Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré lieky bez predpisu sú určené na alergickú nádchu?

Keď náš imunitný systém prehnane reaguje na vonkajší alergén, objavuje sa alergická nádcha. Alergici určite potvrdia, že jej symptómy v podobe kýchania, upchatého nosa či svrbiacich očí sú veľmi nepríjemné a spôsobujú zhoršenie kvality života. Pomôcť ale môžu voľnopredajné lieky, ktoré sú určené práve na tlmenie príznakov alergickej nádchy.

Čo spôsobuje alergickú nádchu?

Alergická nádcha v podstate predstavuje neinfekčný zápal horných dýchacích ciest. Jej spúšťačom sú alergény prítomné v ovzduší, ktoré sa do organizmu dostanú cez sliznice. Zvyčajne sa objavuje u sezónnych alergikov, respektíve v čase kvitnutia bylín, tráv alebo drevín. Okrem týchto rastlinných alergénov ju môžu zapríčiňovať aj alergény ako prach, srsť domácich zvierat alebo plesne – v týchto prípadoch sa jej príznaky môžu objaviť kedykoľvek počas roka.

Príznaky alergickej nádchy a bežnej vírusovej nádchy sú v podstate totožné. Rozdiel je ale v priebehu sprievodných príznakov: 

  • Pri nachladnutí sa najprv môže vyskytnúť kýchanie, ktoré prechádza do upchatého nosa. Objaviť sa môže aj do zelena sfarbený hlien a taktiež bolesť hrdla, kašeľ alebo zvýšená teplota.
  • Pri alergickej nádche je výtok z nosa číry a vodnatý. Nos a oči nepríjemne svrbia a horúčka nie je prítomná.

Ako sa prejavuje alergická nádcha?

Najčastejšie symptómy prítomné pri alergickej nádche sú:

  • svrbenie nosa alebo podnebia,
  • upchatý nos, výtok z nosa vo zvýšenej miere, opuch alebo aj bolesť nosovej sliznice,
  • kýchanie,
  • svrbiace, začervenané a slziace oči,
  • bolesť hlavy, únava,
  • suchý alergický kašeľ.

Lieky určené na príznaky alergickej nádchy

Na tlmenie alergických prejavov sú k dispozícii lieky nazývané antihistaminiká. Tie fungujú tak, že blokujú prítomnosť histamínu a bránia nepríjemným alergickým reakciám. Antihistaminiká môžu mať formu sprejov do nosa, očných kvapiek, tabletiek, ale aj mastí alebo krémov.

Pri ťažších prejavoch alergie, respektíve pri stanovenej diagnóze, ich predpisuje lekár. V prípade miernejších prejavov na krátkodobú samoliečbu môžete siahnuť aj po voľnopredajných antihistaminikách – výber konkrétneho lieku je potrebné prispôsobiť typu alergie. Antihistaminiká môžu mať sedatívny účinok, no na trhu sú dnes dostupné aj takzvané moderné antihistaminiká, pri ktorých tento vedľajší účinok nie je prítomný. Obľúbeným je napríklad Dasseltino.

Na pomoc pri príznakoch alergickej nádchy môžete vyskúšať aj homeopatické lieky. Jedná sa o alternatívny spôsob liečby. Pri výbere konkrétneho homeopatika si preto pozorne prečítajte, na aké alergické prejavy je určené, prípadne sa poraďte s lekárom alebo homeopatom.

Na tlmenie prejavov alergickej nádchy vám môžu pomôcť tieto produkty:

Neprehliadnite