Laryngitída u detí – ako sa prejavuje a lieči?
Laryngitída predstavuje jedno z najčastejších zápalových ochorení dýchacích ciest. Dokáže potrápiť dospelých aj deti. Pokým však dospelý človek s jej zvládnutím zvyčajne nemá žiaden problém, u detských pacientov sa kvôli anatómii dýchacích ciest môžu vyskytnúť komplikácie a priebeh môže byť o čosi závažnejší. Stav dieťaťa je preto potrebné pozorne sledovať a v prípade jeho zhoršenia ihneď zasiahnuť.
Čo je to laryngitída a aké má príznaky?
Laryngitída je ochorenie, ktoré môžeme nazývať aj ako zápal hrtana. Zápal spôsobuje opuch sliznice, čím dochádza k zúženiu priestoru pod hlasivkami. Čo laryngitídu spôsobuje? Príčiny sú rôzne, no zväčša sú to opakujúce sa zápaly dýchacích ciest. Obvykle má vírusový pôvod a kým u niektorých pacientov predstavuje akútne ťažkosti, u iných sa rozvinie v chronický – dlhodobý problém.
Laryngitída najčastejšie postihuje deti vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Považuje sa za sezónne ochorenie – zvyčajne sa vyskytuje na jeseň alebo počas zimných mesiacov. Pre akútnu laryngitídu u detí je charakteristický rýchly nástup príznakov a zhoršenie stavu najmä vo večerných hodinách. Ako sa prejavuje?
- Dráždivým, bolestivým a štekavým kašľom
- Ťažkosťami s dýchaním, dýchavičnosťou
- Sipotom, zachrípnutím alebo stratou hlasu
- Plačom, nepokojom, únavou, slabosťou
- Zaťahovaním časti krku nad hrudníkom
Všetkým týmto zjavným symptómom môže predchádzať nádcha alebo zvýšená teplota. Ochorenie spôsobuje najmä ťažkosti s dýchaním, nakoľko priestor v oblasti hrtana sa u dieťaťa môže v niektorých prípadoch zmenšiť až o 70%. Pri výraznom zúžení hrtana sa môžu objaviť aj kožné zmeny, respektíve rýchle zmodranie pokožky na perách alebo prstoch. Ak sa ťažkosti vyvinú až do takéhoto štádia, nepanikárte, zachovajte pokoj a dieťatku zabezpečte prísun čerstvého vzduchu. Ak sa ani tak nedokáže poriadne nadýchnuť, vyhľadajte lekára alebo záchrannú službu. V prípade, že sa laryngitída u dieťaťa často opakuje, zvážte návštevu špecialistu, pretože môže prerásť v chronické ťažkosti.
Ako liečiť laryngitídu?
Keďže má toto ochorenie veľmi rýchly „spád“, treba konať ihneď. V prvom rade dieťatku doprajte vhodné miesto na odpočinok – malo by ležať v postieľke, v čistej a vyvetranej miestnosti s ideálnou teplotou. Čo sa týka samotnej liečby, na zvýšenú teplotu dieťatku podávajte antipyretiká – lieky na zníženie teploty, napríklad Nurofen či Paralen. Na opuch hrtana potom môžu pomôcť antihistaminiká. Vždy je však lepšie, keď s dieťatkom navštívite lekára, nakoľko možno bude potrebovať aj lieky predpísané od lekára.
Režimové opatrenia pri liečbe laryngitídy:
- Je potrebné, aby dieťa malo neustály prísun čerstvého vzduchu. Odporúča sa preto často vetrať (pozor však na prievan, zimu a podobne).
- Na spanie dajte dieťaťu viac vankúšov, aby počas spánku bolo vo zvýšenej teplote. Takto sa mu bude jednoduchšie dýchať.
- Sliznica by mala byť neustále zvlhčovaná, preto by dieťatko malo mať dostatočný príjem tekutín.
- Vzduch v domácnosti by mal byť vlhký a čistý. Počas choroby, ale aj preventívne, môžete používať zvlhčovače alebo čističky vzduchu.
- Na zlepšenie dýchania môžu pomôcť inhalátory alebo aromaterapia, napríklad s použitím eukalyptového esenciálneho oleja.
- Dôležitá je aj životospráva. Dieťaťu podávajte ľahké ale výživné jedlá, ovocie a zdravé potraviny. Vyhnite sa kúpeným sladkostiam, vyprážaným a mastným jedlám, polotovarom a podobne.
- Preventívne, ale aj počas liečby, môže pomôcť aj podpora imunity. Na tento účel budú vhodné napríklad multivitamíny pre deti v podobe cukríkov, ktoré deti s radosťou a chuťou zjedia.
Ak sa stav laryngitídy zhorší, alebo je dieťatko nepokojné, v prvom rade je potrebné ustrážiť, aby neplakalo. Plač totiž môže zhoršiť opuch a tým aj negatívne ovplyvniť intenzitu príznakov. Sadnite si s ním k otvorenému oknu (kvôli čerstvému vzduchu), objímte ho (tým ho upokojíte) a niečím ho zabavte – napríklad rozprávkovou knižkou, rozhovorom či nejakou hračkou. Pokiaľ sa stav nezlepšuje, opäť vyhľadajte lekársku pomoc.
Pri liečbe a aj v rámci prevencie laryngitídy u detí môžu pomôcť tieto produkty: