Ako liečiť mononukleózu doma?
Mononukleóza je infekčné vírusové ochorenie. Z človeka na človeka sa prenáša telesnými tekutinami, predovšetkým slinami. Ide o infekciu spôsobenú najčastejšie vírusom Epstein-Barr, ktorý je rozšírený po celom svete. Keďže doteraz vedci ani výskumníci neobjavili jeden špecifický liek na mononukleózu, prebieha jej liečba symptomaticky – to znamená, že sa užívajú lieky na konkrétne symptómy ochorenia, no nie na ochorenie ako také. Čo môžete pre liečbu mononukleózy spraviť vy sami doma?
Ako prebieha liečba mononukleózy?
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že liečbu mononukleózy je potrebné prenechať lekárovi. Zle liečená alebo neliečená infekčná mononukleóza môže viesť k zdravotným komplikáciám, prípadne závažným následkom. Pokiaľ teda viete, že ste boli v kontakte s niekým, kto toto ochorenie má, pociťujete jeho príznaky, prípadne máte podozrenie, že ste sa mohli mononukleózou nakaziť, informujte vášho ošetrujúceho lekára.
Po diagnostike ochorenia vám lekár v prvom rade odporučí kľudový režim, diétu a samozrejme nastaví liečbu na základe vašich príznakov. Ak váš stav nie je závažný, lekár vám vykoná potrebné vyšetrenia, predpíše liečbu a zotavovať sa budete v domácom prostredí. Závažné prípady mononukleózy si vyžadujú hospitalizáciu.
Ochorenie je veľmi časté práve u malých detí a dospievajúcich a často sa prejavuje ľahkou formou. V iných prípadoch však môže prepuknúť v akútnej forme veľmi podobnej angíne, ktorá má dlhší a závažnejší priebeh.
Domáca liečba mononukleózy
Príznaky infekčnej mononukleózy sa môžu u jednotlivcov líšiť. U niektorých sa dokonca nemusí vírus prejaviť vôbec, prípadne môže ochorenie prebehnúť bezpríznakovo. Medzi tie najčastejšie prejavy mononukleózy však patrí:
- silná bolesť hrdla,
- zväčšené mandle s hnisavým povlakom,
- dlhodobo zvýšená teplota,
- nadmerná únava,
- zväčšenie a bolestivosť uzlín.
Ochorenie ako také je pre organizmus vysiľujúce, navyše pri ňom dochádza k veľkému oslabeniu imunitného systému. Preto by ste mali dbať na dodržiavanie kľudového režimu a vyhýbanie sa fyzickej aktivite. Oddychujte čo najviac, zdriemnite si aj počas dňa a doprajte vášmu telu priestor na regeneráciu.
Pri mononukleóze pozor na jedálniček
Keďže mononukleóza môže útočiť aj na pečeň, je veľmi dôležité, aby ste počas liečby (a potom aj počas následnej rekonvalescencie) dodržiavali pečeňovú diétu. Nezaťažujte pečeň mastnými a tučnými jedlami, vyhýbajte sa údeninám, potravinám a zelenine, z ktorej nafukuje, ostrým jedlám a podobne.
Skvelým spôsobom, ako môžete podporiť zdravie pečene, je užívanie prípravkov s obsahom pestreca mariánskeho. Ide o bylinku s blahodarnými účinkami na pečeň. Pôsobí detoxikačne a antioxidačne, vďaka čomu pečeň zbavuje toxínov a škodlivých látok, napomáha tak jej obnove a zlepšuje jej zdravie. Užívanie pestreca mariánskeho je však potrebné prekonzultovať s lekárom, nakoľko môže ovplyvňovať účinky niektorých liekov.
Lieky na mononukleózu
Lekár vám predpíše, prípadne odporučí, lieky vzhľadom na to, ako sa u vás ochorenie prejaví. Najčastejšími príznakmi sú už spomínané horúčky, boľavé hrdlo a mandle. Je teda veľmi pravdepodobné, že budete užívať antipyretiká, čiže lieky na vysokú teplotu. Väčšina z liekov na horúčku, ktoré sa u nás predávajú, pôsobia tiež proti bolesti, vďaka čomu môžu pomôcť utlmiť aj bolesť spojenú s teplotou – napríklad bolesť svalov, kĺbov a podobne. Pri bolesti hrdla môžete siahnuť po liekoch vo forme pastiliek na cmúľanie, sprejov či sirupov s obsahom účinných látok, ktoré pôsobia proti zápalu a bolesti v krku.
Ako dlho trvá rekonvalescencia po prekonaní mononukleózy?
Rekonvalescencia sa môže, tak ako liečba, u jednotlivých pacientov líšiť. U niekoho sa ochorenie môže prejaviť ako banálna vírusová infekcia, no druhého môže potrápiť komplikáciami ako sú zápaly horných dýchacích ciest či uší. Ničím výnimočným nie je ani to, že sa u vás nejakú tú dobu „zdrží“ aj nadmerná únava – u niektorých môže trvať aj mesiace po prekonaní mononukleózy. Mali by ste preto dodržiavať diétnu stravu, zásobiť telo vitamínmi a minerálmi na podporu imunity a vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite.
Ktoré lieky a prípravky vám môžu pri liečbe mononukleózy pomôcť?