Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Vyberáme čaj na vykašliavanie hlienov. Objavte bylinky, ktoré vám pomôžu pri vlhkom kašli

Hlien, nazývaný aj spútum, je produktom slizníc dýchacích ciest. Jeho úlohou je v prvom rade sliznice zvlhčovať a odstraňovať z nich cudzorodé látky a choroboplodné zárodky. Dalo by sa povedať, že hlien je akýmsi filtrom, ktorý chráni dýchacie cesty. Práve preto sa v prípade infekcie vírusmi alebo baktériami začne tvoriť vo väčšom množstve – telo sa pomocou neho snaží týchto škodlivých látok zbaviť.

Pri nadmernej tvorbe hlienov dochádza k ich odstraňovaniu z organizmu kašľom alebo smrkaním (pri nádche). Ak vás už niekedy trápil silný vlhký kašeľ, určite vám nemusíme hovoriť, že vykašliavanie hlienov nejde vždy úplne jednoducho. Práve preto sa odporúča užívať lieky na kašeľ, ktoré pomáhajú husté hlieny zriediť a podporiť činnosť priedušiek. Okrem liekov vám však môžu pomôcť aj bylinky a bylinné čaje na vykašliavanie hlienov. Viete, ktoré to sú?

Čo je dobré na vykašliavanie hlienov?

  • Okrem liekov je pri podpore vykašliavania hlienov dôležitý aj dostatočný pitný režim. Z väčšej časti by ho mala tvoriť čistá voda. Podporiť ho však môžete aj bylinnými čajmi, o ktorých si ešte povieme viac.
  • Nezabudnite pravidelne vetrať a zvlhčovať vzduch.
  • Pokiaľ možno, spite na vyvýšenom vankúši. Môžete tak znížiť množstvo nahromadeného hlienu v zadnej časti hrdla a tiež zmierniť dráždenie na kašeľ.
  • Na vykašliavanie hlienov má pozitívne účinky aj inhalovanie, vyskúšajte napríklad inhalovať minerálnu vodu Vincentku.

Čaje na vykašliavanie hlienov – aké bylinky v nich nájdete?

Šálka teplého čaju neraz zahreje nie len na tele, ale aj na duši. Navyše, ak siahnete po správnych bylinkách na vykašliavanie hlienov, pomôžu vám poraziť aj nepríjemný produktívny kašeľ. V čajoch na vykašliavanie nájdete najčastejšie tieto bylinky:

  • šalviu lekársku – má antibakteriálne, protizápalové a antivírusové účinky. Uľahčuje vykašliavanie, potláča zápal a podporuje zdravie dýchacej sústavy.
  • podbeľ liečivý – pomáha na priedušky aj pľúca, hojí zápaly v ústnej dutine a napomáha prevencii.
  • pľúcnik lekársky – vykazuje skvelé účinky na prečistenie dýchacej sústavy, zmierňuje zápal a uľahčuje vykašliavanie,
  • skorocel kopijovitý – má viacero účinkov, no v tomto prípade vám bude užitočné jeho priaznivé pôsobenie na dýchaciu sústavu, pretože chráni sliznice aj dýchacie cesty, pomáha predchádzať ochoreniam a má pozitívne účinky na vykašliavanie hlienov,
  • materinu dúšku – je skvelá proti baktériám, vírusom i parazitom a má výborné dezinfekčné účinky, vďaka čomu sa využíva pri prechladnutí, nádche, kašli ale i zápaloch v ústnej dutine.

Aký čaj na vykašliavanie si vybrať?

Ak máte medzi vyššie spomenutými bylinkami nejakú obľúbenú, môžete si doma pripraviť jednozložkový čaj. Mnoho byliniek si viete nazbierať a nasušiť sami. Ak ale túto možnosť nemáte, siahnite po kupovanom čaji vo forme nálevových vrecúšok alebo sypanom čaji.

 

Neviete si vybrať jednu bylinku? To nevadí. Skvelou voľbou sú aj takzvané prieduškové čaje. Spájajú v sebe účinky viacerých liečivých byliniek. Sú vhodné pri infekciách horných i dolných dýchacích ciest, pričom ich možno použiť ako doplnkovú liečbu. Medzi najobľúbenejšie patria napríklad:

Neprehliadnite