Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo je najlepšie na hemoroidy?

Hemoroidy vo všeobecnosti označujú žily v oblasti konečníka, no verejnosti sú známe skôr ako problém, ktorý spôsobujú –  a teda opuchnuté a zapálené žily. Sú sprevádzané nepríjemnými príznakmi ako krvácanie či bolesť. Znie to možno hrozivo, no jedná sa o pomerne bežný zdravotný problém, ktorý ľudovo označujeme ako zlatá žila. Na liečbu hemoroidov existuje viacero možností, napríklad užívanie voľnopredajných liekov, bylinky alebo aj režimové opatrenia.

Ako zistíte, že trpíte hemoroidmi?

Hemoroidy v podstate vznikajú ako dôsledok zvýšeného tlaku v oblasti konečníka. Žily v tejto oblasti sa potom zapaľujú, opúchajú a bolia. Najčastejšie rizikové faktory vzniku hemoroidov sú napríklad zápcha, hnačka, vyšší vek, stres, zlá životospráva, tehotenstvo, zadržiavanie stolice, sedavý spôsob života alebo príliš veľká námaha počas stolice. Medzi najčastejšie všeobecné symptómy hemoroidov patria:

  • nepríjemné svrbenie análneho otvoru,
  • pálenie, bolesť, opuch alebo pocit tlaku v oblasti konečníka,
  • krvácanie z konečníka pri stolici.

Konkrétne príznaky sa odvíjajú aj od toho, či sa jedná o vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy – vonkajšie možno nahmatať, no vnútorné sa nachádzajú vo vnútri konečníka, takže sa nahmatať nedajú.

Čo môže pomôcť liečiť hemoroidy?

V rámci domácej liečby hemoroidov je potrebné prihliadať na konkrétne symptómy, štádium a taktiež na to, aký typ hemoroidov pacienta trápi. Samoliečba bežných stavov vonkajších hemoroidov zvyčajne zahŕňa používanie lokálnych voľnopredajných prípravkov, najčastejšie mastí na hemoroidy, ktoré pomáhajú tlmiť nepríjemné príznaky. Dostupné sú aj prírodné prípravky s obsahom látok ako lidokaín, dubová kôra, kostihoj, repík či pagaštan konský.

Na liečbu vnútorných hemoroidov sa zvyčajne používajú čapíky alebo masti so špeciálnym aplikátorom. Môžu byť v prípade potreby doplnené o používanie vyššie spomenutých lokálnych gélov alebo krémov na odstránenie svrbenia.

Ako doplnková liečba pri oboch typoch hemoroidov sa môže využiť napríklad sedací kúpeľ alebo obklady s použitím vhodných bylín (už spomínaná dubová kôra, kostihoj či repík). Pri hemoroidoch je nutné prísne dodržiavať správnu intímnu hygienu, respektíve hygienu v análnej oblasti.

Dôležitý je aj jedálniček bohatý na vlákninu a dostatočný pitný režim. Vyhnite sa noseniu tesnej spodnej bielizne, alkoholu, kofeínu a taktiež konzumácii potravín s dráždivým efektom, ako sú napríklad pikantné jedlá alebo citrusy. Pomôcť môže aj pravidelný primeraný pohyb. Ak sa stav po samoliečbe nezlepšuje, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

S liečbou hemoroidov vám pomôžu tieto produkty:

Neprehliadnite