Doplnky a prípravky na začínajúce kŕčové žily
Kŕčové žily dolných končatín, odborne nazývané varixy dolných končatín, predstavujú ochorenie žíl, ktoré označujeme ako chronickú žilovú nedostatočnosť. Na ich vzniku sa podieľa mnoho vplyvov a stretávame sa s nimi pomerne bežne. Častejšie trápia ženy, no nevyhýbajú sa ani mužom. Začínajúce kŕčové žily sú zo začiatku skôr estetickým problémom, no zároveň takým, ktorý treba ihneď riešiť, aby sa k nemu nepridali aj zdravotné komplikácie.
Aké sú príčiny vzniku kŕčových žíl?
Za vznik kŕčových žíl môže viacero faktorov. Medzi tie najčastejšie patria:
- obezita a nadváha,
- tehotenstvo,
- fajčenie,
- genetická predispozícia (oslabenie steny žíl),
- zápcha,
- nedostatok pohybu,
- zlá životospráva – napríklad veľa soli v strave, nedostatok vlákniny,
- užívanie niektorých liekov s obsahom estrogénu (antikoncepcia),
- sedavé zamestnanie, prekrížené nohy v sede,
- nosenie tesného oblečenia a nevhodnej obuvi,
- dlhé státie.
Vznik kŕčových žíl taktiež môže ovplyvniť vek, vysoký krvný tlak alebo aj srdcové ochorenia.
Ako sa prejavujú kŕčové žily?
Príznaky kŕčových žíl sa líšia v závislosti od ich štádia. Prvé štádium naznačujú viditeľné, tenké žilky, tzv. metličkové venektázie. Druhé štádium predstavujú o čosi výraznejšie, rozšírené a rôzne zatočené cievy – v tomto prípade sa už môže objaviť aj bolesť či svrbenie kože. V treťom štádiu už možno pozorovať výrazne rozšírené cievy, ktoré možno aj nahmatať a tento stav môže byť sprevádzaný opuchom nôh alebo aj ekzémom.
Na kŕčové žily dolných končatín môžu poukazovať napríklad tieto združené príznaky:
- zamodralé, fialové cievy,
- kožné zmeny na nohách,
- bolesť a opuch nôh,
- pocit napätia v lýtkach,
- svalové kŕče v nohách, najmä v noci,
- pocit mravčenia či pálenia v nohách.
Kŕčové žily rozlišujeme na primárne alebo sekundárne. V prípade primárnych nie je presne definovaná ich príčina a za ich vznik môže niektorý z rizikových faktorov, prípadne ich kombinácia. Sekundárne vznikajú ako dôsledok ochorenia, napríklad trombózy.
Prevencia vzniku a liečba kŕčových žíl
Už vzniknuté kŕčové žily, bohužiaľ, nie je možné liečiť. Vo väčšine prípadov sa dajú odstrániť chirurgicky, a to laserovou terapiou alebo rádiofrekvenciou. Pri prvých príznakoch ich vzniku, u ľahšej formy alebo v rámci prevencie ich vzniku sa odporúča:
- nosenie kompresívnych pančúch,
- dostatočný a pravidelný pohyb,
- dostatočný pitný režim,
- strava bohatá na vlákninu, vitamíny a rutín (nachádza sa napríklad v pohánke),
- masáž a lymfodrenáž.
Nápomocné vám môžu byť aj voľnopredajné masti alebo gély s účinnými látkami, konkrétne napríklad Heparoid alebo Lioton gél 100 000.
Vhodné je aj užívanie doplnkov s obsahom vitamínu E, C, D, zinku, selénu, hesperidínu či diosmínu. Z prírodnej lekárne môžete siahnuť po bylinkách (vo forme čaju, tinktúry alebo balzamu), ako je napríklad nechtík lekársky, kostihoj lekársky, arnika alebo aloe vera.