Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo nejesť počas kojenia?

Tak, ako počas tehotenstva, aj počas dojčenia si mamičky musia niektoré potraviny odoprieť. To ale ešte neznamená, že je potrebné dodržiavať nejakú drastickú diétu. Avšak všetko, čo mamička zje, sa dostáva aj do mlieka. Treba sa však vyhnúť niektorým potravinám, ktoré by dieťatku mohli spôsobiť problémy. Ktoré potraviny pre dojčiace ženy nie sú vhodné?

Čo sa odporúča nekonzumovať počas dojčenia?

Ak kojíte, myslite hlavne na to, že váš jedálniček musí zdravý, pestrý a vyvážený. Materské mlieko je totižto jedinou výživou dieťatka, no a ako iste viete – všetko, čo zjete, sa dostane aj do mlieka. Mali by ste preto dbať predovšetkým na konzumáciu takých potravín, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a iné dôležité látky pre zdravý vývoj vášho bábätka. Rozhodujúca je aj kvalita potravín.

Na druhej strane však existujú aj potraviny, ktoré by dojčatám mohli spôsobiť rôzne problémy – napríklad nadúvanie, koliky a podobne. Ktoré potraviny by ste počas obdobia dojčenia mali zo svojho jedálnička vylúčiť, prípadne obmedziť na menšie množstvo? 

  • Polotovary a priemyselne vyrábané potraviny, ako sú napríklad chipsy, lacné čokolády, zákusky a podobne. 
  • Nedostatočne tepelne upravené potraviny, ako je tatarák, sushi, vajíčko namäkko, majonéza a podobne.
  • Pikantné a príliš korenené jedlá. Tiež samotné koreniny vo vysokom množstve – chilli, škorica, čierne korenie alebo kari.
  • Vyprážané jedlá.
  • Potraviny s obsahom umelých  sladidiel, rafinovaných cukrov a konzervantov.
  • Zeleninu, ovocie a strukoviny, ktoré môžu zapríčiniť nadúvanie – napríklad kapusta, brokolica, karfiol, hrach, šošovica a pod. 
  • Potenciálne alergény, medzi ktoré sa radia napríklad citrusové plody, mak, kravské mlieko alebo arašidy.
  • Nepasterizované mliečne výrobky – ako je napríklad bryndza, žinčica či syry s plesňou.
  • Ryby s obsahom ortuti – napríklad makrela, žralok, zubáč alebo šťuka. Ryby „zakázané“ nie sú, no je potrebné dávať si pozor na ich množstvo.

Rovnako bude vhodné vzdať sa na čas nápojom s obsahom kofeínu a alkoholu. Vylúčený je tiež príjem nikotínu, a teda fajčenie či už klasických cigariet alebo elektronických cigariet.

Ako podporiť kojenie a tvorbu materského mlieka?

Základ pre „bezproblémovú“ laktáciu tvorí pestrá strava, dostatočný spánok, pokoj, mierny pohyb a normálny pitný režim. Ak niečo z tohto absentuje, môže to zapríčiniť zníženie tvorby materského mlieka. Najväčší problém býva predovšetkým so stravou a nedostatočným príjmom vitamínov a minerálov. Práve preto sú k dispozícii špeciálne výživové doplnky pre dojčiace matky s obsahom potrebných vitamínov a minerálov, ktorými môžete jedálniček doplniť.

Prospešný účinok môžu mať aj niektoré bylinky, a to napríklad alchemilka, žihľava, fenikel obyčajný, jastrabina lekárska alebo senovka grécka. Nájdete ich aj vo forme čajových zmesí, určených priamo pre dojčiace mamičky.

Produkty na podporu dojčenia nájdete aj v našej online lekárni:

Neprehliadnite