Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Dietetické krmivo pre psov – kedy ho psovi naservírovať?

Na trhu nájdete široký výber rôznych druhov krmiva pre psov. Na jednej strane sa líšia formou – poznáme kapsičky, konzervy, granule, pamlsky a podobne. Na druhej strane sa však odlišujú aj zložením. Niektoré krmivá sú totiž špeciálne navrhnuté pre psíky, ktoré trápia zdravotné ťažkosti. Takéto krmivo sa nazýva dietetické krmivo, no poznať ho môžete aj pod názvom veterinárne krmivo či diétne krmivo pre psy.

Dietetické krmivo pre psy patrí k veterinárnym krmivám a dostanete ho kúpiť v lekárňach alebo špecializovaných predajniach. Takéto dietetické krmivo je určené pre psíky s ochoreniami tráviaceho traktu či inými zdravotnými problémami vyžadujúcimi špeciálnu stravu, prípadne jej úpravu. Tieto krmivá bývajú označené napríklad ako diet, gastrointestinal, obesity, diabetes a podobne.

V čom je dietetické krmivo pre psov iné od toho bežného?

Dietetické krmivo pre psov má okrem úlohy nasýtiť aj inú úlohu, a to liečiť – respektíve podporovať zdravie tráviacej sústavy a celkové zdravie psíka. Ide o vysokokvalitné krmivá s obsahom kvalitných bielkovín a obmedzeným, respektíve kontrolovaným množstvom tuku, vitamínov a minerálov. Ďalej v diétnom krmive nájdete aj rôzne špecifické zložky prispôsobené danému zdravotnému problému. Tento typ krmiva býva ľahšie stráviteľný a menej zaťažuje organizmus.

Kedy psíkom podávať dietetické krmivo?

Keďže ide o špeciálny typ krmiva, malo by sa psovi podávať v prípade, že sa u neho objavia zdravotné ťažkosti. Dietetické krmivo je vhodné napríklad pre psíky s:

  • alergiami,
  • citlivým trávením alebo ochoreniami tráviaceho traktu,
  • ochoreniami obličiek alebo srdca,
  • nadváhou,
  • cukrovkou,
  • ochoreniami pankreasu.

Môžete „naordinovať“ diétne krmivo pre psy aj bez porady s veterinárom?

Diétne krmivo pre psy je voľne dostupné. To znamená, že na jeho kúpu nepotrebujete žiaden predpis od veterinára. Zabúdať by ste ale nemali na to, že pokiaľ má psík nejaké zdravotné problémy, určite by ste ho nemali skúšať liečiť sami. Krmivo samotné ho totiž nevylieči. Ak mu chcete naozaj pomôcť, vezmite ho k veterinárovi. Ten ho prezrie, vyšetrí, urobí mu potrebné testy, nastaví mu liečbu a diétne obmedzenia presne podľa toho, čo psík naozaj potrebuje. Toto krmivo preto psíkovi samovoľne nenasadzujte.

Ako zmeniť psovi krmivo?

Ak potrebujete psíkovi zmeniť krmivo, napríklad za to dietetické, myslite na to, že nesmiete len tak vymeniť jedno za druhé. Tráviaci systém vášho štvornohého priateľa bude zvyknutý na predošlé krmivo a prudká zmena by ho mohla viac podráždiť a spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad hnačky, zvracanie a podobne.

Na zmenu krmiva by ste preto mali ísť opatrne a postupne. Skúste najprv po malých množstvách primiešavať nové krmivo k starému. Postupne tieto množstvá zvyšujte až na koniec plynulo vymeníte celú dávku starého krmiva za nové.

Neprehliadnite