Ako chrániť dieťa pred kliešťami?
Ak sa chystáte tráviť čas s deťmi v prírode, nezabúdajte na to, že počas letných mesiacov v nej na nás číhajú kliešte – parazity, ktoré sa živia krvou cicavcov. Existuje viacero spôsobov, ako pred nimi môžete svoje ratolesti ochrániť. Stačí si len vybrať podľa vašich preferencií z hľadiska konzistencie, zloženia a tiež podľa veku dieťaťa.
Spôsoby ochrany detí pred kliešťami
Na ochranu detí pred kliešťami môžete použiť najpoužívanejší prostriedok, a to starý-známy repelent. Môže mať forme spreju, gélu, balzamu, krému alebo oleja. Keďže je detská pokožka citlivejšia ako pokožka dospelých, používajte len repelenty určené pre deti, prípadne produkty s nižšou koncentráciou účinných látok. Pozorne si všímajte zloženie a taktiež informáciu, od akého veku je daný produkt vhodný na použitie. Repelenty s obsahom látky DEET totiž nie sú vhodné pre bábätká a rovnako nie sú pre deti vhodné ani repelenty s obsahom látky permetrín. V repelentoch pre deti zvyčajne nájdete účinnú látku IR 3535.
Ak by ste sa chceli vyhnúť produktom s chemickým zložením, môžete si zaobstarať prírodný repelent. Do tejto kategórie sa radia esenciálne oleje, ako napríklad levanduľový, mätový, čajovníkový, citronelový alebo eukalyptový. Takýto repelent si môžete kúpiť aj v našej online lekárni, prípadne si ho vyrobiť aj sami doma, a to zmiešaním niektorých olejov – pri používaní na ochranu detí ale dajte pozor na to, že nie všetky esenciálne oleje a zložky sú pre detskú pokožku vhodné.
Okrem repelentov máte k dispozícii aj ďalšie možnosti ochrany detí pred kliešťami, a to napríklad repelentný náramok, repelentnú gumičku do vlasov, a taktiež repelentný ultrazvukový prívesok. Náramky alebo gumičky obsahujú prírodné zložky s postupným uvoľňovaním, môžu sa nosiť na nohe alebo na ruke a bývajú aj vodeodolné. Prívesky zase fungujú na princípe vysielania ultrazvukových impulzov, ktoré odpudzujú parazity.
Čo robiť po pobyte v prírode?
Aj napriek použitiu ochrany pred kliešťami je po príchode domov z prírody potrebné dôkladne skontrolovať, či si ho dieťa neprinieslo so sebou. V prvom rade je potrebné ihneď vyzliecť oblečenie, vyprášiť ho a vyprať. Následne je nevyhnutné pozorne skontrolovať pokožku, záhyby, slabiny a menej nápadné miesta na tele. Ďalej sa pre istou odporúča sprcha – ak by ste kliešťa náhodou pri kontrole prehliadli a nestihol sa ešte prisať, zmyjete ho vodou. Z preventívneho hľadiska sa odporúča aj nosenie vhodného oblečenia. Ak je to možné, pre istotu sa s deťmi vyhýbajte vysokým trávam alebo hustým porastom.