alergény. Najúčinnejšou liečbou očnej alergie je vyhýbanie sa alergénom, avšak z praxe vieme, že to nie je vždy úplne možné.
Po ruke by ste preto mali mať vhodné očné kvapky. V prípade silnejších alergií vám ich predpíše lekár. Dostanete ale kúpiť aj voľnopredajné očné kvapky. Ich úlohou je odstrániť alergén z oka, čo prinesie zmiernenie spomínaných príznakov, prípadne oko upokojiť.
Prejavuje sa u vás peľová alergia kašľom? Čo vám pomôže?
Po vdýchnutí alergénu sa reakcia naň nemusí objaviť len v podobe nádchy či upchatého nosa, ale aj podráždenia hrdla a kašľa. Alergický kašeľ rozpoznáte predovšetkým na základe toho, že sa objavuje pri kontakte s alergénom a nesprevádza ho horúčka, bolesť ani iné príznaky indikujúce prechladnutie alebo respiračné ochorenie. Hlieny sú pri alergickom kašli zväčša bezfarebné, zatiaľ čo pri infekcii dýchacích ciest bývajú sfarbené do žlta až zelena. Úľavu vám prinesú lieky z radov antihistaminík a pomôže aj vyššie spomínané inhalovanie.
Čudujete sa, prečo sme nespomenuli lieky na alergiu?
Lieky na alergiu vo forme tabliet sme si nechali až na koniec, nakoľko ide o liečebnú formu, ktorá je najpoužívanejšia. Alergológ vám môže predpísať lieky z radov kortikosteroidov, prípadne iných druhov liečiv podporujúcich zmierňovanie alergických prejavov. Pokiaľ hľadáte voľnopredajné lieky na alergiu, dostupné sú napríklad antihistaminiká:
- Zodac 10 mg 7 tabliet – zmierňuje nosové a očné príznaky sezónnej a celoročnej alergickej nádchy. Zlepšuje tiež prejavy dlhodobej žihľavky nejasného pôvodu.
- Claritine 10mg 10 tabliet – pomáha bojovať proti alergénom a prináša úľavu od prejavov vonkajších aj interiérových alergií.
- Zyrtec 10 mg 7 tabliet – tento liek obsahuje liečivo cetizirín. Pomáha tlmiť bežné príznaky alergickej nádchy a nekomplikovaných príznakov žihľavky.
- Rhinallergy 60 tabliet – liek z radov homeopatík na liečbu respiračných symptómov alergie.
Určite ste si všimli, že voľnopredajné lieky na alergiu sú štandardne dostupné len v menších baleniach. Slúžia totiž ako prvá pomoc pri prejavoch alergie. Pokiaľ ste si príznaky peľovej alergie všimli na sebe alebo na vašom blízkom, mali by ste sa obrátiť na alergológa. Vyšetrí vás, urobí potrebné testy na alergie a na základe výsledkov určí adekvátnu liečbu.
Ďalšie opatrenia, ktoré vám pomôžu bojovať s peľovou alergiou
- Počas peľovej sezóny by ste sa mali snažiť čo najviac vyhýbať alergénu, na ktorý ste alergický. Obmedzte prechádzky či pobyt na miestach, kde daná rastlinka kvitne. Nechodievajte von počas suchých veterných dní, kedy je koncentrácia peľu najvyššia (najnižšia je po daždi). Noste okuliare a pri silných alergiách aj rúško.
- Po príchode domov sa hneď prezlečte, osprchujte a odporúča sa aj každodenné umývanie vlasov.
- Vetrajte navečer alebo po daždi. Vetranie by malo byť krátke a intenzívne – čiže na krátku dobu otvorte všetky okná.
- Ak ste silný alergik, môžete si zakúpiť takzvané peľové sieťky na okná, ktoré bránia prenikaniu peľu do interiéru.
- Upratujte pravidelne a dôkladne. Vysávajte, utierajte prach a nezabudnite na pravidelné vymieňanie posteľnej bielizne.
- Zaobstarajte si čističku vzduchu. Čistička je veľkým pomocníkom, nakoľko pomáha odstraňovať drobné peľové čiastočky z ovzdušia.
- Sledujte peľové spravodajstvo na stránke www.pelovespravodajstvo.sk, nájdete tu aktuálnu peľovú situáciu v rôznych častiach Slovenska.