Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Nápoj proti zápche pre deti aj dospelých. Čo vám môže pomôcť?

So zápchou sa zrejme raz za čas stretne každý. Je to nepríjemný, ale vo väčšine prípadov neškodný problém, ktorý možno vyriešiť pomocou niekoľkých babských rád či overených prípravkov. Čo môže spôsobiť problémy s vyprázdňovaním a aký nápoj vám pomôže so zápchou zatočiť?

Kedy hovoríme o zápche?

O zápche hovoríme vtedy, pokiaľ k vyprázdňovaniu dochádza nie viac ako trikrát do týždňa, pričom stolica je tvrdá až suchá a veľmi často bolestivá. Môžete pociťovať bolesť brucha, mať nafúknuté bruško a jedlo bude to posledné, na čo pomyslíte. Zápcha vie potrápiť malých aj veľkých, mužov i ženy. Vo väčšine prípadov netrvá dlho – závisí to však vždy od toho, čo ju spôsobuje. Ak ide o skonzumovanú stravu či chybu v stravovaní, postačiť by vám mohla zmena v jedálničku.

V iných prípadoch je zápcha spôsobená nezdravým životným štýlom, respektíve nedostatkom pohybu. V tom prípade by ste mali prehodnotiť váš režim a fyzické aktivity. Zaraďte do svojich dní prechádzky, šport a podobne. Ak potrebujete čo najrýchlejšie uľaviť od zápchy, pomôžu vám napríklad nápoje, ktoré „rozhýbu“ vaše črevá.

Aké nápoje proti zápche vám pomôžu?

Pre správnu funkciu čriev je dôležitý dostatočný prísun vlákniny. Pokiaľ vaša strava nie je dostatočne pestrá a vyvážená a vaše telo nedostáva dostatok prírodnej vlákniny, môžu sa u vás objaviť problémy s vyprázdňovaním. Vláknina je v podstate nestráviteľný sacharid nachádzajúci sa v niektorých druhoch rastlinnej potravy.  Jej „prednosťou“ je, že telom prechádza bez toho, aby bola štiepená alebo vstrebávaná organizmom.

Aby ste urýchlili trávenie, a teda aj podporili proces vylučovania, siahnite po nerozpustnej vláknine a primiešajte si ju napríklad do vášho obľúbeného smoothiečka, džúsu či iného nápoja.

 

Vyskúšajte tiež pitie čajov proti zápche

V prípade, že vás trápi akútna zápcha, pomôže vám aj čaj z lístkov senny. Slúži ale len na krátkodobú liečbu. Existujú však aj ďalšie čaje s podpornými účinkami na činnosť tráviacej sústavy. Napomáhajú tráveniu a tiež správnej funkcii čriev. Tieto nápoje proti zápche vyskúšajte napríklad v rámci prevencie.

 

Recepty starých materí na zápchu

Aj naše staré mamy vedeli, ako si poradiť so zápchou, Keby ste sa spýtali tej svojej, zrejme by z rukávu „vysypala“ viacero šikovných tipov, napríklad:

  • vypiť ráno pohár teplej vody,
  • napiť sa šťavy zo slivkového kompótu, ale pomôžu aj sušené slivky či samotný kompót,
  • prehltnúť jednu polievkovú lyžicu olivového oleja ráno na lačný žalúdok.

V prípade, že sa však zápchy opakujú pravidelne a sprevádzajú ich iné ťažkosti, obráťte sa na lekára. Časté zápchy, „tlačenie“ na silu a tvrdá stolica má totiž svoje následky. Medzi najčastejšie patrí napríklad takzvaná zlatá žila, čiže hemoroidy. Zápcha môže byť spôsobená aj niektorými ochoreniami a užívaním liekov. 

Máva zápchu vaše dieťa?

Platí to isté, čo pri zápche u dospelých. V prvom rade by ste dieťaťu mali do stravy zaradiť čo najviac prirodzenej vlákniny z ovocia, zeleniny, ovsených vločiek, celozrnného pečiva a podobne. Dieťaťu možno podať aj niektoré doplnky proti zápche. Vždy si však najprv skontrolujte či je daný doplnok vhodný aj pre vašu ratolesť.

 

Aké ďalšie prípravky vám môžu pomôcť pri zápche?

Neprehliadnite