Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Dá sa zbaviť streptokoka bez antibiotík?

Baktérie z radu streptokok sa prirodzene vyskytujú v našom organizme ako súčasť bakteriálnej mikroflóry kože, slizníc a slín. Niektoré streptokoky nezapríčiňujú žiadne problémy, iné – patologické druhy, spôsobujú vznik viacerých nepríjemných ochorení. Môžu byť napríklad príčinou zápalov dýchacích ciest, infekcie hrdla, kožných problémov či ochorení súvisiacich s močovým ústrojenstvom. Ako prebieha liečba a ako sa do budúcna pred streptokokom preventívne brániť? To vám v krátkosti vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Čo sú streptokoky a čo spôsobujú?

Na začiatok je dôležité pochopiť, čo to tie streptokoky vlastne sú. Týmto pojmom označujeme pomerne bežné baktérie. V súčasnosti je objavených okolo 70 druhov. Rozdeľujeme ich na bežné a na patologické druhy. Medzi najčastejšie druhy patologických streptokokov spôsobujúcich rôzne ochorenia patrí:

  • Streptococcus pyogenes, streptokok skupiny A – šíri sa kvapôčkovou infekciou, do organizmu sa dostáva cez dýchacie cesty. Je veľmi nákazlivý, spôsobuje napríklad zápal mandlí, zápal hltana, infekcie dýchacích ciest, kožné problémy, reumatickú horúčku a taktiež závažné ochorenie šarlach, ktoré má podobné prejavy ako angína.
  • Streptococcus agalactiae, streptokok skupiny B – u dospelých môže spôsobiť infekcie močových ciest, u žien aj vaginálne problémy. U novorodencov vyvoláva infekciu, ktorá sa môže prejaviť už počas prvého týždňa od narodenia.
  • Streptococcus pneumoniae, respektíve pneumokok – spôsobuje pneumokokové infekcie, zápal pľúc alebo aj závažný problém nazývaný meningitída – zápal mozgových blán.

Dá sa streptokok liečiť bez antibiotík? 

Streptokoka sa bez antibiotík nezbavíte. Konkrétny druh antibiotík vám predpíše lekár na základe kultivačného vyšetrenia citlivosti na streptokoka. Najčastejšie sa jedná o penicilíny, cefalosporíny alebo makrolidy. Antibiotiká je potrebné užívať presne podľa odporúčaní lekára a dostatočne dlhú dobu, aby došlo k dôkladnému preliečeniu infekcie. Pri kožných prejavoch sa môžu podávať antibiotiká vo forme krému priamo na postihnuté miesta. 

Čo môže pomôcť pri podpornej liečbe?

Rekonvalescenciu môžete podporiť rôznymi spôsobmi. Podporná liečba streptokokov zväčša spočíva v zvýšenom pitnom režime, podpore imunity a rôznych režimových opatreniach. Na pitný režim sú v období choroby ideálne bylinkové čaje. Na podporu imunity môžete siahnuť po rôznych vitamínoch, multivitamínoch alebo doplnkoch s obsahom prírodných látok, ako sú echinacea, rakytník, hliva ustricová a podobne. 

Počas liečby antibiotikami sa vždy odporúča aj užívanie probiotík, ktoré majú pozitívny vplyv na rovnováhu črevnej mikroflóry. Ďalšia podporná liečba sa potom odvíja od konkrétneho ochorenia, ktoré streptokoky spôsobili. Zahŕňať môže napríklad lieky na tlmenie bolesti, horúčky, kašľa, vhodné prípravky na elimináciu kožných alebo vaginálnych prejavov a podobne. Dôležitý je aj pokoj, oddych a taktiež prevencia v podobe dodržiavania hygieny, dôkladného umývania rúk a taktiež obmedzenia kontaktu s chorými ľuďmi.

Prípravky na podpornú liečbu streptokoka:

Buďte rýchlejšie fit vďaka doplnkovej liečbe. Pripravili sme pre vás zoznam produktov na posilnenie imunity a rýchlejšiu rekonvalescenciu.

 

Neprehliadnite