Ako sa prejavuje reuma na rukách?
Stuhnutosť prstov na rukách alebo zápästiach, bolesť rúk, opuchy, citlivosť na dotyk, deformácia kĺbov, začervenanie kože na rukách a kožné zmeny na postihnutom mieste – to všetko sú symptómy, ktoré môžu signalizovať niektoré z reumatických ochorení. Rozhodne nejde o zdravotný problém postihujúci len osoby vo vyššom veku, ako sa mnoho ľudí mylne domnieva. Môže sa objaviť aj u mladých dospelých a detí. Negatívne dopady na kvalitu života osoby, ktorú reuma trápi, nie sú zanedbateľné – dokonca môže viesť aj k dočasnej či trvalej invalidite. Čo všetko je potrebné vedieť, ak máte podozrenie, že trpíte reumou?
Čo je reuma a prečo vzniká?
Na začiatok je nevyhnutné uviesť, že ľudový názov reuma nepomenúva jedno konkrétne ochorenie, ale viacero rozličných chorobných ťažkostí a syndrómov – tie sa môžu rozdeliť na zápalové reumatické a nezápalové. Môžu mať degeneratívny alebo metabolický pôvod. Medzi najznámejšie reumatické ochorenia patrí napríklad reumatoidná artritída, osteoartróza alebo osteoporóza.
Tieto ochorenia primárne postihujú pohybový aparát, teda kĺby, kosti, chrupavky, svaly, šľachy alebo mäkké tkanivá, ale môžu zasiahnuť aj vnútorné orgány, cievy, pľúca, oči alebo kožu. Reuma predstavuje dlhodobý zdravotný problém, ktorý sa postupom času zhoršuje. Jej presná príčina vzniku reumy nie je známa. Predpokladá sa, že vo väčšine prípadov pramení z genetickej predispozície, ale spúšťačom môže byť aj infekcia, nadváha, fajčenie, nezdravý životný štýl, úraz, vek alebo autoimunitný pôvod.
Aké sú prejavy reumy?
Reuma sa prejavuje na základe konkrétneho reumatického ochorenia a taktiež na základe toho, či sa jedná o zápalovú alebo nezápalovú formu. Najčastejšie sa ale stretávame s problémami kĺbov – obzvlášť na rukách, pretože pre reumu je typické, že postihuje drobné kĺby. Objaviť sa teda môže napríklad stuhnutosť prstov na rukách alebo zápästia, obmedzený pohyb kĺbov, bolesť, opuch, citlivosť, deformácia kĺbov, prípadne začervenanie a kožné zmeny na postihnutom mieste. Okrem ťažkostí v rámci kĺbov sa pri reume môže objaviť aj únava, slabosť, nechutenstvo, tráviace ťažkosti alebo problémy so spánkom.
Ako sa lieči reuma?
Reuma sa, bohužiaľ, nedá úplne vyliečiť. Pri tomto probléme sa jedná o zmierňovanie príznakov a spomalenie jeho ďalšieho rozširovania. Reuma si vyžaduje predovšetkým:
- dodržiavanie zdravej životosprávy,
- dostatočný pitný režim,
- obmedzenie fajčenia a príjmu alkoholu.
Odporúča sa aj pravidelný príjem vitamínu C, vitamínu D, zinku, vápnika, horčíka, kĺbovej výživy a omega-3 mastných kyselín. Na prítomné bolesti sa využívajú voľnopredajné analgetiká na vnútorné užívanie. Siahnuť môžete aj po lokálnych prípravkoch tlmiacich bolesť, teda rôznych mastiach, krémoch alebo géloch, ktoré sa aplikujú priamo na problémové miesta.
Mimoriadne odporúčaná je aj kúpeľná liečba a rehabilitácie, ktoré môže predpísať odborný lekár. V prípade nadváhy je potrebná redukcia hmotnosti. Prospievať môžu aj pohybové aktivity, ktoré príliš nezaťažujú pohybový aparát – napríklad plávanie alebo jóga. Lekárske vyšetrenie je ale pri reume nevyhnutnosťou, preto ak máte podozrenie, návštevu lekára neodkladajte. Len on vám dokáže odborne poradiť a nastaviť vhodnú formu zmierňovania reumatických príznakov.