Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako zmierniť extrémnu plynatosť?

Plynatosť vzniká vtedy, keď dochádza k nahromadeniu plynov v čreve. Je jasným signálom toho, že s vaším trávením nie je všetko v úplnom poriadku. Môže sa objaviť napríklad kvôli nesprávnej kombinácii jedál alebo prejedaniu sa, no ak je naozaj extrémna a dlhodobá, môže byť príznakom vážnejších zdravotných problémov.

Najčastejšie prejavy a príčiny vzniku plynatosti

Medzi najčastejšie faktory ovplyvňujúce vznik plynatosti patrí napríklad konzumácia niektorých potravín, nesprávna kombinácia jedál, nedostatok pohybu, stres, u žien menštruačný cyklus alebo tehotenstvo, prípadne nesprávna činnosť tráviacich orgánov. Môže sa ale objaviť aj v súvislosti s inými zdravotnými problémami.

Pre plynatosť sú typické prejavy ako napríklad pocity nafúknutého a tvrdého brucha, bolesti brucha, kŕče v bruchu, tlak v podbrušku či škvŕkanie v bruchu.

Na aký problém môže poukazovať extrémna plynatosť?

Častá a extrémna plynatosť môže byť symptómom zdravotných problémov, ako je napríklad:

  • intolerancia laktózy alebo potravinová intolerancia, celiakia,
  • cukrovka,
  • divertikulóza – zápalové ochorenie hrubého čreva,
  • pálenie záhy,
  • syndróm dráždivého čreva,
  • gastroenteritída, pankreatitída, Crohnova choroba,
  • zápcha.

Ak sa u vás objavuje zvýšená plynatosť, prípadne sa pridajú príznaky ako opuchnuté brucho, bolesti brucha, vracanie alebo hnačka, návštevu lekára neodkladajte.

Ako sa zbaviť plynov v črevách?

Pri plynatosti sa na samoliečbu využívajú lieky, ktorých hlavným cieľom je znižovať tvorbu plynov v tráviacom trakte. Nazývajú sa antiflatulenciá. Obľúbeným prípravkom používaným pri plynatosti je napríklad Espumisan. Pri bolestivých kŕčoch môžu pomôcť lieky, ktoré ich zmierňujú a patria do skupiny nazývanej spazmolytiká.

Okrem voľnopredajných liekov môžu pomôcť aj bylinky, a to napríklad fenikel, medovka či mäta. Z preventívneho hľadiska a aj na pomoc pri už vzniknutej plynatosti je potrebné dbať o zdravú životosprávu, pohyb, pestrý jedálniček, príjem vlákniny a dostatočný pitný režim. 

Na podporu trávenia si môžete zaobstarať rôzne výživové doplnky, probiotiká alebo siahnuť po bylinkách, ktoré majú na tráviaci proces blahodarný vplyv. Odporúčaný je aj občasný detox organizmu. Ak sa váš stav nezlepšuje alebo je u vás plynatosť príliš častá, navštívte lekára.

Na plynatosť vám môžu pomôcť tieto produkty:

Neprehliadnite