Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré čaje sú vhodné na kašeľ?

Keď nás trápi kašeľ, najčastejšie siahneme po voľnopredajných liekoch na jeho tlmenie alebo podporu vykašliavania hlienov. Pri tomto probléme ale môže ako doplnková liečba pomôcť aj prírodná alternatíva, a to práve bylinkové čaje. Sú chutné, doplnia pitný režim, počas choroby zahrejú a navyše svojimi účinkami môžu podporiť práve liečbu symptómov kašľa. Vďaka kombinácii dostupných liekov a čajov môže byť nepríjemnosť zvaná kašeľ čím skôr minulosťou.

Čo je kašeľ a ako sa prejavuje?

Prostredníctvom kašľa sa náš organizmus snaží odstrániť nahromadené hlieny alebo iné dráždivé častice z dýchacích ciest. Najčastejšou príčinou kašľa býva vírusové alebo bakteriálne ochorenie dýchacích ciest, prechladnutie či chrípka. Okrem toho sa však kašeľ môže objaviť napríklad aj ako prejav astmy, alergie, fajčenia, vdýchnutia dráždivých látok či prítomnosti cudzieho telesa v dýchacích cestách.

Symptómy kašľa sú odlišné na základe toho, či sa jedná o typ suchého alebo produktívneho kašľa. Ak dochádza k tvorbe hlienov a k ich následnému vykašliavaniu, hovoríme o produktívnom, takzvanom vlhkom kašli. V prípade, že je kašeľ dráždivý, bolestivý a netvoria sa pri ňom hlieny, jedná sa o suchý, respektíve dráždivý alebo neproduktívny kašeľ. Tento typ vie potrápiť najmä počas noci.

Aké čaje môžu pomôcť pri kašli?

Bylinkové čaje predstavujú veľmi odporúčaný spôsob, ako doplniť liečbu kašľa. Je to najmä z toho dôvodu, že bylinky sú bohaté na prospešné látky, ako napríklad silice alebo saponíny. Práve tie majú na sliznicu dýchacích ciest ochranný a regeneračný účinok, a taktiež môžu podporiť riedenie hlienu a jeho vykašliavanie. Druhým dôvodom je fakt, že počas choroby, a obzvlášť pri kašli, je dôležité piť viac tekutín ako zvyčajne. Teplé až vlažné čaje sú teda ideálnym spôsobom, ako ich doplniť.

Všeobecne platí, že tlmenie symptómov kašľa sa odvíja od toho, či sa jedná o suchý alebo produktívny typ. Aj výber konkrétnych byliniek je tomuto potom potrebné prispôsobiť. Pri vykašliavaní pomôžu napríklad tymián, podbeľ, skorocel, šalvia či pľúcnik. Pri suchom kašli zase pomôže materina dúška, lipa či sladké drievko. Pri nachladnutí a „pokašliavaní“ sú obľúbené aj čaj bazový, zázvorový či harmančekový. Väčšina z týchto čajov sa môže podávať aj deťom. Opatrné by ale mali byť tehotné ženy, pre ktoré nie sú vhodné všetky bylinky.

Čaje na kašeľ, ktoré si môžete objednať v našej online lekárni:

Neprehliadnite