Čo robiť, keď mi je zle z alkoholu?
Ak si doprajete väčšie množstvo alkoholu, na druhý deň vás môžu poriadne potrápiť nepríjemné ťažkosti. Vplyv alkoholu na náš organizmus jednoznačne nie je pozitívny. To, ako ho váš organizmus zvládne „prijať“, závisí od veku, pohlavia, celkového zdravotného stavu, ale aj genetických faktorov. Čo požitie alkoholu môže spôsobiť?
Najprv sú to samozrejme príjemné stavy, kedy človek stráca hanblivosť, má lepšiu náladu a cíti sa dobre. Pokiaľ to ale preženiete, na druhý deň vás môžu postihnúť tráviace problémy, bolesť hlavy a nadmerná únava. V takomto prípade vám môžu pomôcť režimové opatrenia, výživové doplnky, ale aj správne zvolená strava.
Najčastejšie príznaky „opice“ po alkohole
Príznaky opice, ako slangovo nazývame nepríjemný stav po požití alkoholu, sú zväčša spojené s tráviacimi ťažkosťami. Objaviť sa môže bolesť žalúdka, žalúdočné kŕče, nutkanie na vracanie alebo samotné vracanie, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesť brucha, hnačka, pálenie záhy.
Okrem tráviacich problémov sa môže objaviť bolesť hlavy, únava, vyčerpanosť, bolesť svalov a podráždenosť. Prečo všetky tieto problémy vznikajú? Dôvody sú nasledovné:
- Dehydratácia – naše telo je jednoducho dehydratované. Chýba mu „nealko“, z čoho nás následne môže bolieť hlava.
- Tvorba žalúdočnej kyseliny – alkohol dráždi sliznicu žalúdka, čím dochádza k zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny a žalúdok je prekyslený. Preto nám býva zle.
- Odbúravanie alkoholu – alkohol sa odbúrava v pečeni. Tá sa „po opici“ venuje len jemu, a tak nestíha premieňať cukor, vďaka ktorému by sme načerpali potrebnú energiu. Z tohto dôvodu je človek unavený.
Alkohol teda z nášho tela odvádza vodu, a tiež dôležité vitamíny a minerály. Čo teda robiť? Ideálne doplniť potrebnú vodu, minerály aj vitamíny. Pozrime sa na to, ako nevoľnosť čo najviac zmierniť.
Čo môže pomôcť na nevoľnosť z alkoholu?
Nevoľnosť sa objavuje aj ako prirodzená reakcia na toxické látky, ktoré alkohol obsahuje. Ako teda pri tráviacich ťažkostiach z alkoholu postupovať?
1. Doplňte do organizmu stratené tekutiny. Siahnite po čistej vode alebo bylinkových čajoch – na tráviace ťažkosti môže pomôcť napríklad mäta alebo rumanček. Pri nevoľnosti vám môžu pomôcť aj šumienky alebo výživové doplnky s vplyvom na tráviaci systém – napríklad Vyprošťovák, ktorý neutralizuje nadbytočné žalúdočné kyseliny.
2. Taktiež ja potrebné doplniť potrebné vitamíny a minerály, a to predovšetkým zinok, vitamín C a vitamíny zo skupiny B.
3. Jedzte správne. Jedálniček po opici by mal byť plný výživných potravín. Vyhnite sa mastným a ťažkým jedlám. Ak je vám zle, pomôcť môže aj kvalitný slepačí, zeleninový alebo hovädzí vývar. Vyhnite sa kyslým potravinám a káve.
4. Doprajte telu potrebnú regeneráciu. Na druhej strane, neprežeňte to s ležaním. Niekedy je vhodné premôcť sa a vyjsť na krátku prechádzku na čerstvom vzduchu alebo si dať vlažnú sprchu. Telo sa tak vzpruží a vám bude lepšie.