Najlepší opaľovací krém pre deti
Opaľovacie krémy sú určené na ochranu pokožky pred škodlivými vplyvmi slnečných lúčov. Detská pokožka je však omnoho citlivejšia, než pokožka u dospelých, a preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť aj pri pobyte na slnku. Detské opaľovacie prípravky sú svojím zložením a ochranným faktorom prispôsobené citlivosti ich pokožky.
Ako vybrať opaľovací krém pre deti?
Na ochranu pokožky detí pred slnečným žiarením by sa mali používať len prípravky určené špeciálne pre deti. V porovnaní s prípravkami na opaľovanie pre dospelých majú iné zloženie, ktoré rešpektuje potreby detskej pokožky. Obsiahnuté látky sú predovšetkým jemnejšie. Ako teda nájsť ideálny opaľovací krém pre deti?
- Mal by mať vysoký ochranný faktor.
- Nemal by obsahovať parfumy, alergény ani parabény.
- Mal by byť vodeodolný.
- V ideálnom prípade by mal obsahovať minerálne filtre, ktoré bývajú citlivou detskou pokožkou lepšie tolerované.
Nezabúdajte, že u detí sa môžu používať len opaľovacie prípravky určené špeciálne pre ne. Dôležitá je tiež pravidelná reaplikácia. Alternatívou k bežným alebo dermokozmetickým prípravkom môže byť aj prírodná kozmetika na opaľovanie. Krémy na opaľovanie z tejto kategórie obsahujú prírodné zložky a minerálne UV filtre, prípadne aj vzácne prírodné oleje. Ich výhodou je predovšetkým to, že vďaka obsahu prírodných zložiek nevyvolávajú alergické reakcie a sú šetrné nielen k pokožke, ale aj k prírode.
Ako často opaľovací krém dieťaťu aplikovať?
Opaľovacie krémy je potrebné reaplikovať niekoľkokrát denne, ideálne každé 2 hodiny, prípadne po každom pobyte vo vode. Krém na opaľovanie dieťaťu naneste minimálne pol hodiny pred pobytom na slnku v dostatočnej vrstve, a to aj vtedy, keď je zamračené – UV žiarenie totiž preniká aj keď je „pod mrakom“. Po pobyte na slnku je potrebné použiť prípravky po opaľovaní pre deti, ktoré pokožke poskytujú zvláčnenie, hydratáciu, prípadne chladivý efekt.
Ako inak ešte možno chrániť detskú pokožku pred slnkom?
K spáleniu detskej pokožky slnkom dochádza rýchlejšie ako u dospelých, a to v dôsledku jej vyššej senzitivity. Je preto nevyhnutné, aby ste ju chránili naozaj pri každom pobyte na slnku. V prvom rade je potrebné dodržiavať zásady zdržiavania sa na slnku – dojčatá by nemali byť priamemu slnečnému žiareniu vystavované vôbec a staršie malé deti by sa na priamom slnku nemali nachádzať v čase od 11:00 do 15:00.
Okrem opaľovacích prípravkov je potrebné používať aj iné prostriedky na ochranu pred slnkom, ako sú napríklad slnečníky, klobúky alebo slnečné okuliare. Dnes už existuje aj špeciálne oblečenie s UV filtrami, ktoré detskú pokožku chráni najúčinnejšie.