Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Masť na pásový opar

Pásový opar predstavuje nepríjemné a bolestivé vírusové ochorenie, ktoré sa môže týkať každého, kto v minulosti prekonal ovčie kiahne. Postihuje všetky vekové kategórie, najčastejšie však starších ľudí. Môže sa prejaviť v čase, keď dochádza k oslabeniu imunitného systému. V čom spočíva jeho liečba?

Príčiny vzniku pásového oparu

Za toto ochorenie je zodpovedný rovnaký vírus ako v prípade ovčích kiahní – varicella zoster. Po ich prekonaní vírus ostáva v tele v neaktívnej podobe a „čaká“ na vhodnú príležitosť, kedy sa môže opäť prejaviť.

Tá sa mu môže naskytnúť napríklad v prípade:

  • oslabenej bunkovej imunity,
  • prekonania vážneho infekčného ochorenia,
  • nadmerného stresu,
  • traumy,
  • užívania liekov potláčajúcich imunitu (napr. pri autoimunitných ochoreniach),
  • nadmernej fyzickej záťaže.

To ale ešte neznamená, že sa prejaví u každého človeka.

Príznaky pásového oparu

Inkubačná doba pásového oparu je stanovená na 7 – 18 dní. Na začiatku ochorenia môžete pociťovať slabosť, únavu, bolesť hlavy, zvýšenú teplotu. Približne na 2 deň nastupuje bolesť, pálenie či brnenie v oblasti nervu, ktorý je postihnutý.

Na postihnutom mieste sa vytvárajú bolestivé červené pľuzgiere, najčastejšie v oblasti hrudníka, pása alebo chrbta. Výnimkou nie je ani postihnutie tváre, čo predstavuje veľmi nebezpečnú situáciu. Pľuzgiere tvoria súvislé pásy – od tohto faktu je odvodený aj názov ochorenia. Najskôr sa zväčšujú a rozširujú, neskôr dôjde k ich zaschnutiu a vytvoreniu chrasty, ktorá odpadne.

Liečba pásového oparu

Pásový opar vždy patrí do rúk lekára, ktorého je potrebné navštíviť ihneď – ten zaháji liečbu antivirotikami. V rámci doplnkovej liečby sa lokálne používa hojivá masť – veľmi obľúbenou je masť s obsahom zinku. Môžete siahnuť aj po iných dostupných mastiach, ktoré zmierňujú svrbenie a urýchľujú vysúšanie vzniknutých pľuzgierov. Ak je prítomná bolesť, používajú sa aj masti s obsahom anestetika.

Na bolesť je taktiež vhodné užívanie dostupných liekov proti bolesti s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Odporúča sa aj príjem vitamínov zo skupiny B, vitamínu C alebo zinku.

 

Pripravili sme pre vás niekoľko liekov a prípravkov ako doplnkovú liečbu k pásovému oparu. O doplnkovej liečbe sa vždy poraďte s lekárom.

Na sklade
NAMIXUJ 4 za cenu 3
Vypredaný

Neprehliadnite