Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Máte problémy s tlakom? Ukážeme vám, ako prirodzene znížiť krvný tlak

Na problémy s vysokým krvným tlakom vplýva viacero faktorov. Medzi najčastejšie patrí zlá životospráva, genetická predispozícia, rôzne ochorenia, stres či vyšší vek. Faktom je, že vysoký krvný tlak by ste nemali podceňovať a rozhodne by ste ho mali riešiť. Jeho liečba patrí do rúk lekára, ktorý na základe vyšetrení určí príčinu a nastaví vhodnú liečebnú metódu. Ako však môžete znížiť tlak prirodzene a podporiť prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení?

Ako na zníženie krvného tlaku?

Ak máte diagnostikovanú hypertenziu, prípadne ste si opakovane namerali zvýšený krvný tlak, liečbu prenechajte lekárovi. Podporiť ju však môžete aj vy sami jednoduchými „opatreniami“. Existujú totiž spôsoby na prirodzené zníženie tlaku, ktoré môžu byť určitou formou prevencie pred vznikom závažnejších problémov s tlakom. Prirodzené zníženie tlaku je beh na dlhšiu trať a vyžaduje si zmenu životosprávy a jedálnička.

Redukujte váhu a zmeňte stravu

Tieto dve opatrenia kráčajú zvyčajne ruka v ruke. Pokiaľ totiž zmeníte stravu, zakomponujete si do jedálnička viac zeleniny, ovocia a zdravých jedál, obmedzíte soľ, mastné, presladené a vyprážané jedlá, je veľmi pravdepodobné, že ručička na váhe sa posunie smerom nadol.

Zmenou stravy navyše telu dodáte potrebné vitamíny a minerály, ktoré podporujú vaše zdravie a sú dôležité aj pre vaše srdiečko a cievy. Okrem toho, redukcia váhy zmenšuje záťaž na obehovú sústavu. Tým z dlhodobého hľadiska napomáha znižovaniu krvného tlaku.

Znížte príjem soli a zvýšte príjem draslíka

Soľ síce nie je jediným „vinníkom“ zodpovedným za vysoký tlak, no jej nadmerná konzumácia podporuje problémy s tlakom. Platí to predovšetkým vtedy, ak konzumujete veľa soli dlhodobo. Pokiaľ chcete napomôcť zníženiu krvného tlaku, je potrebné obmedziť konzumáciu slaných jedál.

Draslík má v tele viacero úloh, v tomto prípade je ale dôležitý jeho vplyv na tlak. Ak konzumujete veľa soli a málo draslíka, je u vás riziko vzniku vysokého tlaku oveľa vyššie. Správna, respektíve dostatočná hladina draslíka napomáha kardiovaskulárnemu zdraviu, vplýva na znižovanie tlaku a súvisí tiež so zdravím obličiek, kostí, svalov či dokonca inzulínovou senzitivitou.

Draslík je najlepšie dopĺňať prostredníctvom zdravej stravy. Nájdete ho napríklad v banánoch, kiwi, pomarančoch, lososovi, zemiakoch, paradajkách, špenáte a kuracom mäse. Pokiaľ draslík prijatý v potrave nestačí, možno ho dopĺňať aj prostredníctvom doplnkov.

 

Magnézium na tlak

Magnézium, podobne ako draslík, patrí k minerálom, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu kľúčové. Vplýva totiž na činnosť svalov, nervovej sústavy a je nenahraditeľný aj pre zdravie obehovej sústavy a srdca. Pravidelné užívanie magnézia vám teda nepomôže len pri problémoch so svalovými kŕčmi, ale zohrá svoju úlohu aj pri znižovaní krvného tlaku.

 

Čaje na zníženie krvného tlaku

Zdravú stravu a jej účinky na zníženie krvného tlaku podporíte aj pitím bylinných čajov. Matka príroda nám poskytuje množstvo liečivých byliniek. Tie pri správnom použití dokážu pomôcť nášmu zdraviu. Medzi bylinky, z ktorých si môžete pripraviť čaj na zníženie tlaku, patria napríklad hloh obyčajný, lipa malolistá, rebríček obyčajný, ibištek, srdcovník obyčajný a iné.

 

Na čo ďalšie by ste mali myslieť pri udržiavaní optimálneho tlaku?

  • Dostatočný pitný režim
  • Pohyb na čerstvom vzduchu, cvičenie
  • Relax a znižovanie stresu
  • Dostatok spánku

Neprehliadnite