Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Dlhodobá hnačka u dospelých

Hnačka je zvyčajne symptómom podráždenia tráviaceho traktu. Prejavuje sa vodnatou stolicou, častou frekvenciou vyprázdňovania a prítomné sú aj bolesti brucha alebo kŕče. Hnačka môže byť akútna alebo chronická – v tomto prípade je nevyhnutné navštíviť lekára, pretože dlhotrvajúca a opakujúca sa hnačka môže byť príznakom zdravotného problému, ktorý je potrebné riešiť a liečiť. 

Najčastejšie príznaky a príčiny hnačky

Hnačku spoznáte predovšetkým podľa toho, že potreba vyprázdňovania je častá, náhla a objavuje sa viac ako 3x počas dňa. Stolica je riedka až vodnatá. Okrem týchto javov sa objavujú aj:

  • bolesti brucha, kŕče v bruchu,
  • nevoľnosť, zvracanie, zvýšená telesná teplota,
  • krv v stolici alebo hlien,
  • celková slabosť, dehydratácia organizmu.

Akútna hnačka vzniká náhle a jej príznaky zvyčajne rýchlo odoznejú. Môže ju zapríčiniť napríklad vírus, infekcia, parazity, pokazené jedlo, zlá kombinácia potravín, užívanie niektorých liekov ale aj stres.

Stretnúť sa však môžeme aj s chronickou – dlhodobou hnačkou, ktorá môže trvať aj niekoľko týždňov. Môže byť príznakom ochorení tráviaceho traktu, celiakie, intolerancie laktózy, potravinových alergií alebo problémoch so štítnou žľazou. 

Čo môže signalizovať dlhodobá hnačka u dospelých?

Dlhodobo trvajúca hnačka u dospelých môže poukazovať na viaceré zdravotné problémy. Môže sa jednať napríklad o:

  • potravinovú alergiu – napríklad na lepok alebo laktózu,
  • syndróm dráždivého čreva,
  • Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu,
  • histamínovú alergiu, hormonálne poruchy,
  • črevnú infekciu,
  • onkologické ochorenie tráviaceho traktu.

Ak je hnačka intenzívna, trvá niekoľko dní až týždňov, a neustupuje ani po samoliečbe, je nevyhnutné vyhľadať lekára. Návšteva lekára je nevyhnutná aj v prípade, ak sa pridajú ďalšie ťažkosti, ako napríklad krv alebo hlien v stolici, horúčka, vracanie, silné kŕče alebo príliš časté vyprázdňovanie počas dňa.

Čo môže pomôcť pri akútnej hnačke?

Dlhodobú chronickú hnačku by ste nemali liečiť sami, ale poradiť sa s lekárom. Pri akútnej hnačke je zase potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii organizmu, a taktiež diétny stravovací režim. Známym pomocníkom pri hnačke sú napríklad banány. Čo sa týka liekov z lekárne, môžete siahnuť napríklad po čiernom uhlí alebo obľúbenom prípravku Hylak forte alebo Smecta. Tie sa oplatí mať v domácej lekárničke pre akútne prípady. 

Na zmiernenie príznakov hnačky môžu pomôcť tieto produkty:

Neprehliadnite