Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa zbaviť alergie na slnko?

Alergia na slnko v súčasnosti už ani zďaleka nie je raritou. Môže poriadne znepríjemniť teplejšie obdobie roka a užívanie si slnečných lúčov. Objavuje sa v rôznych formách a intenzitách na tých miestach pokožky, na ktoré svietilo slnko. Alergické reakcie však nemusia spôsobovať len prirodzené slnečné lúče, ale aj umelé slnečné žiarenie zo solária. Pri alergiách je veľmi dôležitým krokom vyhýbanie sa alergénu v čo najväčšej možnej miere, a to platí aj v tomto prípade – najlepšou pomocou proti alergii na slnko je vyhýbať sa slnku a používať kvalitné krémy s SPF faktorom. Pomôcť tiež môže správna prevencia.

Čo je alergia na slnko a ako sa prejavuje?

Alergia na slnko je prehnaná reakcia imunitného systému na vplyv slnečných lúčov. Pokožka sa ňou v podstate bráni UVA a UVB žiareniu. Typickými prejavmi alergie na slnko sú vyrážky, začervenaná pokožka, zapálená pokožka alebo aj opuch. Príznaky sa môžu objaviť už po niekoľkých minútach po pobyte na slnku. Poznáme 3 druhy alergie na slnko:

  • Fotoalergická alebo fototoxická reakcia – tieto reakcie zapríčiňuje UV žiarenie v spojení s niektorými liekmi alebo rastlinami, respektíve potravinami – napríklad s antibiotikami, antidepresívami, hormonálnou antikoncepciou, z potravín napríklad s citrusmi alebo niektorými bylinkami. Prejavujú sa svrbiacimi a zapálenými miestami na koži.
  • Mallorca akné – v tomto prípade hovoríme o fotoalergickej reakcii, ktorú vyvoláva UV žiarenie v kombinácii s niektorými látkami nachádzajúcimi sa v opaľovacích prípravkoch alebo v kozmetike. Prejavy tejto alergie svojím vzhľadom pripomínajú akné.
  • PLE – teda polyformná svetelná dermatóza. Jedná sa o najčastejšiu formu alergie na slnko. Zvyčajne sa objavuje pri veľmi silnom vystavení pokožky slnku. Pokožka býva začervenaná a vznikajú svrbiace vyrážky.

Čo pomôže pri alergii na slnko?

Pri alergii na slnko je mimoriadne dôležitá prevencia, ktorá zahŕňa predovšetkým používanie opaľovacích prípravkov s dostatočne vysokým ochranným faktorom SPF. Vhodné sú prípravky s SPF 50. K dispozícii sú aj také prípravky, ktoré sú špeciálne určené proti alergii na slnko. Zvyčajne ich nájdete v sortimente dermokozmetických značiek, ako sú napríklad Bioderma Photoderm, Eucerin alebo La Roche-Posay. Ak už na slnko musíte ísť alebo sa mu nechce vyhnúť, dodržujte aspoň tieto zásady: 

  • Na slnku strávte len nevyhnutný čas
  • Používajte kvalitný opaľovací krém s vysokým faktorom
  • Opaľovací krém pravidelne reaplikujte
  • Vyhýbajte sa slnku medzi 11:00 – 16:00 hodinou
  • Pomôcť môže aj užívanie niektorých výživových doplnkov, napríklad betakaroténu, vitamínu E, selénu, zinku a vitamínu C,
  • Podporte svoj imunitný systém, nakoľko slabý imunitný systém môže ovplyvniť vznik alergických reakcií

Veľmi dôležité je aj používanie prípravkov po opaľovaní, ideálne s obsahom panthenolu, ktorý pokožku hydratuje. Pri miernejších formách alergie na slnko zvyčajne príznaky odoznejú vtedy, keď pokožka nie je dlhšie vystavená slnečným lúčom. Pri vážnejších formách sa používajú lieky. Liečba vážnej formy alergie na slnko patrí do rúk lekára – dermatológa.

Opaľovacie krémy a mlieka pri alergii na slnko:

 

Prvá pomoc pri alergii na slnko:

Ak sa u vás už reakcia na slnko v minulosti objavila, mali by ste byť pripravení. Do lekárničky na dovolenku si pribaľte antihistaminiká, a to buď na lokálne použitie (napríklad vo forme gélov) alebo na vnútorné užívanie. V niektorých prípadoch sú vhodné aj kortikoidné masti, ako je napríklad kalciová masť. Nezabudnite si zabaliť aj vhodný opaľovací krém a tiež prípravok po opaľovaní – napríklad panthenol či aloe vera gél.

Neprehliadnite