Máte podozrenie na úpal? Ako spoznáte, či ho máte?
Počas letných dní sa môže veľmi ľahko stať, že dostaneme úpal. Jedná sa o prehriatie organizmu z dôvodu vystavenia sa vysokým teplotám zvyčajne v kombinácii s nedostatočným pitným režimom. U detí, ľudí vo vyššom veku a taktiež u ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky alebo majú niektoré chronické ochorenia, je riziko vzniku úpalu vyššie. Aj preto sa pri týchto skupinách počas letných mesiacov vyžaduje zvýšená opatrnosť.
Aké sú príznaky úpalu?
Najčastejšie príznaky, ktoré poukazujú na úpal, sú:
- únava, slabosť, malátnosť, závraty,
- bolesť hlavy, bolesť svalov,
- vracanie,
- horúčka,
- podráždenosť, dezorientácia.
U malých detí býva úpal oveľa častejší ako u dospelých. Hlavným dôvodom je nedostatočne vyvinutá termoregulácia detského organizmu. Príznaky úpalu u detí sú v podstate totožné s tými u dospelých – môže sa objaviť nevoľnosť, vracanie, horúčka, bolesť hlavy alebo malátnosť.
Rozdiel medzi úpalom a úžehom
Úpal a úžeh síce znejú podobne a aj ich príznaky sú v podstate totožné, no jedná sa o rozdielne zdravotné ťažkosti. Úžeh je prehriatie organizmu spôsobené dlhým pobytom na slnku, zatiaľ čo úpal sa môže objaviť aj vtedy, ak nie sme priamo vystavení slnečným lúčom. S úžehom sa zvyčajne spája aj spálená pokožka. Čo sa týka príznakov, pri úžehu sa objavuje napríklad bolesť hlavy, vracanie, nevoľnosť, horúčka, ale aj horúca až spálená koža alebo stuhnutie šije. Príznaky úžehu sa môžu objaviť až po niekoľkých hodinách po pobyte na slnku, pri úpale sa zvyčajne objavujú už počas pobytu vo vysokých teplotách.
Čo robiť, keď máme úpal?
Ak máte úpal, je potrebné rýchlo konať a schladiť organizmus. Ak sa liečba úpalu zanedbá, môže to viesť k vzniku zdravotných ťažkostí. V prvom rade sa presuňte niekde do chládku a do tieňa, prípadne do interiéru. Následne je potrebné zrealizovať tieto základné kroky:
1. Zabezpečte si dostatočný prísun tekutín, aby ste telu dodali potrebnú hydratáciu – pite ideálne vychladenú čistú vodu z vodovodu alebo nesladenú minerálnu vodu.
2. Ľahnite si a zdvihnite nohy do pozície vyššej, ako je vaša hlava.
3. Pomaly a postupne sa ochladzujte – napríklad studenými obkladmi, ktoré si prikladajte najmä na hlavu, krk a slabiny. Pomocou môže byť aj studená sprcha.
4. Ak máte horúčku, na jej zníženie môžete siahnuť po voľnopredajných antipyretikách.
Po zahájení samoliečby by sa vám malo od ťažkostí uľaviť približne v priebehu 40 minút. Ak sa váš stav nezlepšuje, vyhľadajte lekára. Prevencia pred úpalom zahŕňa predovšetkým nosenie voľného a priedušného oblečenia, dostatočný pitný režim, vyhýbanie sa namáhavej fyzickej aktivite počas horúceho počasia a taktiež používanie opaľovacích prípravkov.