Ako sa prejavuje alergia na mlieko u dospelých?
Dáte si pohár mlieka či obľúbený jogurt a zrazu cítite, že niečo nie je s „kostolným poriadkom“? Doteraz ste však s mliekom problém nemali a neviete, čo sa to deje? Je tu šanca, že vás trápi alergia na mlieko. Ak ste sa práve zamysleli nad tým, ako je to možné, odpoveď znie jednoducho: Alergia sa môže objaviť v každom veku. Prečítajte si viac o tom, ako sa alergia na mlieko prejavuje a v čom sa líši od intolerancie na laktózu.
Alergia na mlieko je prehnanou reakciou vašej imunity
Alergia na mlieko, presnejšie na bielkovinu kravského mlieka, je vcelku častým typom potravinovej alergie. Najviac sa síce objavuje u detičiek do 3 rokov, ktoré z nej postupne vyrastú, no nevyhýba sa ani dospelým. Pokiaľ máte alergiu na mlieko, vaše telo reaguje na mliečnu bielkovinu ako na nepriateľskú látku. Keď teda zjete alebo vypijete niečo s obsahom mliečnej bielkoviny, váš organizmus spustí okamžitý „protiútok“ vo forme IgE protilátok.
Prejavy alergie na mlieko u dospelých
Hoci je tento typ alergie častejší u malých detí, príznaky a prejavy sa u dospelých ľudí veľmi nelíšia. Keďže ide o alergickú reakciu, príznaky sa zvyknú objaviť rýchlo a odznejú, keď sa preruší kontakt s alergénom. Tak ako aj iné druhy alergií, aj alergia na bielkovinu kravského mlieka sa môže prejavovať ťažkosťami s trávením, dýchaním a kožnou reakciou. Najčastejšie alergické reakcie sú:
- kožný výsyp (takzvaná žihľavka),
- svrbenie alebo pálenie v okolí pier,
- kýchanie či kašľanie,
- dýchavičnosť,
- zvracanie,
- hnačka,
- kŕče v bruchu,
- slzenie a svrbenie očí,
- výtok z nosa,
- koliky (u malých detí).
Alergia na bielkovinu kravského mlieka vs. intolerancia na laktózu
Tieto dva pojmy si mnohí ľudia buď zamieňajú, alebo dokonca spájajú. Je však veľmi dôležité, aby ste medzi nimi poznali rozdiel – a to predovšetkým v tom prípade, ak sami pociťujete, že vám mlieko zrejme nerobí dobre. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma ochoreniami je:
- alergia je záležitosťou prehnanej reakcie imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka,
- pri intolerancii na laktózu sa vo vašom tele neprodukuje dostatok laktázy, čiže enzýmu, ktorý má štiepiť mliečny cukor (laktózu).
V prípade, že trpíte alergiou na mlieko, je nevyhnutné, aby ste z jedálnička vysadili všetky potraviny a nápoje s obsahom kravskej bielkoviny. Aj najmenšie množstvo alergénu totiž dokáže spustiť alergickú reakciu.
Pri intolerancii na laktózu sa môže stať, že vám niektoré mliečne produkty nebudú v malom množstve prekážať. Závisí to od toho, koľko laktázy si telo zvláda vyprodukovať a či to pokryje prijaté množstvo laktózy.
Čo môže pomôcť pri liečbe alergie na mlieko?
Okrem už spomínaného vylúčenia všetkých mliečnych produktov z jedálnička nezabudnite na to, že by ste si mali nahradiť stratené proteíny. Môžete tak urobiť konzumáciou vajec, mäsa či rýb. Pri alergii na mlieko sa odporúča užívanie probiotík na podporu trávenia. Avšak pozor, vyberajte vždy len také, ktoré neobsahujú mliečne bielkoviny. To platí aj v prípade, že si chcete zaobstarať iné výživové doplnky. Vždy si pozorne skontrolujte zloženie.
Ako nahradiť mlieko?
Kravské mlieko je možné nahradiť rôznymi rastlinnými mliekami. Mnohé z nich sú použiteľné aj do varenia či pečenia. V regáloch obchodov nájdete rôzne druhy, od kokosového mlieka cez madľové, sójové až po ryžové. Zakúpiť si ich viete v tekutej či práškovej forme.