Viete, čo je najlepší liek na spálenú pokožku?
Počas horúcich letných dní je veľmi jednoduché vrátiť sa z výletu, prechádzky či dovolenky so spálenou pokožkou. Niekedy ochranu pred slnkom podceníme a povieme si, že nám SPF určite netreba, veď ideme von len na chvíľu. Inokedy sa stane, že opaľovací krém zabudneme reaplikovať alebo len podceníme intenzitu slniečka.
Spálená pokožka je však v každom prípade nepríjemná a bolestivá. Pýtate sa, aký je vhodný liek na spálenú pokožku? Odpovedí je hneď niekoľko – v prvom rade prevencia, čiže používanie vhodného opaľovacieho prípravku. Ďalej do tejto skupiny patrí starostlivosť o pokožku po opaľovaní a niekoľko „babských“ receptov. Pozrite sa spolu s nami, čo vám pomôže pri spálení od slniečka.
Ako sa prejavuje spálenie od slniečka?
Spálená pokožka sa prejavuje:
- začervenaním,
- horúcou pokožkou v miestach spálenia,
- pálením a bolesťou,
- vysušením pokožky,
- pľuzgiermi,
- miernym opuchom.
Pokiaľ to so slniečkom naozaj preženiete, môžu sa objaviť aj ďalšie pridružené príznaky ako bolesť hlavy, nevoľnosť či zvracanie. Je tiež veľmi dôležité uvedomiť si, že opakované spálenie má veľký vplyv na celkovú kondíciu a zdravie vašej pokožky v dlhodobom merítku. Prispieva k vzniku vrások, pigmentových škvŕn, urýchľuje starnutie pokožky, podporuje vznik niektorých kožných problémov a v najhorších prípadoch aj rakoviny kože.
Najlepší liek na spálenú pokožku je prevencia
Počas leta by mal byť opaľovací krém, sprej či iný prípravok súčasťou vašej základnej výbavy. Ideálny opaľovací krém by mal mať dostatočné SPF – pre deti, citlivú a svetlú pokožku či ľudí so sklonom k ekzémom sú najvhodnejšie prípravky s SPF 50 a vyššie. Okrem toho by ste však mali dbať aj na to, aby krém obsahoval aj UVA filtre. Bežné opaľovacie krémy pokožku totiž chránia len pred UVB žiarením.
Čo pomôže zmierniť prejavy spálenej pokožky?
Pokiaľ už k spáleniu dôjde, nevyhnutné je pokožku správne ošetriť:
- Po príchode domov pokožku schlaďte. Môžete tak urobiť prikladaním obkladov alebo vlažnou sprchou. Buďte však opatrný s ľadom a ľadovou vodou – kvôli teplotnému šoku, ale aj preto, aby ste spálenej pokožke ešte viac neuškodili, a to predovšetkým v prípade, že máte na koži pľuzgieriky.
- Pri sušení len jemne prikladajte uterák, pokožku nikdy nešúchajte. Najideálnejšie je, keď ju necháte voľne preschnúť.
- Hydratujte a ošetrite pokožku prípravkami po opaľovaní. V ich zložení nájdete napríklad aloe vera, panthenol alebo kyselinu hyalurónovú. Postarajú sa o upokojenie slnkom podráždenej pokožky a dodajú jej potrebnú hydratáciu.
- Spálenú pokožku nevystavujte slnku, a to až pokým sa úplne nezahojí. Spálená pokožka je totiž veľmi citlivá, vysušená a náchylná na infekcie. Používajte preto jemnú kozmetiku, vyhýbajte sa priamemu slnku a noste voľné vzdušné oblečenie.
Čo radia na spálenú pokožku babské rady?
Úľavu pri spálení od slniečka vám poskytne aj niekoľko vecí, ktoré mávate bežne doma. Medzi osvedčené tipy patrí napríklad prikladanie čerstvej uhorky alebo obklady z tvarohu či bieleho jogurtu. Ak máte doma rastlinku aloe vera, vyskúšajte rozrezať jeden list a gél z neho si natrite na spálenú pokožku. Spomenúť by sme mali aj obklady z bylinkových výluhov – napríklad z harmančeka, mäty, ale napríklad aj zeleného čaju.