Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako si poradiť s dlhotrvajúcimi vysokými horúčkami?

Normálna telesná teplota sa pohybuje v rozmedzí 36°C – 37°C. V prípade, že náš imunitný systém bojuje s infekciou alebo zápalom, dá to najavo zvýšenou teplotou, prípadne horúčkou. Tá môže byť pre náš organizmus záťažou, a preto je potrebné ju liečiť dostupnými liekmi a režimovými opatreniami. Už na úvod však musíme upozorniť, že pokiaľ vás trápia dlhotrvajúce vysoké horúčky (v trvaní viac ako 2 max 3 dni), je nutná návšteva alebo kontaktovanie lekára. Tento stav je život ohrozujúci, a preto by ste ho nemali liečiť sami doma.

Zvýšená teplota vs. horúčka. Aký je medzi nimi rozdiel?

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že zvýšená teplota a horúčka je to isté, nie je to tak. O zvýšenej teplote hovoríme vtedy, ak je pomocou teplomeru nameraná telesná teplota vo výške 37 °C – 38 °C. Pozor: V tomto prípade nie je nutné zvýšenú teplotu znižovať liekmi alebo zábalmi. Ide len o signál, že náš imunitný systém bojuje proti prítomným baktériám alebo vírusom. Stačí si uvariť šálku čaju, ľahnúť si, oddychovať a posilňovať imunitu.

Zvýšená teplota je bežným javom napríklad aj po očkovaní, úraze alebo po operačnom zákroku. Ak sa ale na teplomere objaví hodnota nad 38 °C, už hovoríme o horúčke – odborne nazývanej pyrexia. Horúčka poukazuje na to, že náš organizmus usilovne bojuje proti nejakému pôvodcovi ochorenia. V takomto prípade je potrebné zasiahnuť a teplotu znižovať dostupnými prostriedkami.

Telesná teplota vyššia ako 38,5°C so sebou dokonca môže niesť zdravotné riziká a môže byť pre naše telo škodlivá. Ak sebe alebo vášmu blízkemu nameriate hodnotu nad 40°C, môže sa jednať o život ohrozujúci stav a je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Čo môže pomôcť znížiť horúčku?

Na zníženie horúčky môžete siahnuť po osvedčených voľnopredajných liekoch nazývaných antipyretiká. Práve tie pomáhajú znižovať horúčku. Patria sem lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Najrýchlejší nástup účinku sa pripisuje paracetamolu, v prípade ibuprofenu ale zase účinok trvá dlhšie. Ak horúčka po podaní lieku neklesá, môžete po 4 hodinách užiť liek s inou účinnou látkou. Neprekračujte však dennú odporúčanú dávku.

V prípade, že sa jedná o horúčku u detí, siahnite po liekoch určených pre najmenších. Pozor: Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej nie sú vhodné pre deti do 15 rokov.

Pri horúčke u detí i dospelých dodržiavajte dostatočný pitný režim. Najlepšie je samozrejme voda alebo vlažný čaj. Napríklad taký lipový alebo bazový čaj môžu mať účinky aj na znižovanie teploty. Ako doplnková liečba môže taktiež pomôcť vlažná sprcha alebo zábaly, kedy namočíte uteráky do vlažnej vody, vyžmýkate ich a priložíte na hrudník a chrbát. Následne ich ešte prekryjete suchým uterákom.

Lieky – antipyretiká, určené na zníženie horúčky:

Neprehliadnite