Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Lieky na zníženie teploty

Ktoré lieky pomáhajú na zníženie teploty? 

Zvýšená teplota alebo horúčka sú najčastejším signálom, že náš imunitný systém bojuje so zápalom či infekciou. Organizmus sa takýmto spôsobom bráni proti baktériám a vírusom. Sú prípady, kedy zvýšenú teplotu nie je potrebné znižovať pomocou liekov, no ak sa na teplomere objaví hodnota vyššia ako 38 °C, je potrebné čo najskôr zasiahnuť. Pomôcť môžu nielen liečivá, ale aj bylinky či „babské“ metódy na znižovanie teploty.

Zvýšená teplota a horúčka nie sú to isté. Aké sú hlavné rozdiely?

Normálna telesná teplota sa pohybuje v rozmedzí 35,8 °C – 37 °C. U každého je normálna teplota iná. O zvýšenej teplote hovoríme vtedy, keď si pomocou teplomera nameriate hodnotu vyššiu ako 37 °C, no nižšiu ako 38 °C – v takomto prípade ešte nie je za každú cenu nutné teplotu znižovať, pretože organizmus svojpomocne bojuje proti prítomným patogénom. Takáto zvýšená teplota sa prirodene objaviť napríklad po očkovaní, po úraze alebo po operácii.

Ak sa ale na teplomeri objaví hodnota vyššia ako 38 °C, jedná sa o horúčku. Vtedy je potrebné čo najskôr teplotu znížiť. Telesná teplota nad 38,5 °C môže byť už pre organizmus škodlivá a ak je vyššia ako 40 °C, môže byť život ohrozujúca. Vtedy by ste mali urgentne vyhľadať lekársku pomoc.

Aké lieky môžu pomôcť na zníženie horúčky?

Ako sme už spomenuli, teplotu do 38°C nie je potrebné znižovať za každú cenu. Použiť ale môžete osvedčené voľnopredajné lieky, ktoré obsahujú liečivú látku paracetamol, ibuprofen alebo kyselinu acetylsalicylovú. Paracetamol má rýchlejší nástup účinku ako ibuprofen, no ibuprofen má zas dlhšiu dobu pôsobenia. Pri všetkých týchto liekoch je potrebné striktne dodržiavať dennú odporúčanú dávku.

Chrípka a nachladnutie 3 za cenu 2

Ktoré bylinky sú účinné na zníženie teploty? 

Pri zvýšenej teplote vám môžu pomôcť aj bylinky, ktoré pôsobia na znižovanie teploty – napríklad lipa, baza čierna alebo rumanček kamilkový. Ak sa teplota po podaní lieku neznižuje, môžete ako doplnkovú liečbu vyskúšať aj vlažné zábaly alebo vlažnú sprchu. Mimoriadne dôležité je tiež dodržiavanie pitného režimu, dokonca sa odporúča prijímať viac tekutín ako bežne.

Aké lieky môžu pomôcť na zníženie horúčky u detí?

V prípade, že sa jedná o telesnú teplotu vyššiu ako 38 °C u detí, podávajú sa lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu určené pre najmenších. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej pre deti do 15 rokov nie sú vhodné. Ak lieky nezaberajú, môžete rovnako ako u dospelých pristúpiť k vlažným zábalom, vlažnej sprche alebo k potieraniu tela vlažnou špongiou.

Teplotu dieťatka je potrebné pravidelne merať a kontrolovať, a to aj počas noci. Dôležité je aj primerané a priedušné oblečenie. Ak sa stav nezlepšuje alebo sa pridajú nejaké komplikácie, návštevu lekára neodkladajte – to samozrejme platí nielen u detí, ale aj u dospelých.

Neprehliadnite