Lieky na kašeľ
Kašeľ býva súčasťou ochorenia horných dýchacích ciest. Charakterizujeme ho ako obranný reflex vedúci k odstraňovaniu hlienov, mikróbov a cudzích častíc z dýchacích ciest. Určite sa už väčšina z nás stretla s tým, ako dokáže kašeľ znepríjemniť bežný deň i ovplyvniť pokojný spánok. Pripravili sme pre vás výber liekov, ktorými môžete proti kašľu zabojovať.
Trápi vás suchý alebo vlhký kašeľ?
Pred výberom vhodného lieku na kašeľ je dôležité poznať, či vás trápi suchý, alebo vlhký kašeľ.
Suchý kašeľ:
Suchý kašeľ je dráždivý, neproduktívny a vo väčšine prípadov súvisí s bežným bakteriálnym alebo vírusovým ochorením dýchacích ciest. Spoločne s ním sa môže objaviť aj škriabanie v krku a opakované nútenie na odkašliavanie. Zvykne potrápiť najmä v noci a organizmus dokáže poriadne vyčerpať. V tomto prípade je teda vhodné užívať lieky na zvlhčovanie sliznice.
Vlhký kašeľ:
Suchý kašeľ postupne prechádza do vlhkého, ktorý je charakteristický vykašliavaním hlienov. Je preto označovaný ako produktívny. Nie vždy je však možné hlien vykašľať. V tomto prípade bude vhodné siahnuť po liekoch, ktoré hlien uvoľňujú a uľahčujú jeho vykašliavanie.
Odporúčané lieky na kašeľ
V rámci liečby suchého kašľa sa odporúča užívať antitusiká, ktoré kašeľ tlmia a majú aj analgetický účinok. Zvyknú mať formu kvapiek, sirupov, ale aj tabliet.
Na uľahčenie vykašliavania hlienu pri vlhkom kašli sú odporúčané lieky mukolytiká. Tie si môžete zaobstarať napríklad vo forme šumivých tabliet, sirupov alebo kvapiek. Záleží na vašej preferencii. Liečbu kašľa môžete doplniť pitím bylinkového prieduškového čaju.