Afty na pere
Afty – malé a veľmi nepríjemné vriedky bielej alebo žltkastej farby, ktoré sa objavujú v ústnej dutine. Príčina ich vzniku nie je presne definovaná, no najčastejšie sa vyskytuje v spojení s oslabeným imunitným systémom alebo mechanickým poškodením v ústnej dutine. Ako ich môžete liečiť?
Kde a prečo afty vznikajú?
To, že máte v ústach afty, spoznáte už na prvý pohľad. Pľuzgierik alebo viacero pľuzgierikov sa totižto nedá prehliadnuť. Sprevádza ich bolesť, pálenie, štípanie, a to nielen počas jedenia či pitia.
Afty sa môžu vytvoriť na pere, ale aj:
- v krku,
- na jazyku,
- na ďasnách,
- na vnútornej strane líc.
Ako sme už spomenuli, príčina ich vzniku sa najčastejšie spája s oslabenou imunitou. Môžu taktiež súvisieť s hormonálnou nerovnováhou, stresom alebo zranením v ústach – napríklad používaním tvrdej zubnej kefky. Príčinou môže byť aj zlozvyk hryzenia pier.
K tvorbe áft môže taktiež prispievať fajčenie, dlhodobé užívanie antibiotík, konzumácia kyslejších potravín alebo nedostatok vitamínov a minerálov – konkrétne vitamínu C, kyseliny listovej, železa alebo vitamínov zo skupiny B.
Čo môže pomôcť na afty na pere?
V rámci prevencie ale aj odstránenia vzniknutých áft sa odporúča posilňovanie imunitného systému, a to predovšetkým príjmom vitamínu C alebo vitamínov zo skupiny B.
Lokálne vám môžu byť nápomocné:
- roztoky určené na vyplachovanie ústnej dutiny alebo na potieranie,
- pastilky s protizápalovým a antibakteriálnym účinkom,
- ústne gély/krémy s analgetickým účinkom.
Vhodnou voľbou môže byť aj vyplachovanie úst šalviou, harmančekom alebo nechtíkom.