Ako sa zbaviť nádchy u detí?
Nádchu poznáme ako najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest. Jedná sa o akútne vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva zápal sliznice nosovej dutiny. Prejavuje sa zvýšenou tvorbou hlienu a upchatým nosom. Okrem infekčnej príčiny môže nádchu spôsobiť aj alergia. Toto bežné ochorenie sa týka nielen dospelých, ale aj detí. Čo môže pomôcť na jej odstránenie práve u našich najmenších?
Najčastejšie príznaky nádchy
Nádcha sa prejavuje prevažne týmito symptómami:
- upchatý nos, sťažené dýchanie nosom, zhoršenie čuchu, svrbenie alebo pálenie v nose,
- opuch sliznice,
- výtok z nosa, zvýšená tvorba hlienu,
- nosový hlas,
- kýchanie.
Okrem uvedených príznakov sa môže objaviť aj bolesť hlavy, kašeľ, bolesť hrdla, zachrípnutie, únava, slabosť, zimnica, bolesť ucha, zhoršenie sluchu, zvýšená teplota či opuch viečok.
Pri nádche u detí sa častokrát objaví komplikácia v podobe zápalu stredného ucha, ktorý sa prejavuje bolesťou ucha, horúčkou, problémami so spánkom či výtokom z ucha. Tento stav vyžaduje lekárske ošetrenie.
Čo môže pomôcť na nádchu u detí?
Liečba nádchy spočíva v liečbe a utlmení jej príznakov – teda predovšetkým upchatého nosa, tvorby výtoku z nosa a opuchu sliznice. K dispozícii sú kvapky alebo spreje do nosa pre deti na uvoľnenie hlienu, ktoré sa používajú podľa informácií v príbalovom letáku. Výbornou voľbou je používanie izotonických alebo hypertonických soľných roztokov – napríklad Fridababy NoseFrida alebo PHYSIOMER Baby. Pri výbere vhodných voľnopredajných prípravkov na liečbu nádchy sa vždy riaďte vekom dieťaťa.
Keď sa objaví kašeľ, k dispozícii sú sirupy na vykašliavanie pre deti. Ďalšie príznaky, ako je napríklad bolesť alebo teplota, môžete liečiť pomocou prípravkov na ich odstránenie určené pre deti – PARALEN SUS alebo NUROFEN pre deti 4%.
Ak je to vzhľadom na vek dieťaťa možné, pomôcť môže aj naparovanie, napríklad s použitím bylín. Zabezpečí zvlhčenie sliznice a podporu tvorby hlienu. Pomôcť môže aj mlieko s cibuľou alebo medovo-cibuľový sirup.
U malých detí je zvyčajne potrebné nahromadený hlien v nose odsať umelo, keďže sa nedokážu, a niekedy ani nechcú, poriadne vysmrkať tak ako dospelí – nápomocná vie byť odsávačka hlienov.
Dôležité je zabezpečiť príjem dostatočného množstva tekutín, v ideálnom prípade čajov, taktiež vitamínov a pokojný režim. Ak sa stav vášho dieťatka nezlepšuje, nádcha trvá dlho a pridajú sa ďalšie zdravotné komplikácie, návštevu lekára neodkladajte.