Lieky na podráždený žlčník
Žlčník je veľmi dôležitý tráviaci orgán, ktorý sa nachádza pod pečeňou a podobá sa hruške. Uchováva a zahusťuje žlč, ktorá do neho priteká žlčovodmi z pečene. Žlč sa podieľa na trávení tukov a zo žlčníka je po konzumácii potravy vylučovaná do tenkého čreva, presnejšie do dvanástnika. Častokrát sa stretávame s podráždením žlčníka, ktorý sprevádzajú bolesti pod pravým oblúkom rebra. Čo v takom prípade robiť?
Aké sú najčastejšie príčiny podráždenia žlčníka?
Za podráždenie žlčníka si najčastejšie môžeme sami, a to napríklad nadmernou konzumáciou ťažkých, mastných alebo korenených jedál, nadmernou konzumáciou alkoholu, prejedaním sa alebo nesprávnymi stravovacími návykmi. Žlčník sa totižto v podstate snaží čo najrýchlejšie vypudiť žlč, pomocou ktorej sa prijatá potrava trávi.
Podráždený žlčník najčastejšie sprevádza napríklad bolesť pod pravým oblúkom rebra, tráviace problémy, nadúvanie, pocit na vracanie alebo samotné vracanie. Tráviace problémy a bolesť sa ale častokrát nesprávne pripisujú podráždenému žalúdku, nie žlčníku. Niet sa čo čudovať, príznaky bývajú podobné a nie je jednoduché lokalizovať, odkiaľ bolesť pramení. Medzi najčastejšie problémy v súvislosti s týmto orgánom patria žlčníkové kamene alebo zápal žlčníka.
Aké lieky je vhodné užívať, ak máme podráždený žlčník?
V prípade podráždeného žlčníka sa odporúča siahnuť po liekoch, ktoré zvyšujú tvorbu žlče, nazývaných choleretiká. Okrem toho môžete siahnuť po liekoch uvoľňujúcich kŕče, ale aj po bylinkách, ktoré môžu pomôcť v rámci úľavy od príznakov – napríklad púpava lekárska, ostropestrec mariánsky, mäta prieporná, nechtík lekársky alebo repík lekársky.
Pri podráždení žlčníka je odporúčaná hladovka a príjem tekutín vo forme bylinkových čajov až do doby, kým bolesti a prípadné kŕče neustúpia. Potom môžete pomaly začať konzumovať ľahké a diétne potraviny. Ak sa stav po samoliečbe nezlepšuje, neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.