Masť na karpálny tunel
Syndróm karpálneho tunela je veľmi nepríjemný a bolestivý zdravotný problém. Zvyčajne sa objavuje u ľudí starších ako 50. rokov a príčin jeho vzniku je hneď niekoľko. Jeho liečba závisí od stupňa závažnosti, no jedným zo spôsobov je používanie lokálnych mastí, krémov alebo gélov.
Čo je to karpálny tunel?
Karpálny tunel je v podstate štruktúra kostí a väzov, ktoré spájajú predlaktie s dlaňou. Syndróm karpálneho tunel vzniká tlakom na stredový nerv – aj preto tento syndróm zaraďujeme medzi tzv. útlakové syndrómy. Tlak najčastejšie spôsobuje dlhodobé preťažovanie zápästia alebo chronická záťaž.
Najčastejšou príčinou vzniku tohto syndrómu je dlhodobé preťaženie zápästia v dôsledku práce alebo nejakej inej činnosti. Môže sa však objaviť aj pri hormonálnych zmenách, reumatických ochoreniach, obezite, zápale v danej oblasti alebo zranení a úraze. Zvyčajne postihuje našu dominantnú ruku, no výnimkou nie je ani obojstranný výskyt.
Syndróm karpálneho tunela zvyčajne postihuje napríklad osoby pracujúce pri počítači s myšou a klávesnicou, krajčírky, klaviristov, gitaristov, kuchárov, záhradkárov alebo pracovníkov vo výrobe, ktorí nadmerne zaťažujú zápästie. Taktiež sa môže týkať ľudí, ktorí často trpia zápalom alebo majú cukrovku. Na vznik SKT, teda na vznik syndrómu karpálneho tunela, ako ho v skratke označujeme, sú náchylnejšie ženy než muži, nakoľko majú menšie zápästie.
Ako sa prejavuje karpálny tunel?
Spočiatku sa tento syndróm prejavuje veľmi nenápadne. Postupne sa však problémy zhoršujú. Medzi charakteristické prejavy syndrómu karpálneho tunela patrí:
- pocit mravčenia a brnenie v ruke, prstoch a zápästí,
- svalová slabosť, pocit unavenej ruky,
- bolesť v ruke – aj taká, ktorá vás prebúdza počas noci,
- poruchy citlivosti v ruke, zhoršená funkcia hrubej aj jemnej motoriky,
- opuch alebo pocit opuchu.
Už pri prvých príznakoch je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, pretože čím skôr s liečbou začnete, tým máte väčšiu šancu na úplné vyliečenie tohto problému.
Maste na karpálny tunel
Pri liečbe karpálneho tunela predovšetkým treba dbať na to, aby bolo zápästie v pokoji a nenamáhalo sa – na to sa odporúča použitie ortézy. Zápästie si vyžaduje pokojový režim, a preto je zvyčajne nutné zobrať si voľno aj v práci. Ak vás trápia veľké bolesti, prípadne máte so zápästím problémy dlhodobo, navštívte lekára. Liečba karpálneho tunela si totiž vyžaduje odborný dohľad a tiež cvičenie s fyzioterapeutom.
Ako doplnkovú liečbu možno použiť lieky proti bolesti a taktiež masti alebo gély na lokálne použitie, ktoré majú protizápalový alebo analgetický účinok. Môžete vyskúšať napríklad Dolgit krém alebo po obľúbenom prípravku KARPAL AKUT.
Vhodné môže byť aj použitie chladivých gélov s mentolom – môžu pomôcť uľaviť od prípadnej bolesti. Odporúča sa aj užívanie vitamínu B6 s horčíkom, pretože sú dôležité pre zdravie nervov a môžu podporiť hojenie.