Aké lieky si zobrať na dovolenku s deťmi?
Ak sa chystáte na dovolenku s deťmi, jednou zo základných vecí, ktoré si budete musieť nevyhnutne zbaliť, sú lieky a rôzne zdravotnícke pomôcky. Choroba alebo zdravotné problémy môžu deti postihnúť aj počas oddychového obdobia. Či už budú spôsobené stravou, zmenou prostredia, úrazom či niečím iným, základné lieky pre deti by ste so sebou mali mať vždy, aby ste mohli rýchlo zasiahnuť a užiť si ďalší strávený čas v pokoji.
Aké ťažkosti sa môžu u detí objaviť počas dovolenky?
Na dovolenke, alebo dokonca už aj po ceste za oddychom, môže vaše dieťa postretnúť napríklad:
- hnačka, vracanie, nevoľnosť pri cestovaní,
- zvýšená teplota, kašeľ, nádcha,
- bolesť hrdla, bolesť ucha,
- poštípanie hmyzom,
- odreniny, drobné poranenia,
- zápal očných spojiviek,
- zapareniny,
- spálenie kože od slnka.
Lieky, ktoré by vám na dovolenke s deťmi nemali chýbať:
Základný obsah lekárničky by sa mal odvíjať od najčastejších problémov, ktoré sme uviedli vyššie. V podstate by ste mali mať pri sebe lieky proti bolesti, lieky na tráviace ťažkosti, lieky na horúčku a taktiež prípravky na ošetrenie drobných poranení alebo po poštípaní hmyzom. Samozrejme, ak má vaše dieťa chronické zdravotné problémy, liečba sa nesmie prerušiť ani počas dovolenky – lieky, ktoré pravidelne užíva, musíte mať vždy k dispozícii v dostatočnom množstve.
Do lekárničky si teda zbaľte tieto základné lieky:
- Niečo na horúčku u detí, napríklad Paralen 125, Panadol Baby, alebo Nurofen sirup – pozor, deti by nemali užívať lieky určené pre dospelých, takže zbaliť jeden liek pre celú rodinu nebude dobrý nápad.
- Kvapky do nosa na nádchu alebo upchatý nos.
- Na nevoľnosť pri cestovaní je ideálnou voľbou starý-známy Kinedryl.
- Prípravok na ošetrenie zaparenín.
- Pastilky alebo spreje na bolesť hrdla – môže vzniknúť aj v letnom období, napríklad ak dieťa na dovolenke vypije niečo veľmi studené.
- Lieky na hnačku alebo tráviace ťažkosti.
- Prvú pomoc pri poštípaní hmyzom – napríklad Fenistil gél.
- Kvapky do uší a do očí – problémy môže spôsobiť napríklad klimatizácia, vietor alebo aj piesok.
- Leukoplasty a dezinfekčný prípravok na drobné poranenia.
- Sirup na kašeľ – v prípade zimnej dovolenky sa vždy oplatí mať po ruke niečo na suchý a tiež na vlhký kašeľ.
Výber konkrétnych liekov, samozrejme, prispôsobte veku dieťaťa. Siahnite buď po verzii junior alebo po produktoch, ktoré sú na základe informácie uvedenej v príbalovom letáku vhodné aj pre deti. V lekárničke by vám pre istotu nemal chýbať ani teplomer. Nezabudnite tiež na ochranu detí pred slnkom, a to aj na zimných dovolenkách. Okrem opaľovacích krémov pre deti si so sebou vezmite aj prípravok po opaľovaní. Dieťa by pred slnkom malo byť chránené v prvom rade oblečením.