Ktorý vitamín pôsobí proti mäknutiu kostí a zubov?
Na to, aby boli naše kosti a zuby pevné, je nevyhnutné, aby sme naše telo zásobovali potrebnými vitamínmi a minerálmi, ktoré na ich zdravie vplývajú. Jedným z takých je vápnik – najdôležitejší a najrozšírenejší minerál nachádzajúci sa v našom tele. Predstavuje základný stavebný prvok kostí a zubov. Jeho nedostatok môžeme pocítiť práve na ich zlom zdraví, čo sa môže prejavovať aj ich mäknutím.
Aké účinky má vápnik na náš organizmus?
Vápnik potrebuje každá jedna bunka v našom tele. Jeho účinky sa týkajú najmä zdravia a pevnosti zubov a kostí. Pôsobí ako prevencia voči osteoporóze či osteomalácii, no okrem toho má účinky aj ako:
- podpora a kontrola činnosti srdca a nervovej sústavy, je dôležitý pri prenose nervových impulzov,
- podpora správneho vývoja plodu počas tehotenstva,
- podpora funkcie a zdravia svalstva, kĺbov,
- u žien môže zmierňovať príznaky PMS,
- podieľa sa na zrážanlivosti krvi,
- podieľa sa na posilnení imunity a taktiež na pokojnom spánku.
Ako sa môže prejavovať nedostatok vápnika a čo ho môže spôsobiť?
Na to, že nášmu organizmu dlhodobo chýba tento dôležitý minerál, najčastejšie poukazujú tieto problémy:
- krehké a lámavé nechty, vypadávanie vlasov,
- búšenie srdca,
- svalové kŕče, bolesť svalov, bolesť chrbta,
- zubné kazy, škrípanie zubov,
- problémy so spánkom, únava,
- suchá pokožka, ekzém, opar.
Dlhodobý nedostatok vápnika môže viesť k mäknutiu kostí (osteomalácii), k rednutiu kostí (osteoporóze) alebo k vzniku paradentózy, resp. k uvoľňovaniu zubov. U detí môže dlhodobý nedostatok vápnika spôsobiť vznik ochorenia nazývaného krivica.
Nedostatočné množstvo vápnika v tele môže byť spôsobené napríklad tým, že nám v tele chýba vitamín D3 či vitamín K2, a to z toho dôvodu, že sú potrebné, aby náš organizmus dokázal vápnik správne prijímať a vstrebávať. Samotná nedostatok vápnika taktiež môžeme zapríčiniť tým, že naša strava nie je zdravá a pestrá. Hladinu vápnika môže znížiť aj užívanie niektorých liekov, a to napríklad antibiotík alebo kortikoidov.
O dostatočné množstvo vápnika by mali dbať predovšetkým dospievajúci ľudia, vegáni, ženy v období menopauzy, tehotné a dojčiace ženy, a tiež ľudia s intoleranciou laktózy.