Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na bolesť hrdla?

Bolesť hrdla je zvyčajným príznakom niektorých vírusových alebo bakteriálnych infekcií. V  prípade vírusových infekcií býva bolesť miernejšia a jej priebeh je rýchlejší, zatiaľ čo pri bakteriálnom pôvode hrdlo bolí silnejšie a dlhšie. Ako si pri bolestiach pomôcť? Najobľúbenejšie sú voľnopredajné lieky, bylinky a taktiež režimové opatrenia. V článku vám vysvetlíme, ako bolesť hrdla vzniká a čo vám na ňu môže pomôcť.

Bolesť hrdla rozhodne nie je príjemná. Ako vzniká?

Opuch v oblasti mandlí, ťažkosti s prehĺtaním, pálenie v krku a samozrejme bolesť je v podstate odpoveďou imunitného systému na baktérie, vírusy alebo iné podnety, ktoré sa do nášho organizmu dostali. Za bolesť hrdla sú najčastejšie zodpovedné streptokokové a stafylokokové infekcie, spôsobujúce napríklad angínu, chrípku, zápal krčných mandlí, zápal hlasiviek, zápal hltana alebo zápal horných dýchacích ciest. Tieto infekcie môžeme dostať zo vzduchu, ktorý dýchame – a to buď tak, že prechladneme, alebo sa nakazíme od iného chorého človeka.

Bolesť hrdla môže byť vyvolaná aj iným typom zápalu alebo infekcie. Hrdlo bolí napríklad aj pri zápale hrtana, pažeráka, slinnej žľazy, hrtanovej príklopky alebo mykotickej infekcii zapríčinenej kvasinkou Candida albicans.

Okrem vírusov a baktérií sa na bolesti a podráždení hrdla môžu podieľať aj:

  • studené jedlá a nápoje,
  • klimatizácia,
  • suchý vzduch,
  • cigaretový dym alebo chemikálie,
  • dlhodobé rozprávanie,
  • zranenie v krku,
  • alergia,
  • Gastroezofageálny reflux.

Čo vám môže pomôcť na boľavé hrdlo?

Dôležité je poznať, čo bolesť hrdla spôsobilo. Pokiaľ je pre vás bolesť až neznesiteľná, prípadne máte podozrenie, že môže byť spôsobená inou príčinou ako chrípkou či prechladnutím, urýchlene navštívte lekára. Lekárska pomoc bude potrebná aj v prípade, že je bolesť hrdla spôsobená baktériami – tá sa totiž dá liečiť len antibiotikami. Ak ale bolesť hrdla spôsobil vírus (napríklad vírus chrípky), na doplnkovú liečbu alebo samoliečbu môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch s lokálnym anestetickým a protizápalovým účinkom. Takéto prípravky majú formu spreja, pastiliek na cmúľanie, sirupu alebo kvapiek na prípravu roztoku na kloktanie.

Výber voľnopredajných liekov na liečbu boľavého hrdla:

 

Pri liečbe bolesti hrdla nezabudnite ani na bylinné čaje a podporu imunity

Liečbu boľavého hrdla môžete doplniť aj o pitie bylinkových čajov, ktoré pomáhajú bolesť hrdla zmierniť – napríklad šalviový, skorocelový, nechtíkový alebo harmančekový. Pomôcť môže aj kloktanie teplej slanej vody alebo niektorý z receptov našich starých mám – napríklad príprava sirupu, pasty či čaju z medu, cesnaku, cibule alebo zázvoru.

 

 

Tak ako pri liečbe každého ochorenia, aj pri bolesti hrdla je dôležitý pokoj, oddych, spánok, pobyt v teple a posilnenie imunity. Presne na tento účel nájdete v našej online lekárni viacero doplnkov s obsahom vitamínu C, vitamínu D, echinacey, hlivy ustricovej a ďalších látok stimulujúcich imunitný systém. Toto sú niektoré z nich:

Neprehliadnite