Aké sú príznaky poškodenej platničky?
Zdravotný problém vyklenutej či vyskočenej platničky sa odborne nazýva hernia disku. Bežné príznaky, ktoré sa spájajú so zdravotným problémom týkajúcim sa platničiek, sú akútna bolesť a znecitlivenosť postihnutej oblasti. Zvyčajne sa objavujú na jednej strane tela a sprievodnými znakmi sú:
- bolesť šíriaca sa do horných alebo dolných končatín,
- bolesť zhoršujúca sa počas noci alebo pri určitom pohybe,
- bolesť pri chôdzi, státí a / alebo sedení,
- „seknutie“.
Intenzita bolesti je rôzna a individuálna. U niekoho môže znamenať len občasnú bolesť krížovej či krčnej oblasti, u iného spôsobí nemožnosť pohybu a intenzívnu bodavú bolesť. Okrem týchto symptómov sa môže objaviť aj svalová slabosť, stuhnutosť alebo pocit mravčenia vychádzajúci z postihnutého miesta. Pri príznakoch je návšteva lekára nevyhnutá. Pacienta k nej zväčša doženie až intenzívna bolesť a neschopnosť vykonávať bežné činnosti.
Čo je to hernia disku?
Našu chrbticu tvorí 33 – 34 kostí nazývaných stavce. Sú stĺpcovito usporiadané a celá chrbtica je 2x esovito prehnutá. Jednotlivé stavce oddeľujú platničky, ktoré tlmia nárazy na chrbticu, spôsobené napríklad chôdzou, behom, skákaním či dvíhaním predmetov. K vyskočenej platničke dochádza vtedy, keď sa jej jadro posunie mimo strednej časti a dôjde k jeho vyčnievaniu cez tzv. platničkový prstenec. Vtedy jadro platničky začne tlačiť na nerv alebo svaly, čo je dôvodom veľmi bolestivých príznakov tohto problému.
Poškodenie platničky môže vzniknúť pri jednorazovej prudkej námahe alebo úraze, ale aj ako dôsledok dlhoročnej záťaže a zlých návykov. Najbežnejšie vyskočená platnička vzniká v spodnej časti chrbtice, kedy sa objavujú bolesti alebo znecitlivenie v oblasti sedacieho nervu, krížov a dolných končatín. Ak sa tento zdravotný problém objaví vyššie – napríklad v oblasti lopatiek či krku, bolesť zasahuje ramená, ruky a oblasť krčnej chrbtice. Často sa prejavuje tzv. „seknutím“, n
Príčiny vzniku vyskočenej platničky
Medzi významné rizikové faktory, ktoré môžu vplývať, alebo dokonca priamo spôsobiť herniu disku, patria napríklad:
- sedavý spôsob života, nedostatok pohybu,
- dvíhanie ťažkých predmetov, prudká námaha,
- nadváha,
- úraz,
- dlhodobé nesprávne držanie tela,
- fyzicky náročné povolanie,
- slabé svalstvo,
- vyšší vek, genetická predispozícia,
- fajčenie,
- metabolické ochorenia.
Liečba vyskočenej platničky
Liečba hernie disku závisí od toho, v akej miere je platnička vysunutá a aké symptómy pacient zažíva. Na úľavu od bolesti môžu prvú pomoc podať voľnopredajné lieky proti bolesti v kombinácii s režimovými opatreniami – oddychový režim, vyhýbanie sa namáhaniu chrbtice, respektíve postihnutého miesta, a taktiež vyhýbanie sa pozíciám, ktoré spôsobujú bolesť. Z dlhodobého hľadiska je potrebné zmeniť životný štýl: u niektorých ľudí to bude znamenať viac pravidelného pohybu, u iných zase zmena alebo prispôsobenie športových aktivít.
Vhodnou doplnkovou liečbou môžu byť aj voľnepredajné lieky určené na liečbu zápalových a bolestivých ochorení nervov. Tým, že regenerujú a vyživujú poškodené nervy, časom prispievajú aj k zníženiu bolesti. Práve výživa nervov je u „platničkárov“ dôležitá. Jedným z takýchto liekov je napríklad liek Milgamma a Milgamma N.
Pokiaľ sa váš stav nezlepšuje, je nutná návšteva svojho lekára, prípadne priamo neurológa. Stanoví vám diagnózu a aplikuje ďalšie liečebné postupy. Pri pohyb obmedzujúcich stavoch bude vhodné navštíviť fyzioterapeuta a absolvovať rehabilitačnú liečbu. Tú vám taktiež môže predpísať odborný lekár.