Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Dá sa vyliečiť paradentóza?

Paradentóza, zvaná aj parodontitída, je síce nepríjemné ochorenie, no odpoveď znie: Áno, paradentózu je možné liečiť. A čo je ešte dôležitejšie, pokiaľ ju podchytíte už v začiatkoch, môžete ju vyliečiť úplne. Ide o zápal závesného aparátu zubov, ktorý je veľmi často spôsobený nesprávnou alebo nedostatočnou ústnou hygienou. Zistite, čo môžete pre liečbu paradentózy spraviť vy sami a pozrite si naše tipy na vhodné zubné kefky, pasty a ďalšie prípravky.

Prečo máte parodontitídu?

Ešte predtým ako sa pustíme do samotnej liečby tohto ochorenia, je dôležité spomenúť, prečo vlastne vzniká. Niektorí ľudia môžu mať na vznik paradentózy genetické predpoklady. U týchto ľudí potom ochorenie môže ľahšie prepuknúť alebo sa rýchlejšie rozvinúť. Najväčší podiel na vzniku tohto ochorenia má však zubný povlak, respektíve jeho hromadenie, nesprávna ústna hygiena a zlý životný štýl.

Zubný povlak je zložený zo slín, zvyškov jedla a baktérií, ktoré rozpúšťajú sklovinu a vytvárajú vhodné prostredie pre vznik zápalu. V počiatočných štádiách vzniká zápal ďasna, ktorý môže postupovať a postihnúť závesný aparát zuba. Zubný povlak je preto potrebné pravidelne odstraňovať, a to poctivou ústnou hygienou. Tá je základom nielen pre liečbu, ale aj pre prevenciu paradentózy.

Príznaky parodontitídy

  • Krvácanie ďasien pri čistení zubov a konzumácii jedla
  • Opuchnutie, citlivosť a bolesť ďasien, prípadne prítomnosť hnisu
  • Zápach z úst a nepríjemná „pachuť“
  • Pocit brnenia, tlaku alebo tŕpnutia zubov
  • Ústup ďasien, následné kývanie zubov a vytvorenie medzery medzi nimi

Liečba paradentózy

Liečba parodontitídy sa líši od stupňa jej závažnosti. Pri ľahších stupňoch vám môžu pomôcť voľnopredajné prípravky, pri ťažších treba liečbu konzultovať s dentistom. V každom prípade je však kľúčová práve správna starostlivosť o chrup a ústnu dutinu. Ústna hygiena by mala byť dôkladná, pravidelná a samozrejme šetrná – aj nadmerné či agresívne čistenie zubov môže byť príčinou problémov so zubami. Ako na umývanie zubov pri parodontitíde?

Vyberte si správnu zubnú kefku

Pri výbere zubnej kefky dajte pozor, aby ste nesiahli po takej, ktorá má príliš tvrdé štetinky. Tie môžu ďasná viac podráždiť, spôsobiť ich krvácanie a bolesť. Odporúča sa siahnuť skôr po kefke s jemnými mäkkými štetinkami, ktorá zuby čistí dôkladne a súčasne šetrne.

 

Siahnite po kvalitnej zubnej paste na paradentózu

Zubné pasty na paradentózu obsahujú látky, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal, chrániť ďasná, zubnú sklovinu a samozrejme odstraňujú zubný povlak. Asi najznámejšou značkou zubných pást na paradentózu je Parodontax.

 

Nezabúdajte na medzizubné priestory a ústnu dutinu

Keďže sú ďasná pri paradentóze citlivé a môžu bolieť, je dôležité, aby ste boli pri čistení medzizubných priestorov opatrný. Siahnite napríklad po zubných nitiach či medzizubných kefkách, no používajte ich jemne a s citom. Na záver nezabudnite na ústnu vodu – nielenže sa postará o váš svieži dych, ale odstráni tiež prípadné zvyšky baktérií a zubného povlaku.

 

Ďalšie prípravky, ktoré vám môžu pri paradentóze pomôcť:

Neprehliadnite