Ako na očistu čriev?
O naše telo by sme sa mali starať nielen zvonka, ale aj zvnútra. S tým sa jednoznačne spája detoxikácia organizmu, a teda aj očista čriev. Črevá v našom tele zastávajú nenahraditeľnú funkciu. Zjednodušene sa dá povedať, že ak je funkcia hrubého čreva správna a črevo nie je zaťažené, cítime sa dobre po fyzickej i psychickej stránke. Aké sú možnosti na očistu čreva od škodlivých látok?
Kedy začať s očistou čriev?
Nie je žiadnym tajomstvom, že v dnešnej dobe náš organizmus častokrát zaťažujeme nevhodnou, nezdravou stravou či znečisteným prostredím. Naše telo si síce s toxínmi vie poradiť, no tiež len do určitej miery. Keď sa táto miera prekročí, mali by sme mu pomôcť detoxikáciou.
V prípade, že je hrubé črevo zanesené toxínmi, môže to mať vplyv na vznik zdravotných problémov takmer v celom organizme. Hrubé črevo totižto ovplyvňuje aj stav imunity, najmä protibakteriálnej. Keď pristúpite k jeho očiste a očiste organizmu, okrem zbavenia sa škodlivých látok môže byť vedľajším efektom aj posilnenie orgánov – pečene, obličiek, žalúdka alebo kože.
Kedy k očiste čriev pristúpiť? To, že sa vo vašom tele nachádza viac toxínov, ako by bolo vhodné, vám môže naznačiť napríklad trvalá zápcha či spomalený metabolizmus. Medzi ďalšie príznaky patrí:
- výskyt vyrážok a nečistá pleť,
- nepríjemný a zapáchajúci dych,
- zápcha, plynatosť,
- bolesti hlavy, pociťovanie únavy, nechutenstvo.
Ako „očistiť“ črevá?
Počas očisty čriev je v prvom rade potrebné upraviť stravovanie. Do stravy zaraďte vyššie množstvá vlákniny, kefíru, alebo ľanových semienok. Nápomocné vám môžu byť aj bylinky, a to napríklad mäta prieporná. Odporúčané sú aj zelené potraviny ako listová zelenina, či doplnky so spirulinou a chlorellou.
Pokiaľ si neviete sami nastaviť správny jedálniček, o pomoc môžete poprosiť kvalifikovaného výživového poradcu. K dispozícii sú vám taktiež rôzne výživové doplnky určené na očistu čriev. K očiste môže dôjsť aj mechanickým spôsobom, a to klystírom. O takejto očiste sa však poraďte s odborníkom.